Архимед тобы
Сабақтың тақырыбы: Қысым қызықтары
Мақсаты:
1. Оқушылардың теориялық білімін практикамен ұштастырып, білім белсенділігін арттырып, өз - өзіне баға беруге, өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға үйрету.
2. Осы тарауда нені білді, қандай шамалармен танысты, алған білімдерін есте сақтау мақсатында оқушылардың ой - өрісін кеңейтіп, ойлау қабілетін дамыту, алған білімдерін одан әрі қарай дамыту.
3. Оқушыларды тез ойлауға, тез есептеуге, шапшаңдыққа, жинақтылыққа тәрбіиелеу, пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың әдісі: дәстүрлі емес.
Сабақтың түрі: сайыс сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: таратпа материалдар, Паскаль түтігі, Архимед шелегі, динамометр, жүктеме, шүмегі бар шыны ыдыс, мензурка, қатынас ыдыс, сорғы.
Пәнаралық байланыс: математика, астрономия, әдебиет.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Сынып оқушыларын 4 топқа бөлу, топ басшысын анықтау.
I топ Паскаль топ басшысы
II топ Архимед топ басшысы
IIIтоп Торричели топ басшысы
IV топ Атмосфера топ басшысы
Әділ қазылар алқасын сайлау. Физика пәнінің мұғалімі – Хамитова Л. М.
Сайыс сабақ жоспары.
1. Білімділік (сұрақ - жауап) шамалар бойынша.
2. Топтардың таныстыруы - әр топ өздерінің таңдаған аттарын қорғау.
3. Формуланы білесіз бе? Әр топ формулалар жазып сайысқа түседі.
4. Зерделілер сайысы. Әр топ тәжірибе жасайды.
5. Шапшаңдық сайысы - есептер шығару, кроссворд шешу.
6. Әділ қазылар бағаларын беріп, қорытындылау.
I.- Топтардың таныстыруы: Қысымның күнделікті өмірдегі мысалдары.
II.- Білімділік сайысы - тақтаға физикалық шамалар ілінеді, сол шамалар төңірегінде сұрақтарға жауап береді.
P, F, S, Q, G, H
Топтарға сұрақтар:
1. Қысым дегеніміз не?
2. Қатынас ыдыстарға мысал келтір.(Шәйнек, кофейник, су құбыры)
3. Атмосфера деген сөздің мағынасы.(грекше атмос - бу, сфера - шар)
4. Атмосфералық қысымның өлшем бірлігі.(мм. сын. бағ.)
5. Атмосфералық қысымды өлшейтін аспап. (Барометр)
6. Денелердің жүзу шарттары? ҒА мен Ға арасындағы байланыс.
7. Сұйықтың тығыздығын өлшеуге арналған аспап. (Ареометр)
8. F - күш дегеніміз не, өлшем бірлігі. Fы=Fa=PgVg (H)
III - Формуланы білесіз бе? Оқушылар өткен формулаларды жазып, әділ қазылар алқасына тапсырады.
IV - Зерделілер сайысы.
Паскаль тобы: Паскаль шарымен тәжірибе жасайды.
Архимед тобы: Архимед тәжірибесін жасау.
Торричели тобы: Атмосфералық қысымды өлшеуді, қатынас ыдыстарға тәжірибе жасайды.
Атмосфера тобы: Отто Г. Тәжірибесін жасау
V - Шапшаңдық сайысы. Есептер шығарады. Карточка бойынша қалған оқушылар кроссворд шешеді.
№ 1 - есеп. Судың 0, 6 м тереңдіктегі қысымын табыңдар.
Берілгені: ---------------------- Шешуі:
h=0, 6 м -------------------- P=pgh=1000 кг м * 10 н кг *0, 6 м=6000 н м=6 кПа
p=1000 кг м
g=10 н кг
P -? ------------------------ Жауабы: 6кПа.
№ 2 - есеп. Суға 100 см3 болатын дене батырылған. Осы денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар.
Берілгені: ХБЖ ----------------------- Формуласы, Шешуі:
V=100 см3 100 с3 * 0, 000001м3=Fы=Fа=0, 001м3 * 1000 м3 *10 H=10H
g=10 н кг=0, 001 м3
p су=1000 кг м
Fы -?
Жауабы: Fы=10H.
№ 3 - есеп.
Берілгені:
S=1. 5 м2 ------------------------- P=F S=mq S=ρVq S=2700*6*10 1. 5=108кПа
V=6 м3
ρ=2700кг м3
q=10 Н кг
P=?
Қорытынды:
Сабақ соңында бекіту сұрақтары, оқушыларды бағалау, топ жеңімпазын анықтау.
Архимед денелері
Өскелең ұрпаққа білім мен тәрбие беру мәселесі
Физика пәнінен оқушылардың эксперименттік зерттеу дағдыларын қалыптастыру
Архимед-ерте заман данышпан ғалымы
Сөздерді топтастыру принциптері
Қазақстандық жаңашыл ұстаздардың іс-тәжірибесін насихаттаудың маңызы
Сұйықтар мен газдардың механикасын зерттейтін физиканың бөлімдері
Өте үлкен сандарға амалдар қолдануға құштарлық - бүкіл Индия математикасы тарихына тән нәрсе
Қазақтың жаңашыл педагогтары
Физика жайлы алғашқы деректер
Көйлектік маталар тобына арналған реляциондық мәліметтер қорын құру және өнімдер сапасын эксперттік бағалау
АРХИМЕД
Ана жүрегі орындайтын Інжу тобы
Заңгерлер тобына
Майлар - құрамына майлар және май тәрізді заттар кіретін органикалық қосылыстар тобы
Әділет тобының сұрақтары
Дүзбембет - тобықты болысының адамы
Германиядағы кеңес әскерлері тобы 2 - гвардиялық танк армиясының мотоатқыштар дивизиясы мотоатқыштар полкінің взвод командирі (1986 - 88)
Дұшпанның тобына сілте
1945 жылы 4 ақпанда Чумаев барлаушылар тобымен Одер (Одра) өзенінің батыс жағалауына өтіп, жаудың техникасы мен адам күшін анықтауға тапсырма алды