Көк парақшадағы бірінші деңгейдің, сары парақшадағы екінші деңгейдің тапсырмалары
Сабақтың тақырыбы
Сын есім және оның түрлері.
Сабақтың түрі
Жарыс, ойын сабағы.
Сабақтың типі
Өткен тақырыптарды пысықтау.
Әдістері
- Сұрақ–жауап
- Топпен жұмыс
- Көрнекілік арқылы ойды түйіндеу
Көрнекіліктері
- Жетондар
- Түрлі түсті парақшалар
- Сандықшалар
Сабақтың мақсаты
А) Білімдік
Сын есімнің заттың сапалық қасиетін білдіретін сөз табы екенін еске түсіру; сын есімнің түрлерін қайталау; белгілі бір заттың әртүрлі қасиеттерін көрсетіп сипаттауға және талдауға үйрету.
Ә) Дамытушылық
Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, танымдық қабілеттерін дамыту.
Б) Тәрбиелік
Зейін қойып тыңдауға, тілді құрметтеуге, пәнге қызығушылық танытуға тәрбиелеу.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.
- Оқушыларды екі топқа бөлу.
- Сабақ 5 айналымнан тұрады.
- Бағалау жетон арқылы жүргізіледі.
Сабақ соңында топ басшылары жетондарды санап, топтың жалпы бағасын шығарады.
Ой қозғау (топ атауларын табу)
1-топ тапсырмасы
- Тапты сөзінің түбірі
- Қасқыр сөзінің жұрнағы
- Балалар сөзінің жалғауы
2-топ тапсырмасы
- Ойын сөзінің түбірі
- Сыншыл сөзінің жұрнағы
- Қаздар сөзінің жалғауы
Табылған сөздер топтардың атауы ретінде қабылданады.
Үй жұмысын пысықтау
1-айналым: «Бәйге» (сұрақ–жауап)
Жылдамдық + дәлдік-
1) Етістіктің шақтары дегеніміз не?
10 -
2) Осы шақ дегеніміз не?
20 -
3) Етістік дегеніміз не?
30 -
4) Етістіктің қандай түрлері бар?
30 -
5) Өткен шақ дегеніміз не?
40 -
6) Келер шақ дегеніміз не?
50
Жаңа сабақ
2-айналым: «Тіл өнері»
1-жаттығу (ауызша)
Мақал-мәтелдерден сын есімдерді табу және олардың түрін анықтау.
1-топ
«Тілі тәтті, діні қатты.»
2-топ
«Сабыр түбі — сары алтын.»
2-жаттығу (жазбаша)
- Өлеңді көшіріп жазу.
- Дара және күрделі сын есімдерді табу.
- Өлеңге ат қою.
Адал екен десем мен,
Қара ала мысық ұры екен.
Піскен сүтті кеседен
Жалап ішіп тұр екен.
3-айналым: «Сиқырлы сандық»
Сандықшаның ішіндегі түрлі түсті қағаздарда жазылған тапсырмалар орындалады.
1-топ тапсырмасы
Көк парақша (I деңгей): берілген сын есімдерді кестеге орналастыр.
Ескерту
Берілген мәтінде 4–5-айналым тапсырмалары толық көрсетілмеген. Қаласаңыз, қалған айналымдарға арналған тапсырмаларды да осы үлгіде өңдеп, құрылымдап беремін.
Дереккөз туралы мәлімет
- Өңір
- Қызылорда облысы, Шиелі ауданы, Бидайкөл ауылы
- Мектеп
- №148 қазақ орта мектебі
- Автор
- Бастауыш сынып мұғалімі Жүнісова Бибігүл Фазылханқызы