Оқушыларды ң дыбысы мен әрпімен таныстыруды жалғастыру және сөз ішіндегі ң дыбысының ерекшелігін меңгерту, сөздерге дыбыстық талдау жасату арқылы ң дыбысының дауыссыз екенін байқату

Сабақ тақырыбы

«Әліппе»: ң дыбысы мен әрпі.

Мақсаты

1) Білімдік

Оқушыларды ң дыбысы мен әрпімен таныстыруды жалғастыру; сөз ішіндегі ң дыбысының ерекшелігін меңгерту; сөздерге дыбыстық талдау жасату арқылы ң дыбысының дауыссыз екенін байқату.

2) Дамытушылық

ң дыбысы бар сөздерге мысалдар келтіру арқылы сөздік қорын дамыту; балалардың сөйлеу мәнерін жетілдіру және байланыстыра сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.

3) Тәрбиелік

Өз бетінше жұмыс жасау дағдысын қалыптастыра отырып, ұйымшылдыққа, әдемілікке, ұқыптылыққа және адамгершілікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

  • Оқушылар ң дыбысы мен әрпін таниды және сөз ішіндегі ң дыбысының ерекшелігін меңгереді.

  • Дыбыстық талдау арқылы ң дыбысының дауыссыз екенін анықтайды.

  • ң дыбысы бар сөздерге мысал келтіріп, сөздік қоры мен байланыстыра сөйлеу дағдылары дамиды.

  • Өздігінен жұмыс істеу дағдысы нығайып, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, әдептілікке тәрбиеленеді.

Әдістер

Түсіндіру Сұрақ-жауап Талдау-жинақтау Проблема туғызу Әңгімелесу

Көрнекіліктер

  • Әріптер кассасы
  • Тақырыптық суреттер
  • Заттық суреттер
  • ң әрпінің баспа және жазба түрлері
  • Дыбыстық талдауға арналған фишкалар

Сабақ барысы

Психологиялық дайындық

Күй тартамыз — күмбірлі, күмбірлі.

Ән айтамыз — көңілді, көңілді.

Би билейміз — ырғақты, ырғақты.

Біз бастаймыз сабақты, сабақты.

Өткенді қайталау

Мұғалім сұрақ қояды: «Балалар, біз өткен сабақта қандай әріппен таныстық?»

Содан кейін ң әрпін еске түсіру жұмыстары жүргізіледі.

Дыбыстық талдау

аңшы, шаң сөздеріне дыбыстық талдау жасау.

Буынға бөлу

домбыра, оңаша, сараң сөздерін буынға бөлу.

Дом-бы-ра

О-ңа-ша

Са-раң

Сөйлем құрау

алаң, таң, шың сөздерін қатыстырып сөйлем құрастыру.

Біз алаңға шықтық.
Таң атты.
Альпинистер таудың шыңына шықты.

Оқулықпен жұмыс

Оқулықтағы мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру.

Суретпен жұмыс

  • Сұрақ: «Балалар, суретте не бейнеленген?»
  • Сұрақ: «Бұларды бір сөзбен қалай атаймыз?»
  • Сұрақ: «Аңдар қайда өмір сүреді? Оларды үй жануарлары қатарына жатқызуға бола ма?»
  • Сұрақ: «Суреттердің ішінде орманда өмір сүретін жануарлар бар ма?» (Мысал: сиыр, қой, жылқы — үй жануарлары.)

Жаңа білім: ң дыбысы және әрпі

Таныстыру

Мұғалім бағыттайды: «Аң» сөзінде бізге таныс емес қандай дыбыс естіледі?

Оқушылар ң дыбысын қайталап айтады: «ң-ң-ң».

Әріп түрлері

ң әрпінің баспа және жазба түрлерімен таныстыру.

Логикалық тапсырма

ң әрпіне ұқсас заттарды атау.

Сызбамен жұмыс

ң әрпі бар сөздерге мысалдар келтіру.

Мұғалім сабақтың мақсатын қысқаша атап өтеді және оқушыларды белсенді қатысуға бағыттайды.

Бағалау

Оқушыларды фишкалар арқылы кезең-кезеңімен бағалау.

Бекіту: оқулықтағы жаңа сөздер

Мұғалім сұрайды: «Балалар, әріптің баспа түрін қай жағдайда қолданамыз?»

Қорытынды: сөздерді және мәтінді оқығанда баспа әріптер қолданылады.

Оқулықпен жұмыс

Мәтінді оқу және сұрақтарға жауап беру.