Мұхтар Әуезов Жетім әңгімесі

Әдебиеттік оқу: сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы

Мұхтар Әуезов — «Жетім» әңгімесі

Сабақтың түрі
Жаңа сабақ
Сабақтың типі
Жаңа білімді меңгерту
Пәнаралық байланыс
Дүниетану, бейнелеу өнері

Мақсаттар

  • Білімділік

    Әңгімені мәнерлеп, түсініп оқыту; оқушыларға үлгі ретінде оқып беру; оқу дағдыларын қалыптастыру; мәтіннің тақырыбын ашу.

  • Дамытушылық

    Сөздік қорды, ойлау қабілетін, елестету мен бейнелі қабылдауды дамыту.

  • Тәрбиелік

    Адамгершілікке, жанашырлыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.

Қажетті құралдар мен ресурстар

Техника

  • Интерактив тақта
  • Бейнеүзінді (бейнетаспа)
  • Интерактив аспаптар, перде

Көрнекіліктер

  • М. Әуезовтің портреті
  • М. Әуезовтің шығармалары
  • Бағалау парақтары

Әдіс-тәсілдер

  • Әңгімелеу
  • Сұрақ-жауап
  • Топпен және жұппен жұмыс
  • Ой қозғау
  • Сызбамен жұмыс
  • Диалог

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпты ұйымдастыру

  • Оқушыларды топтарға бөлу.
  • Әр топтың топ басшысын анықтап, таныстыру.
Дәйексөз
«Бұл дәуірде өз тілін, әдебиетін білмеген, қадірлемеген адам толық мәнді адам емес».

— М. Әуезов

Кіріспе бөлім: «Дайындық алаңы»

Бұл бөлім «дайындық алаңы» деп аталады, себебі оқушылар сабақтың тақырыбын анықтап, мақсаттарын ажыратып, алда орындалатын жұмыстардың ретін түсінеді және сабаққа дайындалады.

  • Оқушылардың назары интерактив тақтаға аударылады.
  • Перденің артынан не көріп тұрғандарын айтып, ой бөліседі.
  • Айтылған ойларды жинақтап, сабақ тақырыбын анықтайды.

Мақсат қою

Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Оқушылар өз кезегінде сабақ мақсатын өздері анықтап көреді. Мұғалім жауаптарды толықтырып, мақсаттарды нақтылап береді.

Бейнеүзінді арқылы ой қозғау

Көрсетілім

Е. Рақышевтің «Жетімдер» киносынан үзінді (интерактив тақта арқылы).

Назар аудару нұсқаулығы

Үзіндіде жетім балалардың өмірі мен олардың көретін ауыр тауқыметі бейнеленеді. Мұқият тыңдап, қарап отырыңдар: келесі тапсырма осы материалға сүйене отырып орындалады.

Негізгі бөлім: «Ізденіс алаңы»

Бұл бөлім «ізденіс алаңы» деп аталады, себебі оқушылар қажетті ақпаратты өздері іздеп тауып, білімдерін толықтырады.

1-тапсырма: жеке жұмыс

Дәптермен жұмыс

«Мұхтар Әуезов туралы білетін мәліметіңді кластерге орналастыр».

  • Әр оқушы тапсырманы өз дәптерінде орындайды.
  • Автор туралы мәлімет парағы әр оқушының алдында болады.
  • Оқушылар жаңа білген ақпаратын сыныппен бөліседі.

Оқу материалы: Мұхтар Әуезовтің «Жетім» әңгімесі.