Сабақ құрылымымен таныстыру
9 - сынып
Қазақстанның экономикалық және әлеуметтік географиясы
Сабақ тақырыбы:
§ 4 Еңбек ресурсы, әлеуметтік және кәсіби құрылымдар.
Сабақтың мақсаты:
а Білімділік: Еңбек ресурсы, қала халқы, халықтың ауылда қоныстану ерекшелігі жайлы түсінік беру.
б Дамытушылық: Географиялық сауаттылықтарын арттырып, ойлау қабілеттерін дамыту.
в Тәрбиелік: Экологиялық тәрбие беру
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақта қолданылатын көрнекілік:
Қазақстан Республикасының саяси, физикалық, экономикалық картасы, интерактивті тақта слайд - презентация
Сабақта қолданылатын әдіс - тәсілдер: сұрақ - жауап әдісі, түсінік беру әдісі
3. Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
- Оқушылармен сәлемдесу
- Түгендеу
- Сабаққа әзірліктерін бақылау, сәттілік тілеу.
Сабақ ерекше екендігін атап өту. Қонақтармен таныстыру.
ІІ. Сабақ құрылымымен таныстыру. Оқушыларға айту.
• Жаңа сабақ.
• Үй жұмысын сұрау.
Назар тақтаға аударту Слайд1
Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
Слайд 2
Мақсаты:
Еңбек ресурстарын, еңбекпен қамтылу құрылымындағы өзгерістер, елді дамытудың әлеуметтік - экономикалық көрсеткіштері, елдегі жұмыссыздық, жұмыспен қамту жайлы білім алу.
Түсіндіру
- Еңбек ресурсын еңбекке жарамды адамдар құрайды. Қазір Қазақстанда
Слайд 3
16 - дан 63 жасқа дейінгі ЕРЛЕР
16 - дан 58 жасқа дейінгі ӘЙЕЛДЕР болып табылады.
Слайд 4
Қазақстан халқының 9 млн - нан астамы, яғни 59, 2%- ы еңбек ресурсы болып есептеледі.
Слайд 5
Кестені түсіндіру.
Слайд 6 Картадан көрсету
Қазақстанның солтүстік облыстарындағы еңбек ресурстарының арасалмағы оңтүстік облыстармен салыстырғанда орташа көрсеткіштен жоғары.
Қазір экономикалық белсенді халық еңбекке қабілетті бүкіл халық санының 69, 9 %- н құрайды.
Слайд 7 Назарымызды экранға, сіздерге арналған жағдаят сұрақ:
1 топ: Ерлер мен әйелдердің қандай өнеркәсіп салаларында жұмыс істейді?
2 топ: Еңбекке неғұрлым қабілетті деп есептелетін топ кімдер?
- Жақсы, балалар, жауаптарыңа рахмет!
Қалай ойлайсыз?
Слайд 8 Сұраққа жауап.
Нарықтық жағдайда еңбек ресурсының, оның ішінде қай топты ескеріп, жұмыспен қамтамасыз ету қолға алынбаған?
Оқушы жауаптары
Дұрыс айтасыңдар, балалар, жастар тобы, экономиканы ойдағыдай дамытуда ғылым мен техниканың жетістіктерін ересек адамдармен салыстырғанда жастар оңай меңгере алады. Сондықтан 25 - тен 49 жасқа дейінгі адамдар еңбекке неғұрлым қабілетті деп есептеледі.
Слайд 9 кестені түсіндіру.
Кейін. Адамдардың еңбек нәтижелері де әр түрлі.
Еңбекке қабілеттілердің басым көпшілігі ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп, құрылыста, ол еңбек ресурсының 75 %- қамтыса, 25 %- ы өндірістік емес салада – медицина, білім беру, сауда салаларында, әкімшілік орындарда жұмыс істейді.
Балаларды есептің құрылымымен таныстырудың методикалық әдістері
Модульдік оқыту технологиясының оқушыларды дамытуға ықпалы
Бастауыш сыныпта математиканы оқытуда модульдік технологияны қолдану
Білім берудегі жаңа үрдістер
Модульдік оқыту технологиянысын математика сабағында қолдану
Модульдік оқыту технологиясының құрылымын анықтау
Модульдік технологияның гипотезасы
Математиканы модульдік технологиямен оқыту
Модульдік оқыту технологиясы жайлы
Модульдік оқыту технологиясының жалпы сипаттамасы
Модулдық технологияны сабақта пайдалану
Дәстүрден тыс сабақ өту әдісі
ҚҰМЫРА САБАҚ
ЖӘНДІКТЕР ЖОЛАМАЙТЫН КИЕЛІ САБАҚ
Ағылшын тілі сабақтарының танымдық белсенділікті арттыру мүмкіндіктері
ТАРИХ САБАҚТАРЫНДА ТАРИХИ-МӘДЕНИ ЕСКЕРТКІШТЕРДІ ПАЙДАЛАНУ
Дәріс сабақтарының жоспары.
Сабақ барысындағы бақылауым
Сабақтың міндеттері
Оқушылар білімді толықтай меңгеру үшін ақпаратты енжар қабылдамай, сабаққа белсенді қатысу үшін Ғарыш атты рөлдік ойын ойнаттым