Сұрақтарына жауап беретін сөйлем мүшесі
11 сынып орыс сыныптары
Сабақтың тақырыбы: Ойлан, тап!
Мақсаты: Оқушыларға емтихан жағдайының өзі стрестік болып табылады, уақыт тапшылығы оқушының қобалжуын күшейтеді. Осындай қобалжуларды бәсеңдетуде оқушылардың зейіні мен ықыласын аударатын, тапқырлық пен ойдың ұшқырлығын шыңдайтын және тіл дамытуға, сонымен қатар білім сапасын арттыруға сайыс сабақтарының мәні зор. Сондықтан бүгін сіздерге сыныптан тыс сабақтарымның біреуін көрсетуді ұйғардым. Бағдарлама тақырыптарын қайталау барысында, тіл дамыту жұмыстары мен грамматикалық тапсырмаларды дұрыс меңгерту мақсатында жоспарладым.
Сабақтың түрі: жарыс сабақ
Сабақтың барысы:
І кезең. Ширату.
1. Берілген сөздердің тура және ауыспалы мағынасын табыңдар.
Ыстық шай,( ықылас, нан).
Тас қамал,( диірмен, жүрек).
Қара қолғап,( қол, жүрек, күш).
Суық су,( қол, адам, күн ).
Құрғақ жер, (шүберек, сөз ).
2. Берілген тұрақты тіркестерді аяқтап, мағынасын ашыңдар.
Ала көзімен.... Арасынан... өтпейді. Бармағын.... Бүйректен... шығару.
Екі... бір... тығу. Екі... төрт болды. Екі... екі құлағына жету. Ит... басына қаптау. Түймедейді... ету. Үріп... салғандай. Қас пен... арасында.
ІІ Толғаныс.
Мына өлеңнің авторы кім? Өлеңде мөлдірі және айдыны сөздерінің орнына қандай сөздерді қолдансақ болады?
Бұлақ, ауыл сөздеріне байланысты қандай мақал-мәтел білесіңдер?
Көлдердің кең мөлдірі тап осында.
Айдыны ала шұбар, құс қиқулар,
Бұлақтың тәттісі де, тазасы да,
Ауыл, мал, масаты көл жағасында.
Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен шағын әңгіме құраңдар
Ел, табиғат, алтын бесік, көркем, кең дала, ну орман, таза ауа, асқар тау.
ІІІ кезең. Ойлан, тап!
Берілген сұрақтарға жауап беріңдер І топ
1. Тұрлаусыз мүшелерді ата
2. Жақсыз сөйлем дегеніміз не?
3. Кімді? Нені? Сұрақтарына жауап беретін сөйлем мүшесі
4. Есімше қалай жасалады?
5. Антоним дегеніміз не?
6. Зат есім мағынасына қарай қалай бөлінеді?
7. Архаизм дегеніміз не?
8. Қорқыт қай ғасырда өмір сүрген?
9. Сан есімдер құрамына қарай қалай бөлінеді?
10. Салалас құрмалас сөйлемдер қалай жасалады?
11. Жалпылау есімдігіне мысал келтір
12. Жамбыл Жабаевтың Ұлы Отан соғыс жылдарында жазған өлеңі
13. Әттең, қазір жанымда әкем болғанда. Сөйлемде үтір не үшін қойылған?
14. Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай түрлері
15. Құс жоғары - төмен ұшып, бір қанатын сабалай берді. Сөйлем құрмаластың қай түрі?
Берілген сұрақтарға жауап беріңдер ІІ топ
1. Тұрлаулы мүшелері ата
2. Жалаң сөйлемнің құрамында қандай сөйлем мүшелері болады?
3. Зат есімнің жалғауларын ата
4. Есімдерше бірде түрленіп, бірде етістік қызметін атқаратын етістіктің түрі
5. Сабақтас құрмалас сөйлемдер қалай жасалады?
6. Жай сөйлемнің құрамына қарай түрлерін ата
7.”Көкшетау” поэмасының авторы кім?
8. Сын есімнің шырайлары қалай жасалады?
9. Жіктеу есімдіктерін атаңдар
10. Абай Құнанбаевтың туған жерін ата
11. Үстеулер мағынасына қарай нешеге бөлінеді?
12. Көсемше қалай жасалады?
13. Өлеңім - менің бөбегім. Сөйлемде сызықша не үшін қойылған?
14. Синоним дегеніміз не?
15. Күн жауып кетті,- оны елеген ешкім жоқ. Сөйлем құрмаластың қай түрі?
ІV кезең. Зерделеу.
Қазақстандағы көлдер
1. Қазақстандағы ең терең көл
2. Қазақстандағы ең ащы көл
3. Қазақстандағы ең тұщы көл
4. Тұщы көлдердің ішіндегі ең терең көл
Сан есімнің лексико грамматикалық сипаты
Тұрлаулы мүшелердің тіл біліміндегі зерттелуі
Жай сөйлем
Жақсыз сөйлем
Байланыстырып сөйлеу мен байланыстырып жазуға үйрету
Бастауыш сыныптарда морфологиялық ұғымдарды оқытудың мәні
Бастауыш сыныптарда оқушыларды грамматикалық талдауға үйрету
Қазақ тіл біліміндегі сөйлем мүшелерін оқыту
Бастауыш сыныптарда грамматиканы оқыту мәселесі
Оқшау сөздердің сөйлемдегі қызметі
Жол қозғалысы және көлік құралдарын пайдалану ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілік
Қазақстан — әлемдік қоғамдастықтың белсенді мүшесі
Бейнекарта компьютердің жадысында орналасқан бейнені түрлендіріп мониторға бейне сигнал ретінде жіберетін құрылғы
Заңды тұлғаның жауапкершiлiгi
Жып - жылы сөйлеген сөздерімен, Жіберетін бойымды жылындырып
Еңбекті қорғау жөніндегі заңдарды бұзғаны үшін жауаптылық
Лепті сөйлем
Бастауыш сыныпта сөйлемді оқыту жолдары
“АГРОВЕТОРТАЛЫҚ” ЖАУАПКЕРШІЛІГІ ШЕКТЕУЛІ СЕРІКТЕСТІГІНІҢ ЖАРҒЫСЫ