Щетка түрлерін сөйлету. Сабақтың тақырыбы

Сабақтың тақырыбы

Ц дыбысы мен әрпі.

Сабақтың мақсаты

Білімділік

  • Оқушыларды Ц дыбысы мен әрпімен таныстыру.
  • Ц дыбысына қатысты жаңа сөздермен таныстыру.
  • Дыбыс, әріп, буын, сөз, сөйлем туралы білімдерін толықтыру.
  • Тақырыптық суреттер бойынша әңгіме құрастыруға баулу.

Дамытушылық

  • Сауатты, мәнерлі және әсерлі сөйлеуге баулу.
  • Сөздік қорын байыту, байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту.
  • Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету.
  • Ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту.

Тәрбиелік

  • Өнерге және білімге сүйіспеншілігін арттыру.
  • Спортқа баулу.
  • Достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың сипаттамасы

Сабақтың типі

Аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдер

Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік арқылы түсіндіру.

Көрнекілік

Тақырыпқа байланысты суреттер, қималар, заттар.

Жоспар

  1. I Ұйымдастыру кезеңі
  2. II Үй тапсырмасын тексеру
  3. III Жаңа сабақ
  4. IV Жаңа сабақты бекіту
  5. V Қорытындылау және бағалау

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
  • Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.

Психологиялық дайындық

Шырылдады қоңырау, Біз сабақты бастаймыз. Жаңа білім алуға, Алға қадам басамыз.

Геометриялық пішіндер ретінде дөңгелектер көрсетіледі.

Сұрақ: «Неге ұқсатуға болады?»аққала жасауға болады.

II. Үй тапсырмасын тексеру (өткенді қайталау)

1) «Үлкен денесі»

Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық? Щ дыбысын айтқызу, Щ дыбысына сөздер келтіру.

2) «Кіші денесі»

1-қатар: сөз жазу. 2-қатар: мәтінді оқу, сұраққа жауап беру.

3) «Басы»

Щеткалар туралы тақпақ/шағын мәтін айтқызу.

4) «Қол-аяғы»

Щетканың түрлерін атап, сипаттату.

5) Бекіту

«ЩЕТКА» сөзіне дыбыстық талдау жасау.

III. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру: Ц дыбысы мен әрпі, Ц дыбысына қатысты жаңа сөздер.

Жұмбақ

Аяғын жерге тірей қалып, Шеңбер сызды шыр айналып.

Жауабы: Циркуль

Дыбыстау жаттығуы: «Ц, Ц, Ц» — бірге айтып көрейік.

  • Ц — дауыссыз дыбыс.
  • Сөздерді буынға бөліп, буын санын анықтау.
  • Дыбыстың сөздің басында және ортасында келуіне мысалдар келтіру.

Оқулықпен жұмыс

Цех Цирк Концерт Цифр

Сөздердің мағынасын түсіндіру, дұрыс оқыту.

Дәптермен жұмыс

Ц әрпін көркем жазу, берілген сөздерді жазу, буынға бөлу.

Сергіту сәті

Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары (мұғалімнің нұсқауымен).

Мәтінмен жұмыс: «Цирк»

  • Мәтінді буындап оқу.
  • Тізбектеп оқыту.
  • Мәнерлеп оқу.
  • Мазмұнын айтқызу.

Ойын: «Жоғалған әріпті тап»

Берілген сөздердегі түсіп қалған әріпті табу және сөзді толық жазу:

Монт…р

Толықтыру: монтер

а…тобус

Толықтыру: автобус

гау…ар

Толықтыру: гауһар

ша…мат

Толықтыру: шахмат

Ескерту: Жаттығуды сынып деңгейіне сай мұғалім бейімдейді.

IV. Жаңа сабақты бекіту

  • Ц дыбысы бар сөздерді жаздыру.
  • «Ц» дыбысын дұрыс айтуға арналған қысқа артикуляциялық жаттығу.
  • Ойын/тапсырма: «Буындар сыйлығы» (буынға бөлу, буын санын айту).

V. Қорытындылау және бағалау

Қорытынды сұрақтар: «Бүгін қандай жаңа дыбыспен таныстық?»Ц.

Ц дыбысы бар сөздерге мысал келтірту және дыбысты дұрыс айтқызу.

Талқылау

«Біз не білдік?» сұрағы арқылы негізгі ұғымдарды қайталау.

Бағалау

Оқушының білімі мен белсенділігіне қарай бағалау.

Үй тапсырмасы

Ц дыбысы мен әрпі: оқу, жазу, Ц дыбысы бар сөздерге мысалдар дайындау.