Өсімдік бөліктерімен сәйкестендіру
Сабақ тақырыбы: Өсімдіктер
Тірі табиғат: Өсімдіктер.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
1. 2. 1. 2. Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату.
Сабақтың мақсаттары: Барлық оқушылар: Өсімдіктердің негізгі бөліктерін білу және атау.
Оқушылардың басым бөлігі: Әр жемістің атауын сәйкес суретпен, атқаратын қызметімен байланыстыру. Тұқымды құмырадағы топыраққа егу тәсілін үйрету
Кейбір оқушылар: Тұқым отырғызу барысына бақылау жасап,
2, 3 күннен кейінгі өзгерістерді болжау арқылы суретін қағаз бетіне түсіру.
Бағалау критерийлері Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады.
Тілдік мақсаттары:
• Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз. Тұқым, жеміс.
• Пәнге тән лексика мен терминология: Тұқым - өсімдік тұқым арқылы өніп өседі. Жеміс - өсімдіктің бөлігі.
• Диалог пен жазу қшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Жемістерді ата?
Жемістердің ішінде не болады?
Суреттегі тұқымдар мен жемістер несімен ерекшеленеді?
Өсімдік гүлінің орнына не пайда болады?
Тұқым ылғал мақтада өне ме? Неге?
Құндылықтарды дарыту: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы - қазақстандықтарды әлеуметтік жұмыспен қамтуы, қазақстандық отбасылар табысының тұрақты өсуінің, өмір сапасын тұрақты жақсарту үшін өсімдік шаруашылығында еңбек өнімділігін арттыру.
Пәнаралық байланыстар: Көркем еңбек - Айқындалған материалдармен (қағаз материалдары) қарапайым көлемді пішінді жасау. Өсімдік аппликациясы.
Математика - Жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру. Өсімдік бөліктерімен сәйкестендіру.
Музыка - Қоршаған ортадағы музыкалық дыбыстарды ажырату арқылы баққа серуендеу. Тыңдалған музыкалық шығарманың көңіл - күйін, ырғақ екпінін, динамикасын анықтау арқылы өзін - өзі бағалау.
АКТ қолдану дағдылары
Интербелсенді тақта
Бастапқы білім
Ой қозғау стратегиясы:
Интербелсенді тақтадан психологиялық ахуалға берілген өлеңнің мәтінімен жұмыс.
- Тақтадағы қызылмен жазылған сөздер нені білдіреді?
- Не жетіспейді, толықтырайық.
- Өсімдіктер тобы.
- Бұта.
- Бұлардың барлығы неге жатады?
- Тірі табиғат, өсімдікке.
Сабақтың басы 3 минут
Психологиялық ахуал.
Еңбек етсең терлеп оның аты -........ Еңбек
Гүл өсірсең терлеп оның аты -......... Еңбек
Ағаш ексең терлеп оның аты -......... Еңбек
Қиындықтың бәрін еңбек қана жеңбек.
Ой қозғау стратегиясы:
- Тақтадағы қызылмен жазылған сөздер нені білдіреді?
- Не жетіспейді, толықтырайық.
- Өсімдіктер тобы.
- Бұта.
- Бұлардың барлығы неге жатады?
- Тірі табиғат, өсімдікке.
Топқа бөлу: Столға жапырақ, жеміс, тұқымның бірнеше түрінің суреттерін тарату арқылы оқушыларды шағын топтарға топтастыру.
Сабақтың ортасы 3 минут
Ширату: Екеуінің бірін таңда ойыны.
Мұғалім оқушыларға бірнеше сұрақтар қояды.
Мысалы:
- Өсімдік тірі ағзаға жата ма, әлде жатпай ма?
- Жатады, себебі өседі, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді.
- Ағаш, бұта, шөптердің ұқсас белгілері бар ма, жоқ па?
- Бар, тамыры - тамыры, діңі - сабағы, жапырағы - жыпырағы
Тапсырма № 1 Өсімдік мұнарасы әдісі (Т)
1 - топ: Жапырақтар
Өсімдік бөліктерін төменнен жоғары ретіне қарай орналастырады (қиылған дайын бөліктерден аппликация). Өсімдіктің бөліктерін көрсетіп, атайды.
2 - топ: Жемістер
Өсімдік бөліктерін атап, әр бөліктің атқаратын қызметін түсіндіреді.
3 - топ: Тұқымдар
Өсімдік бөліктерін геометриялық пішіндерге сәйкестендіріп, түсіндіреді.
Дескриптор:
1. Өсімдік бөліктерін ретімен орналастырады, атайды
2. Өсімдік бөліктерін атап, қызметін түсіндіреді.
3. Өсімдік бөліктерінің пішінінің ерекшеліктеріне, түсіне байланысты геометриялық пішіндерге сәйкестендіреді.
Ж. Молдағалиев атындағы орта мектебі
Мұғалімнің аты – жөні: Хамзина Қ. С.
Өсімдіктер. жүктеу
Қаржылық механизмнің мазмұны мен құрылымы.
Экономикалық механизм жүйесіндегі қаржылық механизм
Экология ғылымының пайда болуы, дамуы
Оқушылардың өз бетінше жұмыс істеу жұмысын ұйымдастыру
Геоэкология және ландшафттық экология
География оқулықтары
Топырақ жамылғысының өзгеруі антропогендік ықпалдлың әсері
ОҚО Түлкібас ауданы «Шабыт» шаруа қожалығының ауылшаруашылық алқаптарының құнын бағалау
Жоғары сатыдағы өсімдіктер систематикасы
Жалпы географиялық шолу карталары, ерекшеліктері
Дәрілік өсімдік- адыраспанның пайдасы
Өсімдіктердің қолайсыз жағдайларға төзімділігі
Екі жылдық және көп жылдық өсімдіктер
Қазақстанның дәрілік өсімдіктері
Адамзаттың өсімдіктер дүниесіне әсері.
Өсімдік - тіршілік тірегі
Өсімдік пен жануарлардың ыстыққа, суыққа, ауа қысымына, су тереңдігіне, хим
Фотосинтез нәтижесінде жер жүзіндегі өсімдіктер жыл сайын 100 млрд т - дан астам органикалық заттар түзеді (мұның жартысынан көбін теңіз, мұхит өсімдіктері түзеді) және бұлкезде олар 200 млрд - тай СО2 сіңіреді, оттегін бқледі
Дәрілік өсімдіктер
Мұнда биік - биік асқар таулар, мөп - мөлдір көлдер, неше түрлі өсімдіктер мен дәрілік қасиеті бар шөптер өседі