Оңғарсынова Әже өлеңін оқып беру
Ана тілі
Сабақ тақырыбы: Фариза Оңғарсынова. Әже (слайдымен)
Сабақ мақсаты.
Білімділік. Оқушыларға әженің балаға деген сүйіспеншілігін, мейірімділігінің шексіздігін, оның адам өміріндегі орнының ерекше екендігін түсіндіру.
Дамытушылығы: оқушылардың көркемсөзді, көркем ойды өз сөздік қорларында қолдана алуын меңгерту, шығармашылық ізденіске баулу.
Тәрбиелілігі: оқушы бойындағы әжеге, анаға деген сүйіспеншілігін ояту, сыйлап, құрметтей білуге тәрбиелеу.
Сабақ әдісі: ой қозғау, сұрақ – жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: сөзжұмбақ, слайд.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару, психологиялық даярлық.
Айдай арайлап,
Күндей күлімдеп
Судай таза көңілмен
Бүгінгі сабағымызды бастайық.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
Үй тапсырмасына не берілді?
Ф. Оңғарсынова. Жылу
Ф. Оңғарсынова туралы не білеміз?
Пікірлер ағашын толықтыр.
Кім? Фариза апа
Кім? Ақын
Туған жері: Атырау облысы, Манаш ауылы
Қай жылы туылған? 1939 - 2014 ж
Тұңғыш кітабының аты: Бұлбұл 1967 ж
Жылу өлеңін тізбек бойынша жатқа айту.
Айдай анам, ананың құшағы, күн көзіндей жанары, ана сүті, күннің нұры.
Сөз тіркестерін қатыстырып құрап келген әңгімелерін оқыту.
Үй тапсырмасын қорытындылау.
Ақын ананы не үшін күнге ұқсатады? (жылытады)
Ана сүті қандай? (нәрлі, құнарлы)
Ананың алақаны. Қандай? (жұмсақ)
Күннің шуағы – жылы (бүкіл жер бетін жылытады)
Ананың құшағы жылы (үйдің іші жылытады)
Сөзжұмбақты шеш.
Қуатты сөзін басқаша қалай атайды?
Ананың құшағы қандай?
Көп нүктенің орнына сөз қой.
.... – асқар тау
Әже деп кімді атаймыз?
Үйдегі әкеміздің анасы, әжеміз туралы әңгімелеу
Ақ әжем әнін айту
Ф. Оңғарсынова Әже өлеңін оқып беру.
Өлеңді тізбек бойынша оқыту.
Дәптермен жұмыс
Қазақ поэзиясындағы Абай бейнесі
Фариза Оңғарсынова туындыларының орыс тіліне аударылу мәселелері
Отбасы – көркем әдебиетте
Ұрпақ тәрбиесі – ұлт болашағы
Қазақ балалар лирикасы (1970-1990 жж. )
ПОЭЗИЯДАҒЫ СӨЗ БЕЙНЕЛІЛІГІ
Фариза Оңғарсынованың поэзиясы мен поэтикасы
Көш атты өлеңінде
Ф.ОҢҒАРСЫНОВА ЖӘНЕ ҚАЗАҚ ПОЭЗИЯСЫ
Есенғали Раушанов поэзиясының поэтикасы
ҚР қоғамдық жаңа даму кезеңінде жоғары білім беру
Несиенің ақшаларының қажеттілігі мен маңызы
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
XX ғасыр басындағы тарихи білім беру жүйесі
Қазіргі кездегі қазақстандағы білім беру жүйесіндегі проблемалар
Қажетті қимыл- қозғалыстың жетіспеушілігі организмді белгілі өзгерістерге ұшыратады
Несиелік қатынас субъектілері қарыз беруші және қарыз алушы
Файлдарды архивтеудің қажеттілігі
ХХ ғасыр басындағы тарихи білім беру
Ыдысты есертеу мына қажеттіліктерден туындайды