Бекіту есептерін шығару

Сабақтың тақырыбы

Координаталық жазықтық тақырыбы бойынша бекіту есептерін шығару.

Сабақтың мақсаты

  • Координаталық жазықтық туралы түсініктерін кеңейту.
  • Нүктенің координатасы арқылы оның орнын анықтауға үйрету.
  • Есептер шығару барысында логикалық ойлау қабілетін дамыту және пәнге қызығушылықты арттыру.
  • Саналы жауапкершілікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекіліктер

  • Интерактивті тақта
  • Карточкалар
  • «Б. Б. Б» кестесі
  • Жылжымалы координаталық жазықтық

Сабақтың түрі

Аралас сабақ.

Бұл сабақта оқушылар координаталық жазықтықта нүктелерді белгілеу, фигураларды құрастыру және деңгейлік есептер арқылы дағдыларын бекітеді.

Сабақ барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу.
  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II. Үй жұмысын тексеру

№1134 есеп.

III. Бекіту есептерін шығару

Ой қозғау тапсырмасы

Төмендегі нүктелерді координаталық жазықтықта орналастырыңдар. Нәтижесінде координата жүйесін ұсынған француз философы әрі математигінің есімі оқылады.

Нүктелер

А(4; 5), Р(-6; 1), Е(-5; 3), Д(1; 5), Р(5; 3), Н(-4; 5), К(3; 5), Е(-2; 5), Т(6; 1), Е(2; 5)

Жауабы

РЕНЕ ДЕКАРТ

Бұл кім? Ол туралы қандай мәлімет білесіңдер?

Қосымша сұрақ

Пайда болған нүктелерді тізбектей қосқанда қандай геометриялық фигура шығады? Трапеция

Оқулықпен жұмыс

№1136

1-деңгей тапсырмасы

A) ABC үшбұрышын салу

A(-3; -1), B(2; 4), C(6; -2)

Ә) ABCD төртбұрышын салу

A(-2; -2), B(-2; 1), C(4; 1), D(4; -2)

№1137

2-деңгей тапсырмасы

ABCD квадратын салыңдар: A(-3; -2), B(-3; 2), C(1; 2). D нүктесінің координаталарын табыңдар: D(x; y).

№1141

3-деңгей тапсырмасы (есеп)

Шегіртке A(1; -1) нүктесінен бастайды. Ол солға (батысқа) 3 бірлікке секіреді. Әрбір келесі секіру алдыңғысынан 1 бірлікке ұзын болады. Кейін бағыттар ретімен: солтүстікке, шығысқа, оңтүстікке секіреді. Осылайша 4 рет секірген соң, шегіртке қай нүктеде болады?

Жауабы

A₄(3; -3)

Карточкамен жұмыс

1) Нүктелерді орналастыру

M(0; 3), H(2; 2), P(-2; 1), O(-3; -2), K(1; -1)

2) Нүктелерді орналастыру

A(2; 4), B(-4; 3), C(-2; -3), D(4; -4)

3) Нүктелерді орналастыру

A(6; 0), B(0; -5), M(6; -5), И(-5; 6)

Нәтиже

Әр карточкадағы нүктелерді координаталық жазықтыққа дәл орналастырып, фигуралардың түрін және нүктелердің ширекке қатысын талдаңдар.

Бекіту сұрақтары

  1. 1 Координаталық жазықтыққа анықтама бер.
  2. 2 Координаталық жазықтық неше ширектен тұрады?
  3. 3 Әр ширекте орналасқан нүктелердің таңбасын ата.
  4. 4 Координата жүйесін ұсынған кім?

Қорытындылау

«Б. Б. Б» кестесі толтырылады (Білдім — Білгім келеді — Білдім/Бекіттім).

Үй тапсырмасы

Үй тапсырмасы тақтада көрсетілген нұсқаулық бойынша беріледі.

Оқушыларды бағалау

Тақтадағы дайын кесте бойынша оқушылар өзін-өзі бағалайды. Жиналған ұпайға сәйкес бағалау шкаласы ұсынылады.