Мәтіннің ішіндегі жіктеу есімдігі мен сілтеу есімдігін бөліп жаз

Сабақтың мақсаты

Білімділік

  • Оқушылар Қазақстан жеріндегі қорықтар туралы мәлімет алады.
  • Жаңа сөздермен танысады.
  • Сілтеу есімдіктерінің септелуін үйренеді.

Дамытушылық

  • Өзін қоршаған орта туралы еркін әңгімелей алады.
  • Грамматикалық тұрғыдан дұрыс сөйлем құрайды.
  • Ой-өрісін кеңейтеді.

Тәрбиелік

  • Қоршаған ортаның адам өміріндегі маңызын түсінеді.
  • Туған жерін қадірлеуге тәрбиеленеді.

Пәнаралық байланыс

География, биология, орыс тілі

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Негізгі идея

Қазақстан қорықтары арқылы табиғатты қорғау құндылығын түсіндіру және сілтеу есімдіктерін сауатты қолдану.

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен сәлемдесу.
  • Сабаққа қатысуды тексеру.
  • Назарды сабаққа аудару.

Өткен материалды қайталау

Сұрақтар

  • Қазақстандағы қандай тауларды білесіңдер?
  • Алматы қаласы қай таудың баурайында орналасқан?
  • Тау биіктеген сайын ауа райы қалай өзгереді?
  • Өздерің барған тау туралы айтып беріңдер.

Назар аударатын тұстар

  • Сөйлемнің дұрыс құрылуы.
  • Сөздік қорды қолдану.
  • Дәлелді, нақты жауап беру.

Фонетикалық жаттығу: «Қ» дыбысы

Жарда қарға қарқылдады,

Қарға жарда қарқылдады.

Расында жарда

Қара қарға қарқылдады.

Сөздікпен жұмыс

Қазақша

Орысша

ағады
течет
шіл
куропатка
тіркелу
регистрировать
ұлар
улар
сілеусін
рысь
қорғау
защищать
лашын
коршун
қарақұс
могильник

Жаңа сабақ

Тақырып пен мақсат

Сабақта Қазақстан қорықтары туралы білімді кеңейтіп, сілтеу есімдіктерінің септелуін практикалық тапсырмалар арқылы бекітеміз.

Сілтеу есімдіктерінің септелуі

Септік
бұл
мына
Атау
бұл
мына
Ілік
бұның
мынаның
Барыс
бұған
мынаған
Табыс
бұны
мынаны
Жатыс
бұнда
мынада
Шығыс
бұдан
мынадан
Көмектес
бұнымен
мынамен

Қазақстан қорықтарына «саяхат»

Карта бойынша қорықтардың орналасуын анықтап, табиғи ерекшеліктері туралы қысқаша талқылау жүргізіледі.

1. Үстірт қорығы
2. Барсакелмес қорығы
3. Наурызым қорығы
4. Қорғалжын қорығы
5. Ақсу-Жабағылы қорығы
6. Алматы қорығы
7. Алакөл қорығы
8. Батыс Алтай қорығы
9. Марқакөл қорығы

Грамматикалық жаттығулар

1) Септеу

«Осы», «сол» есімдіктерін септеңдер.

2) Талдау

Мәтін ішінен жіктеу есімдігі мен сілтеу есімдігін бөліп жазыңдар.

3) Жіктеу

Сөздерді «Ішіне» және «Сыртына» бағандары бойынша бөліңдер.

Тілдесім үлгісі

Сен Ақсу-Жабағылы қорығында болдың ба?

Иә, мен биыл жазда Ақсу-Жабағылы қорығына бардым.

Қорытынды бөлім

Сөзжұмбақ (қорық атаулары)

Кілт сөздер

Ақсу-Жабағылы Алакөл Марқакөл Қорғалжын Үстірт Наурызым

Үй тапсырмасы

  • Жаңа сөздерді жаттау.
  • Мәтіннің мазмұнын айту.
  • «Анау», «бұған», «осымен» есімдіктерін қатыстырып сөйлем құрау.

Бағалау

Оқушылардың белсенділігі, сөздік қорды қолдануы, грамматикалық дұрыстығы және карта бойынша жұмыс нәтижесі ескеріледі.

Қорықтар туралы мәлімет

Қорғалжын қорығы

Қорғалжын қорығы — Ақмола облысы, Қорғалжын ауданында орналасқан мемлекеттік қорық. 1958 жылы ұйымдастырылған. Оның құрамына Теңіз–Қорғалжын көлдер жүйесінің бір бөлігі кіреді. Жер аумағы — 258,9 мың га. Бұл өңір атақты қоқиқаздар мекендейтін жер ретінде белгілі.

Батыс Алтай қорығы

Батыс Алтай қорығы — Шығыс Қазақстан облысында, Батыс Алтай тау жоталарындағы таулы орманды аймақтардың табиғи байлығын қорғау және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу мақсатында 1992 жылы құрылған мемлекеттік қорық. Жер аумағы — 56 мың га.

Ақсу-Жабағылы қорығы

Ақсу-Жабағылы — Қазақстанда 1926 жылы ең алғаш ашылған қорық. Түркістан облысы, Түлкібас ауданында орналасқан. Жер аумағы — 75 мың га. Бұл қорық — сан алуан өсімдіктер мен жануарлар мекені. Мұнда аю, арқар, барыс, кекілік, шіл, елік сияқты қорғауға алынған жануарлардың бірнеше түрі кездеседі.

Марқакөл қорығы

Марқакөл қорығы — Шығыс Қазақстан аумағында орналасқан. Марқакөл — теңіз деңгейінен 1445 м биіктікте жатқан көл. Қорықтағы көптеген жануарлар мен өсімдіктер Қазақстанның «Қызыл кітабына» тіркелген.

Үстірт қорығы

Үстірт қорығы — Маңғыстау облысында орналасқан. Жер аумағы — 70 мың га. Қорық көптеген археологиялық ескерткіштерімен ерекшеленеді.

Ескерту

Слайдты жүктеу (қажет болса, презентация материалдарын сабақ соңында қосымша ретінде ұсыныңыз).