Ағаштардың түрлері

Категория

Балабақша үздік тәрбиешісі

Топ

Балабақшаның ересектер тобы

Білім беру саласы

Таным, шығармашылық

Бөлімі

Қоршаған ортамен танысу

Тақырыбы

Ағаштардың түрлері

Мақсаты

Балаларды туған табиғатымыздағы ағаштардың түрлерімен таныстыру, олардың пайдасы туралы жан-жақты мәлімет беріп, білімдерін кеңейту.

Жаңа технологияларды қолдана отырып, балалардың сөздік қорын және ой-өрісін дамыту.

Ағаштарға қамқорлық жасай білуге үйрету және табиғатты аялауға тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері

  • Түсіндіру
  • Көрсету
  • Сұрақ-жауап
  • Тақпақ жаттату

Заттық дамыту ортасы

  • Ағаштардың суреттері
  • Жаңа технологиялық мнемокестелер
  • Өскін терек
  • Ағаштан жасалған заттар
  • Бақ

Сабақтың барысы

Дәлелді- түрткі

Балалар, бүгін бізге көптеген қонақтар келіпті. Қонақтармен амандасып, «жылулық шеңберін» жасайық.

Мақсат: жағымды көңіл күй қалыптастыру және балаларды сабаққа жұмылдыру.

Ұйымдастырушылық-ізденістік

Сұрақ-жауап арқылы әңгіме:

  • Қазір жылдың қай мезгілі?
  • Көктем мезгілінде неше ай бар?
  • Қазір қандай ай?
  • Көктемде қандай өзгерістер болады?
  • Көктемде қандай жұмыстар жасалады?

Жұмбақ

Күн жылынса — киінді,
Суытса — шешті киімді.

Жауабы: ағаш

Талқылау:

Балалар, сендер қандай ағаш түрлерін білесіңдер? Бүгінгі тақырыбымыз — «Ағаштардың түрлері».

Ағаштар туралы қысқаша мәлімет

Аққайың

Аққайың — жер бетіндегі ақ қабығымен ерекшеленетін әсем ағаш. Өмір сүру ұзақтығы шамамен 100–150 жыл.

Көктерек

Көктеректің жапырағы жел соққанда құбылып, бірде жасыл, бірде сұрғылт реңкке енеді.

Шырша, балқарағай

Бұл ағаштар мәңгі жасыл болып тұрады. Ағашы мықты әрі шірімеуге төзімді болғандықтан, тұрмыста және әртүрлі бұйымдар жасауда қолданылады.

Ағаштың құрылысы

Ағаштың жер астында орналасқан тамыры оны қоректендіреді және топыраққа берік ұстап тұрады.

Жер үстіндегі негізгі бөлігі — діңі. Діңнен жан-жаққа бұтақтар таралады.

Көктемде ағаш бүршік атып, жапырақ жайып, гүлдейді.

Сұрақтар арқылы бекіту

Жаңа технологиялық әдістерді (мнемокесте) қолдана отырып, тақырыпты бекітеміз.

Дыбыс пен әріп

«Мынау қандай әріп? Қандай дыбыс?»

Түрлері

«Ағаштардың түрлері қандай болады?»

Бұйымдар

«Кесілген ағаштардан қандай заттар жасауға болады?»

Жеміс ағашы

«Жеміс ағашының пайдасы бар ма?»

Қастерлеу

«Қазақтар қандай ағашты қастерлейді?»

Тосын сәт: Бағбан атаның хаты

Терезе алдына құс келіп қонады. Оның аузындағы хатты тәрбиеші алып, балаларға оқып береді:

Хат мәтіні

«Сәлеметсіңдер ме, Қошақан тобының балалары! Сендерге хат жолдап отырған кәрі бағбан аталарыңмын. Мен қартайып, белім бүгіліп, жүре алмайтын болғандықтан өзім күтіп-баптайтын бағыма қарауға күш-қуатым жетпей қалды. Бағым күтімсіз қалған соң, ағаштардың бұтағы сынып, кейбірі қурап бара жатыр. Бақтағы ағаштарға қамқорлық жасауға көмектесіңдер. Құрметпен, бағбан аталарың.»

Бақтағы тәжірибелік жұмыс

Серуен және тыныс алу жаттығуы

Балалар баққа келіп жетеді, айналаға көз салып, табиғаттың әсемдігін байқайды.

«Балалар, бақтағы ағаштардың жұпар ауасы қандай тамаша! Қане, тыныс алу жаттығуын жасайық».

Күтім жасау қадамдары

  • Сынған бұтақты байлау
  • Қураған бұтақты кесу
  • Ағаш түбін қопсыту
  • Зиянкестерден қорғау
  • Ағаш түбін әктеу
  • Өскін теректі отырғызу

Ағаштың «сөзі»

Балалардың еңбегінен кейін ағашқа жан біткендей болып, былай дейді:

Рахмет сендерге!
Сындырмаңдар мені,
Мен — жақсылық кені,
Мен — денсаулық емі!
Күтсеңдер гүл ашам,
Жолдарыңа нұр шашам.

Бағбан атамен кездесу

Бағбан ата келіп, балаларға алғысын білдіреді. Балалар оның хатын оқып, баққа келіп көмектескенін айтады.

Сұрақ

«Менің бағымдағы ағаштар туралы мақал-мәтел білесіңдер ме?»

(Балалар мақал-мәтелдер айтады, ата сыйлығын табыстайды, балалар рахмет айтады.)

Ойын: «Луллия сақинасы»

Шарты

Алдарыңдағы «луллия сақинасын» алып, екі шеңберді айналдыра отырып, әр ағашқа сәйкес жапырақты табыңдар.

Топқа оралу

Таза ауамен серуендей жүріп, тобымызға ораламыз.

Рефлексия және қорытынды

Талқылау сұрақтары

  • Бүгінгі оқу іс-әрекетінде не істедік?
  • Ағаштардың пайдасы туралы не білдік?
  • Сабақтан алған әсерлерің қандай?

Балаларды мадақтау жүргізіледі.

Мнемокесте арқылы тақпақ

Көктем де, көктем де,
Күн нұрын төккенде.
Ағаштар, шөптер,
Гүлденіп жайқалады.

Күтілетін нәтиже

Біледі

Ағаштардың пайдасы туралы

Игереді

Ағашқа қамқорлық жасау, ағаш отырғызу

Меңгереді

Жаңа технологиялық әдіспен тақпақ жаттау

Автор туралы

Жамбыл облысы, Тараз қаласы, №32 «Ботақан» балабақшасының тәрбиешісі — Тастамбекова Айжан Усенкуловна.

Ескерту: «Толық нұсқасын жүктеу» сілтемесі бастапқы мәтінде көрсетілген, алайда бұл жерде файл/сілтеме берілмеді.