Балалар қарайықшы
Жазбаша қосу және азайту 27+36, 63 - 27
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қосу мен азайту амалдарын баған түрінде орындаудың үлгісін көрсетіп беру, амалдар алгоритмдерінің сәйкес кезеңдерімен орындалатын іс - әрекеттерімен таныстыру, есептер шығару.
Дамытушылық: Берілген тапсырмаларды орындау арқылы ой өрістерін дамыту, логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, сауаттылыққа, есептер шығарып нәтижеге жете білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ жауап
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, жұмбақтар, Дымбілмес, үлестірме қағаздар
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Білімнің тұңғиығына бойлайтұғын,
Тоқысаң жалықтыра қоймайтұғын
Ғалымдардың патшасы боп дараланып,
Математиканың қызығына тоймайтұғын.
Балалар, математика бар ғылымның патшасы, өзі күрделі, әрі қызықты сабақтардың бірі. Сабаққа дайын болсақ, математика сабағындағы ұранымыз қалай еді?
Білекті бірді жығар,
Білімді мыңды жығар.
Үй тапсырмасын сұрау:
Балалар, үйге не берілді? 5 - 6 оқушыға оқытамын.
Балалар қарайықшы! Дымбілмес бүлдіргендерді жинай алмай тұр екен. Көмектесіп жіберейік.
Күн ретін жазу. Балалар бүгін жазбаша қосып, азайтып үйренеміз.
Қазір, барлығымыз бері қарайық.
онд ------Бірл
2---------- 7
3 -----------6
Кестедегі сандарды оқиық. Олардың ондықтарын, бірліктерін атайық. Осы сандарды баған түрінде қосып үйренейік.
+27 а)........ жазамын
36 ә) бірілктерге бірліктерді қосамын.
63 7+6=13 13=1онд 3бірл
Бірліктердің астына 3ті жазамын, ал 1 ондықты 5+1=6 ондықтарға қосамын.
б) 2онд+3онд= 5онд болады, тағы 1 ондықты қоссақ 5+1=6. Ондықтардың астына 6 ны жазамын.
в) Жауапты оқимын: қосындының мәні 63 ке тең.
2.
онд -------бірл
6 ----------3
2--------- 7
Кестедегі сандарды оқиық. Олардың ондықтары мен бірліктерін атайық. Осы сандарда баған түрінде азайтып үйренейік. - 63
27
36
а) сандарды жазамын.
ә) бірліктен бірлікті азайтамын 3 7 ондықтан 7 бірлікті 6 ондықтың 1 ондығының және 3бірліктен азайтамын(ұмытып кетпес үшін 6цифрының үстіне нүкте қоямын).
1онд 3бірл=13 ендеше 13 7=6. Бірліктердің астына 6 жазамын.
в) Жауапты оқимын: айырманың мәні 36 тең.
Оқулықпен жұмыс. Балалар, енді 3 мысалға назар аударайық.
Тақтамен жұмыс.
Кім шапшаң?
11түйе, 2қоян, 2сиыр, 5жылқы, 3түлкі, 1ешкі, таба алмасаң боларсың күлкі.
4 есеппен жұмыс.
Өткенді қайталау.
1дм неше см бар?
1 м неше дм бар?
1 м неше см бар?
6см - 4см=2см
5см+6 =11см= 1дм 1см
7cм+4см=11см=1 дм 1см
7см - 5см=2см
Сергіту сәті. Поэзия минуты.
Балалар жақында қандай мереке келе жатыр? Анамыз өмірдегі ең сүйікті адамымыз.
Ана деген ақылшың,
Анаң барда батырсың.
Қасыңда кім болса да,
Тек анаңа жақынсың.
5 есеппен жұмыс.
а) Домбыра тартты - 3
Ән салды - 7
Би биледі - 6
Барлығы?
Ш:(3+7)+6=16
Ж: 16 адам өнер көрсетті.
ә) Ән салды - 7
Би биледі - 6
Барлығы?
Ш: 7+6=13
Ж: 13 адам өнер көрсетті.
Есеп не жайында?
Есепте не белгілі?
Тағы не белгілі?
Есеп не сұрайды?
Анаграмма.
Берілген сөздердегі әріптердің орнын ауыстыру арқылы басқа сөздер жасау.
1) Шырша - шаршы
2) Алма - амал
3) Сырға - ғасыр
4) Өркен - өрнек
6 мысалмен жұмыс.
37+26=63
36+27=63
26+37=63
27+36=63
Логикалық есептер:
1. Егер тауық 2аяғымен тұрғанда 3кг болса, 1 аяғымен тұрғанда неше кг болады?
2. Асанның кілең 1теңгеліктен 10теңгесі бар. Ол дүкенге 97 тг төлеуі тиіс мұны қалай тез санап беруге болады?
3. Адам нені ерінбей орындайды?
4. Екі дос 2 сағат ойнады, олардың әрқайсысы неше сағат ойнады?
5. Бір бала түс көрген екен. Арты биік жар, алды теңіз. Оң жағынан жолбарыс келіп қалыпты, сол жағында лаулаған өрт. Осы қоршаудан бала қалай құтылды деп ойлайсыңдар?
6. 1жұмыртқа 4минутта піседі. 4 жұмыртқа неше минутта піседі?
Сабақты бекіту.
Мына мақал - мәтелдерді оқиық.
1. Піл к3ті емес, тіл к3ті.
2. Ерінші 2, тің ертеңі 1тп, 5.
3. Еңб 2, адамның 2інші анасы.
- Еңбектің арқасында кім бестік баға алар екен көрейік.
- Деңгейлік тапсырмалар үлестірме қағаздар бойынша.
- Бағалау:
- Бүгінгі сабақтан не үйрендік?
- Қорытындылау.
- Үйге тапсырма
ШҚО, Үржар ауданы, Мақаншы ауылы.
"Мақаншы орта мектеп - бақша" КММ
Бастауыш сынып мұғалімі: Корпебаева Шынар
Баланың дүниетанымының дамуына ойыншықтың әсері
«Мектепке дейінгі балалардың уақытты қабылдау ерекшеліктері»
Қазақ тілі пәнін оқытуда ойын элементтерін пайдалану арқылы оқушының ой - өрісін дамыту
Бала дамуындағы ойыншықтардың маңызы. Педагогикалық көркемдік құндылығы
Бастауыш сыныптағы ертегілерді оқыту
МЕКТЕП ЖАСЫНА ДЕЙІНГІ БАЛАЛАРДА ГЕОМЕТРИЯЛЫҚ ПІШІНДЕР ЖАЙЛЫ ҰҒЫМДАРДЫ ҚАЛЫПТАСТЫРУ
Әр жас топ балабақшасында балаларды жапсыруға үйрету
Мектепке дейінгі жүйесіндегі үштілдік - көпмәдениетті тұлғаны қалыптастыру құралы
Әріпті өрнектерді оқыту
Болашағымыз – мемлекеттік тілде
Балалардың мектепке дайындығын жан - жақты ұйымдастырудың психологиялық - педагогикалық негiздерi
Қазақстандағы балалар үйі мен интернаттардағы қайырымдылық шаралары
Балалар жарақаты
Спандияр Көпеев және балалар әдебиеті
Балалар ауруханасы қызметкерлерінің жеке бас гигиенасы
Қиын балалармен жұмыс
Балаларға патриоттық рух беруде Махамбет өлеңдерінің тәрбиелік мәні
Мұқан Иманжановтың балалар әдебиетіне қосқаны
СӘКЕН БАЛАЛАР ӘДЕБИЕТІНІҢ НЕГІЗІН САЛУШЫ
Сапарғали Бегалин – балалар жазушысы