Етістік сөзінен баспалдақ құру
Тақырыбы: Етістік
Мақсаты:
Білімділік: оқушыларға етістік туралы түсінік беру, етістікке қойылатын сұрақтарды үйрету.
Дамытушылық: оқушылардың сөз таптары туралы білімдерін кеңейту, сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: оқушыларды дұрыс, мәнерлі сөйлеуге тәрбиелеу.
Түрі: жаңа білім беру
Әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап
Көрнекілігі: слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру 411 - жаттығу
1) Зат есім дегеніміз не?
2) Зат есім болатын сөздерге қандай сұрақтар қойылады?
Ойын: Адасқан сөздер
Шарты: Сөздерді зат есімнің түрлеріне қарай топ - топқа бөліп, топтаған сөздеріңді өз гүл күлтелеріне орналастыру керек.
Берілген сөздер: алма, қала, мұғалім, оқушы, өзен, раушан, Айдар, Тараз, Жалағаш, Қызылорда, Ақтөс, Құлагер, қоян, қояндар, түлкі, түлкілер, балапан, балапандар, бор, борлар, ара, аралар, бұлт, бұлттар
ІІІ Жаңа сабақ
412 - жаттығу Суретпен жұмыс.
Болат отын жарды.
Айгүл гүлге су құйды.
Әсел секіртпемен ойнады.
Әжем ұршық үйірді.
Жандос домбыра тартты.
413 - жаттығу (өзіндік жұмыс)
Жазда қыдырады, қыста тынығады. (су)
Таңмен көзін ашады,
Әлемге нұрын шашады. (күн)
Заттың іс - әрекетін білдіретін сөздерді табайық.
Етістіктің ережесін шығарып көрейікші.
Заттың қимылын, іс - әрекетін білдіретін сөз табын етістік дейміз.
Етістіктерге не істеді? қайтты? не қылды? деген сұрақтар қойылады: өсті, ойнады, сайрады.
Ой сергіту жаттығуы: Тез тауып, бөгелмей айт
Мұғалім төмендегі зат есімдерді бір - бірлеп оқиды. Оқушылар оларға әр түрлі етістіктер тіркеп, бөгелмей айтып отыру керек.
Жел. Күн. Найзағай. Қой. Қоңырау. Тапсырма. Оқушылар. Жаңбыр. Әжем. Айгүл. Кино.
414 - жаттығу (тақтамен жұмыс)
Тоғайда түрлі аңдар болады. Терең шатқалға қояндар жасырынады. Қызыл түлкілер тоғайда жүреді. Тиіндер ағаштан ағашқа секіреді.
Сергіту жаттығуы.
Суретті мәтінмен жұмыс.
415 - жаттығу
Қонды, жауды, ысыды, жүзді деген сөздерге сөйлем құрау.
Аралар гүлден - гүлге қонды. Бүгін жаңбыр жауды.
Ойын: Етістік сөзінен баспалдақ құру.
Шарты: Осы әріптерден басталатын сөз ойлап, тор көздерді толтыру. Кім тез баспалдақты құрап шықса, сол жеңіске жетеді.
416 - жаттығу
Берілген сөздердің ішінен етістікті тауып, етістік екенін дәлелде.
Жинады, айтты, сөйлесті, байлады.
Сабақты қорытындылау
Венн диаграммасы бойынша зат есім мен етістікті салыстыру.
● Зат есім
Заттың атын білдіреді.
Кім? Кімдер? Не?
Нелер?
● Етістік
Заттың іс - әрекетін, қимылын білдіреді Не істеді? Не қылды? Қайтті?
● Сөз табы
Сұрақ қойылады
Сөйлем құрастырылады
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма:
Тілдің сөзжасамдылық жүйесі
Ескі қыпшақ жазба ескерткіштеріндегі сөзжасамдық ерекшеліктер ( Китаб әл-Идрак ли-Лисан әл- Aтрак ескеркіші бойынша)
Қиял және оның бала психологиясындағы ролі
Бастауыш сынып оқулықтарында берілген жаттығулардың тәрбиелік мәнін ашу жолдары
Интербелсенді оқыту әдістері оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту тәсілі ретінде
Тілдік жоғары оқу орнындағы қазақ тілді студенттерге ағылшын тілінде сөйлемдердің дауыс ырғағын оқыту әдістемесінің негіздері
Сөздің таңбалануына негіз болатын зат немесе құбылыс
XIV-XV ғасырлардағы қыпшақ антропонимдері
Қазақ тілі сабақтарында сөз таптарын меңгертудің жолдары
Диалект сөздер
Бәсекеге қабілетті экономиканың системасын қазіргі заманға концепция бойынша құру және іске асыру
Қазақстан Рсепубликасының екінші деңгейлі банктерінде бағалы қағаздар нарығын құру
Delphi программасы - зерттелінетін процесстің алгоритмін компьютерде жүзеге асыратын программа құру
Көйлектік маталар тобына арналған реляциондық мәліметтер қорын құру және өнімдер сапасын эксперттік бағалау
Бизнес жоспарын құру жолдары
БОНИТТЕУ ӘДІСІН ҚҰРУ ШКАЛАСЫ. ТОПЫРАҚ ЭТАЛОНЫ
Банкiлердi құрудың және олардың қызметiнiң негiздемесi мен шарттары
ЕТІСТІКТІҢ РАЙ КАТЕГОРИЯСЫ
Реляциялық дерек базасын құру
Салық және салық салуды құру негіздері