Қасқыр қайтадан барып есік қағып

Сабақ туралы мәлімет

Пән

Сауат ашу және жазу

Тақырып

Г әрпі және дыбысы

Көрнекіліктер

Қасқырдың үйі, пеш, ағаштар, слайд

Мақсаттар

Білімдік

  • «Жеті лақ» ертегісі арқылы Г әрпі мен дыбысы туралы түсіндіру.
  • Г әрпінің баспа және жазба түрлерін көрсету, жазылуын ұғындыру.

Дамытушылық

  • Ақыл-ой қабілетін, сөздік қорын, шығармашылығын дамыту.
  • Байланыстырып сөйлеуге үйрету.

Тәрбиелік

  • Ұқыптылыққа, мейірімділікке, сезімталдыққа тәрбиелеу.

Сабақ барысы: ертегі арқылы оқыту

Мұғалім: «Сәлеметсіздер ме, құрметті ұстаздар! Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы — Г әрпі және дыбысы. Ендеше сабағымызды бастаймыз.»

Кіріспе

Автор: «Ерте, ерте, ертеде, ешкі жүні бөртеде, бір орманда Ешкі және оның лақтары өмір сүріпті. Олар тату-тәтті күн кешіпті. Бір күні анасы орманға азық іздеуге жиналып, балаларына ескерту жасайды.»

Ешкі: «Балаларым, шырақтарым, есікті жауып алыңдар. Ешкімге ашпаңдар, жарай ма?»

Қасқырдың айласы

Автор: «Ешкі орманға кеткен соң, қасқыр оны аңдып келіп есікті қағады.»

Қасқыр: «Тук-тук-тук!»

Лақтар: «Кім бұл?»

Қасқыр: «Мен сендердің аналарыңмын. Орманнан тамақ алып келдім, есікті ашыңдар.»

Лақтар: «Жоқ! Біздің анамыздың дауысы жіңішке. Сен қасқырсың.»

Аюдың көмегі

Автор: «Қасқыр не істерін білмей келе жатқанда, алдынан аю шығады.»

Қасқыр: «Аю, аю, сенің қолыңнан бәрі келеді. Менің дауысымды жіңішкертіп берші.»

Автор: «Аю қасқырдың дауысын жіңішкертіп береді. Қасқыр қайтадан есік қағады.»

Қасқыр: «Тук-тук-тук! Мен сендердің аналарыңмын. Орманнан тамақ алып келдім, есікті ашыңдар.»

Автор: «Лақтар сеніп қалып, есікті ашып қояды.»

Шиеленіс

Қасқыр: «Мен сендерді алдадым! Енді сендерді жеймін!»

Автор: «Сол сәтте бір лақ пештің ішіне тығылып қалады. Қасқыр қалған лақтарды өз үйіне алып кетеді.»

Ешкінің қайтып келуі

Автор: «Біраздан соң ешкі үйіне келсе, лақтары жоқ. Жылап отырғанда, пештің ішінен бір лақ шығады.»

Лақ: «Апа, қасқыр келіп, барлық лақтарды алып кетті!»

Ешкі: «Жүр, барып қасқырдан лақтарымызды қайтарамыз.»

Оқу сәті: қасқырдың тапсырмасы

Автор: «Ешкі қасқырдың үйіне келіп, балаларын қайтаруды талап етеді. Қасқыр бір шарт қояды: ол қай әріпті қою керегін білмейді.»

Ешкі: «Қасқыр, менің балаларымды қайтар!»

Қасқыр: «Жоқ, қайтармаймын.»

Ешкі: «Мен оларсыз өмір сүре алмаймын. Өтінемін, қайтар.»

Қасқыр: «Жарайды, бірақ маған көмектесіңдер: мына жерге қандай әріпті қою керек?»

Жұмбақ

«Көшеде құдық,
Қарайық,
Ұқсайды оған қай әріп?»

Оқушылар жауабы: Г

Г дыбысы қандай?

Гдауыссыз дыбыс, өйткені ол созылып айтылмайды.

Белгілеу

Дауыссыз дыбысты көк текшемен белгілейміз.

Г әрпінен басталатын сөздер

  • гүл
  • гитара
  • газет

Жазылым: Г әрпін жазу

Баспа және жазба түрі

Мұғалім оқушыларға Г әрпінің баспа түрін және дәптерге жазылатын жазба түрін көрсетеді. Кейін оқушылар ауада жазып жаттығады.

Дәптермен жұмыс ережелері

  • Түзу отырамыз, арқаны тік ұстаймыз.
  • Әріпті көркем жазамыз, қаламмен үстінен қайта-қайта басып жазбаймыз.

Қорытынды

Мұғалім: «Қасқыр, енді қандай әріпті қою керегін білдің бе? Қандай сөз шықты?»

Жауап: ГҮЛ

Мұғалім: «Ендеше, ешкіні балаларымен үйіне қайтар.»

Қасқыр: «Балалар, рақмет! Кешіріңдер.»

Автор: «Содан кейін олар тату-тәтті өмір сүріпті.»