Оқушыларды теңдеу ұғымы мен және оны шешу туралы алған білімдерін әрі қарай жалғастыру мақсатында мысалдар орындату
Сабақ туралы қысқаша
Сабақтың тақырыбы
Қайталау
Сабақтың түрі
Қайталау сабағы
Мақсаты (білімділік)
Оқушылардың теңдеу ұғымы және оны шешу бойынша алған білімдерін бекіту; әртүрлі мысалдар арқылы дағдыны нығайту; теңдеуді дұрыс шешуге үйрету.
Мақсаты (дамытушылық)
Логикалық ойлауын дамыту; есте сақтау мен танымдық қабілеттерін арттыру; теңдеулер бойынша білімін жүйелеу.
Мақсаты (тәрбиелік)
Тазалыққа, ұқыптылыққа, білімге құштарлыққа және адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдістері
- Түсіндіру
- Сұрақ-жауап
- Көрнекілік
- Ойын элементтері
- Жұптық және жеке жұмыс
Көрнекіліктер
- Суреттер
- Слайдтар
- Кеспе сандар
- Қима қағаздар
- Үлестірмелі материалдар
Сабақ барысы: «Математика еліне саяхат»
Бұл сабақта оқушылар автобуспен «Математика еліне» саяхат жасайды. Әр аялдамада тапсырмалар орындап, бұрынғы білімін қайталайды және бекітеді.
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
- Психологиялық дайындық.
II. Үй тапсырмасын тексеру
Тапсырмалар
- 3-есеп
- 10-тапсырма a = 1
- Қосымша тексеру a − 2 = 6
III. Негізгі бөлім: аялдамалар бойынша жұмыс
1-аялдама
ОйынГеометриялық фигуралар стансасы
Ойын: «Өз орнын тап»
Оқушылар фигураларды ажыратып, сәйкес орындарына орналастырады.
Қайталанатын ұғымдар
- теңдік
- тура теңдік
- тура емес теңдік
- өрнек
- қосынды
- айырма
- санды өрнек
- айнымалы өрнек
- өрнектің мәні
2-аялдама
Математикалық диктант
Оқушылар сөйлемдерді теңдеу түрінде жазады және олардың теңдеу екенін дәлелдейді.
1) «a мен 3-тің қосындысы 4-ке тең»
a + 3 = 4
2) «5 пен a-ның айырмасы 1-ге тең»
5 − a = 1
3) «a мен 2-нің айырмасы 0-ге тең»
a − 2 = 0
4) «a мен 0-дің қосындысы 2-ге тең»
a + 0 = 2
5) «a мен 0-дің айырмасы 6-ға тең»
a − 0 = 6
Қорытынды
Жазылған өрнектердің барлығы — теңдеулер.
Сергіту сәті
Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары
Оқушылардың зейінін қайта шоғырландыру үшін жеңіл сергіту жаттығулары орындалады.
3-аялдама
Белгісіздер әлемі стансасы
Бұл стансада оқушылар теңдеулерді шешеді. Теңдеудегі белгісіз шамалар әдетте a, b, c әріптерімен белгіленеді.
Теңдеулер (2-есеп)
a + 2 = 4
6 − a = 10
a − 4 = 4
5 + a = 10
2 − a = 1
a + 3 = 5
7 − a = 2
a − 1 = 4
4 + a = 10
8 − a = 6
4-аялдама
Мәтін есептер стансасы
Оқушылар берілген деректер бойынша сұрақ құрастырып, мәтінді толыққанды есепке айналдырады.
3-есеп (үлгі)
Би биледі: 6
Өлең айтты: 4
Шешуі: 6 + 4 = 10
Жауабы: Барлығы 10 бала өнер көрсетті.
5-аялдама
Арифметикалық амалдар стансасы
Арифметикалық амалдар және олардың қасиеттері қайталанады: қосу (+), азайту (−), көбейту (×), бөлу (÷).
Ойын: «Сатып ал»
Оқушылар есептеу дағдысын өмірлік жағдаятпен байланыстырып, тапсырмаларды ойын арқылы орындайды.
Сергіту жаттығулары
Қысқа сергіту арқылы оқушылардың белсенділігі сақталады.
6-аялдама
Шығармашылық тапсырмалар стансасы
Сөзжұмбақ шешу
Негізгі ұғым ретінде «Теңдеу» сөзіне байланысты сөзжұмбақ орындалады.
7-аялдама
Логикалық есептер стансасы
Уақыттың шектеулі болуына байланысты бұл станса қысқаша қорытындыланады. Дегенмен оқушылар математика әлемін алдағы уақытта да зерттеп, жоғары сыныптарда тереңдете түседі.
IV. Қорытынды
Сабақ соңында оқушылар теңдеу ұғымын, теңдіктердің түрлерін және теңдеуді шешу тәсілдерін қайталап, тапсырмалар арқылы білімін жүйелейді.
V. Бағалау
Мадақтау
Белсенді қатысқан оқушыларға мақтау сөздер айтылады.
Жұлдызшалар тарату
Оқушылардың еңбегі жұлдызшалармен бағаланады.