Адасқан бала

Сабақ тақырыбы

«Адасқан бала»

Оқу мақсаттары

  • Мәтінді мәнерлеп, нақышына келтіріп айтуға үйрету.
  • Автор туралы ой-пікірді кеңейту, мәтін мазмұнын талдай білу.

Тілдік мақсат

Пәндік лексика мен терминдерді қолдану, диалог пен жазылымда нақты сөз тіркестерін орынды пайдалану.

Түркістан Тұран Алаш жері Қала атаулары

Диалог пен жазылымға арналған жетекші сұрақтар

  • Түркістан туралы не білесің?
  • Түркістан қай жерде орналасқан?
  • Түркі елдеріне қай халықтар жатады?
  • Қай қалалардың атауын атай аласың?

Сабақтың басы

Топқа біріктіру

Оқушыларды шағын топтарға біріктіріп, әр топқа ортақ мақсат пен рөлдерді нақтылап беру.

Ширату: сұрақ-жауап

  • М. Жұмабаев кім?
  • Қандай шығармаларын білесіңдер?
  • Бір шумақ өлеңін оқып бер.
  • Түркістан қандай қала?
  • Қайда орналасқан?
  • Кім барып көрді? Қандай әсер алдың?

Сабақтың ортасы

Автор туралы мағлұмат

Соңғы жылдары бүгінгі күн тақырыбына, қазіргі замандастардың өміріне қалам тартып жүрген қаламгерлердің бірі — Қабдеш Жұмаділов. Ол 1936 жылы Шығыс Түркістанның (қазіргі Шынжаң өлкесі) Тарбағатай аймағындағы Шәуешек өңірінде дүниеге келген.

Әңгіме, хикаят жинақтары

  • «Қаздар қайтып барады»
  • «Сарыжайлау»
  • «Сәйгүліктер»

Романдары

  • «Көкейкесті»
  • «Бақыт жолында»
  • «Соңғы көш»

«Адасқан бала» әңгімесінің жоспар-желісі

1) Жәнібектің «Жако» атануы

2) Жаконың аяқ астынан жоғалуы

3) Ала көйлекті баланы сұрастыру

4) Балалардың ойыны

5) Бассейнді іздеу

6) Ақырғы аялдама

7) Милицияның балалар бөлмесі

8) Ата-тегін толық жаттауға мәжбүр болуы

Талдауға арналған сұрақтар

  1. 1 Әңгіме кім туралы?
  2. 2 Жәнібек қалайша аяқ астынан жоғалып кетті?
  3. 3 Ол қандай оқиғаларды басынан кешірді?
  4. 4 Жәнібек неліктен ата-анасының аты-жөнін толық жаттап алуға мәжбүр болды?

Оқулықпен жұмыс

  • Тізбектей оқыту.
  • Іштей оқыту.
  • Мазмұнын ашу және негізгі ойды анықтау.

Қосымша тапсырма: «Адасқан бала» мәтіні бойынша қысқаша мазмұндама жазу.

«Адасқан бала» материалын жүктеу