Жұп заттармен таныстыру

19.01.2016 • Технологиялық карта

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті

Бұл жоспар балалардың қарапайым математикалық ұғымдарын қалыптастыруға бағытталған. Сабақ барысында жұп заттарды тану, 5 көлемінде санау және геометриялық пішіндерді ажырату дағдылары дамытылады.

Білім беру саласы

Таным

Бөлімі

Қарапайым математикалық ұғымдарын қалыптастыру

Тақырыбы

Қызықты пішіндер (геометриялық пішіндер)

Мақсаты

  • Жұп заттармен таныстыру және жұпты табу дағдыларын дамыту.
  • 5 көлемінде санауға үйрету.
  • Геометриялық пішіндерді (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы) танып, ажырата білуін және орналасу ретін сақтауды қалыптастыру.
  • Сипап сезу және көру арқылы пішіндерді өз бетінше ажыратуға үйрету.
  • Қарапайым математикаға қызығушылықты арттыру.

Қажетті құрал-жабдықтар

  • Буратино (жалпақ бетте жасалған бейне)
  • Қысқы киімдердің қима суреттері
  • Қағаздан жасалған ұсақ геометриялық пішіндер
  • Оюлары бар қолғаптар (жұптарын табуға арналған)

Билингвалды компонент

Қызық
интересный
Пішіндер
фигуры
Жұп
пар

Сабақ барысы

I кезең. Мотивациялық-ынталандыру (кіріспе)

Ұйымдастыру және көңіл күй қалыптастыру

Тәрбиеші балалармен амандасады, жылы лебіз білдіреді және сабақты көтеріңкі көңіл күймен бастауға шақырады.

Амандасу рәсімі (өлең)

Күлімдеп күн бүгін,

Қарады маған.

Күлімдеп күн бүгін,

Қарады саған да.

Шуағын төгіп нұр,

Сәлем, Күн-ана!

Кіріспе сұрақтар

  • Жылдың неше мезгілі бар?
  • Жыл мезгілдерін атаңдар.
  • Қазір жылдың қай мезгілі?
  • Қыс айларын атаңдар.

Сабаққа қонаққа Буратино келеді. Ол балалармен бірге тапсырмалар орындауға дайын екенін айтады.

II кезең. Ұйымдастыру-ізденіс (негізгі бөлім)

Ойындар мен тәжірибелік әрекет

Жаңа тақырыппен таныстыру

Балалар геометриялық пішіндермен танысады және оларды атау, ажырату, салыстыру дағдыларын бекітеді.

Дидактикалық ойын: «Жұбын тап»

Тақтаға геометриялық пішіндердің суреттері ілінеді. Балалар пішіндерді тез және дұрыс атап, сәйкес жұбын табады.

Үшбұрыш — бұрыштары бар
Дөңгелек — домалақ
Шаршы — төрт қабырғалы

Дидактикалық ойын: «Қолғапты тап»

Буратино мұз айдынында қолғабының сыңарын жоғалтып алғанын айтып, балалардан көмек сұрайды. Тәрбиеші оюлары геометриялық пішіндерден тұратын қолғаптарды көрсетеді. Сұрақтар қою арқылы балалар жұбын тауып, таңдауларын түсіндіреді.

Сергіту сәті

Тоңса біздің қолымыз,

Қолғап киіп аламыз.

Сарт-сұрт, сарт-сұрт,

Шапалақтап соғамыз.

Тоңса біздің аяғымыз,

Етік киіп аламыз.

Топ-топ, топ-топ,

Топылдатып билейміз.

Тоңса біздің денеміз,

Тонды киіп аламыз.

Зу-зу, зу-зу,

Шанаменен зулаймыз.

Қорытынды идея

Сабақ «қызықты пішіндер» тақырыбын ойын арқылы меңгертеді: балалар жұпты табуға үйренеді, 5 көлемінде санайды, сондай-ақ үшбұрыш, дөңгелек және шаршыны көру мен сипап сезу арқылы сенімді ажырата бастайды.