Үшінші тапсырма
№6 жалпы білім беретін орта мектебі КММ
Мектепалды даярлық тобының тәрбиешісі
Тайжанова Жулдыз Мараловна
Пәні: Сауат ашу
Тақырыбы: В дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты: 1. Балаларға В дыбысы мен әрпін таныстыру, айтылу артикуляциясын меңгерту.
2. Дұрыс сөйлеу мәдениетін қалыптастыру. Буын туралы түсініктерін кеңейту.
3. Балаларды ізеттілікке, үлкенді құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: қызыл, көк текшелер, қала көшесіндегі көліктер бейнеленген сурет.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлеметсіңдер ме, балалар!
-(...)
- Біздің бүгінгі сабағымыз ерекше болмақшы. Себебі бүгін бізде көптеген қонақтар отыр.
Өткен сабақты қайталау:
- Балалар, өткен сабақта біз қандай дыбыспен таныстық?
- (һ)
- Һ дыбысы кездесетін қандай сөздерді білеміз?
- (жи-һаз, гау-һар, ай-да-һар, жау-һар т.б.)
- Дұрыс айтасыңдар. Енді біз бүгінгі сабағымызда тағы жаңа бір дыбыспен танысамыз.
Жаңа сабақ:
Бәріміз мына суретке назар аударайық!
- Суретте не көріп тұрсыңдар?
- Қала көшелерінде қандай көлік түрлері кездеседі?
- Жолаушылар тасымалдайтын қандай көлік түрлерін білесіңдер?
- Сендер әуе кеңістігінде қолданылатын қандай көлік түрлерін білесіңдер?
- Ізетті бала тақпағын оқып беремін.
Трамваймен жүрсем де,
Автобусқа мінсем де,
Үлкенге де, кішіге,
Сәбиі бар кісіге
Тұрып орын беремін,
Ізетті боп келемін.
Ал мына суретте нені көріп тұрсыңдар?
- (велосипед)
- Велосипед сөзі қандай дыбыстан басталады?
- В дыбысынан басталады.
- Айтылуына қарай қандай дыбыс деп ойлайсыңдар?
В дыбысы- ұяң дауыссыз дыбыс. Ол В әрпімен таңбаланады.
(В дыбысы орыс тілінен енген сөздерде кездесседі)
Велосипед сөзіндегі қалған дыбыстарды текшелермен белгілету.
- Велосипед сөзінде неше дауысты, неше дауыссыз дыбыс бар?
- (бес дауыссыз, төрт дауысты).
- Неше буыннан тұрады?
- (төрт буыннан)
- Неге?
- (себебі төрт дауысты дыбыс бар).
Оқулықпен жұмыс:
Әліппе- дәптердегі буындарды оқыту.
- ва, -во, -ви, -ве, -ав.
DVD дискіден слайд- шоу көрсету.
Қол жаттықтыру жұмысы.
- Әліппе- дәптеріміздегі В дыбысының әріп таңбасын бастырып жазамыз.
Мәтінмен жұмыс.
Балаларға оқулықта берілген шағын мәтінді оқып беремін.
- Мәтін не жайлы?
- Қай сөздерде В дыбысы кездеседі? Өздеріне оқытамын.
Дидактикалық ойын:
Көрнекі құралдар: сөздер жазылған карточкалар.
Ойынның барысы: Бір бала ортаға шығып қоржыннан карточка алады. Карточкаға жазылған сөзді оқиды және сол сөзді қатыстырып сөйлем құрайды. Құрай алмаған жағдайда топ балалары көмектеседі.
Сергіту сәті:
Ұзын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы-қырлы жерлермен
Ытқып-ытқып жүгірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып көзінің
Келе жатқан томпаңдап,
Көжегі екен өзінің
Ой дамыту тапсырмасы:
- Мына суретке назар аударамыз. Нелердің суреттері бейнеленген?
- (ванна, диван, вагон)
- Дұрыс айтасыңдар. Бұл суреттер бойынша бізге мынандай тапсырмалар берілген.
Бірінші тапсырма: сөздерді өз атауларымен байланыстыр.
Екінші тапсырма: ВАН буыны бұл атаулардың нешеуіне ортақ?
Үшінші тапсырма: Қай атауда ВАН буыны жоқ? Соны көрсет.
Сабақты қорытындылау:
- Біз бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық?
- В дыбысы қандай дыбыс?
- В дыбысы кездесетін қандай сөздер білеміз?
- Дұрыс айтасыңдар. (сабақта жақсы қатысып, белсенділік танытқан балаларға жұлдызша беріп мадақтау). Сонымен балалар біздің бүгінгі сауат ашу сабағымыз аяқталды.
Тапсырма шарты консенсуалды шарт
Бастауыш сынып оқушыларының оқу әрекеті
Кез келген өркениетті мемлекеттегі аса маңызды қоғамдық саланың бірі – медицина саласы
Оқушылардың үлгерімін тексеруде тестік форманы қолдану
Тапсырма шартының түсiнiгi мен элементтерi
Комиссия шартын тоқтату
Тапсырма шарты
Бастауыш мектепте сөздік қорды молайтуға септігі бар есім сөздерді іріктеу
Арифметикалық амалдармен есептер шығару
Бастауыш сыныпта есім сөздерді оқыту
ЕГЕМЕНДІ ЖӘНЕ ТӘУЕЛСІЗ ҚАЗАҚСТАН ҮШІНШІ МЫҢЖЫЛДЫҚТЫҢ БАСЫНДА
Дипломдық жұмыс тапсырмалары
Үшінші нұсқада
Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар
Бес әлеуметтік бастама - Елбасының қолдауымен халыққа жолданған нақты тапсырмалары мен оның орындалу мерзімі бар әлеуметтік бағдарлама
Үшінші гүлшені музыка жетекшісі жұлып
Хан атынан Бөгенбай, Қабанбай батырларға тапсырма алып баратын еді дейді көнекөздер
Үшінші - ежелгі дәстүр бойынша көптеген елді мекендерде мешіттер мен медреселерге арнап ғимараттар салған сәулетші
Бір шалдың үш ұлы болыпты: екеуі ақылды, үшіншісі ақымақ Емеля
Бағалау критерийі тапсырма