Бақшада өсетін көкөністерді қайталау
Ақмола облысы, Атбасар ауданы,
Полтавка ауылы, Полтавка орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Кисекова Гульнар Гаймановна
Қазақ тілі 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Бақшада
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бақшада өсетін көкөністерді қайталау. Олардың қандай пайдалығы бар туралы сөйлесу. Фонетика, көптік жалғау, тәуелдік жалғаулары бойынша өткенді пысықтау.
Дамытушылық: сөздік қорын байыту, ауызекі және жазба тілін дамыту.
Тәрбиелік: қоршаған ортаны аялауға тәрбиелеу.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Сәлемдесу.
ә) Оқушыларды сабаққа бейімдеу.
Бүгін мен сендерге қазақ тілінен сабақ беремін.
Ал енді біз сабаққа кірісейік.
б) Сөйлесу.
- Балалар, қазір қай жыл мезгілі?
- Ауа - райы қандай?
- Аптаның қай күні?
- Бүгін нешесі?
ІІ. Жана сабақ.
а) - Балалар, айтыңдаршы, сендер қандай көкөністерді білесіңдер?
(картоп, пияз, қияр, орамжапырақ, қызанақ, сәбіз, бұрыш, қауын, қарбыз)
- Осы айтқан көкөністер қайда өседі? (бақшада)
- Сендер қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай? (Бақшада)
- Ал енді ойланыңдаршы, көкөністер не үшін керек? ( Көкөністер адам үшін пайдалы.
Адамның денсаулығын жақсартады. Онда көп дәрумен бар.)
Жақсы. Ал енді біз тапсырмаларды орындауға кірісейік.
Әр бала тапсырманы орындағанннан кейін, бір көкөністі плакаттағы бақшаға жапсырады.
ә) Жана сөздермен танысу. Оқу, қайталау, жаттау.
Бақша - огород
Күтеміз - ухаживаем
Қопсытамыз - пропалываем
Арам шөптерді жұламыз - удаляем, вырываем сорняки
Жақсартады - улучшает
б) Тапсырма - 1. Мәтінді оқу, сұрақтарға жауап беру.
Біздің аулада бақша бар. Ол үлкен әрі көкөніске бай. Мұнда сәбіз, қияр, пияз, картоп, қызанақ, орамжапырақ, қауын, қарбыз өседі.
Біз бақшадағы өсімдіктерді күтеміз. Жерді қопсытамыз, суарамыз. Арамшөбін жұламыз.
Көкөністер, жеміс - жидектер дәруменге бай. Олар денсаулықты жақсартады.
В) Сұрақтар:
Бақшада не өседі?
Бақшаны қалай күтеді?
Нелер дәруменге бай?
г) Тапсырма - 2 Жуан және жіңішке сөздерді екі бағанаға бөліп жазу.
Сәбіз, орамжапырақ, бақша, өсімдік, қарбыз, қауын, балалар, бай, шөп, су, жер.
д) Тапсырма – 3. Сөз тіркестерін аудару.
Наш огород, сладкий арбуз, вкусный помидор, зеленая трава, большая капуста, чистая вода, горький лук.
ІІ. Бекіту.
ж) Тапсырма - 3. Көптік жалғауларын қайталау.
Картоп қызанақ
сәбіз орамжапырақ
қияр бұрыш
пияз қауын
қарбыз бұршақ
Сергіту сәті.” Қара жорға”
ІІІ. Қорыту.
а) Сөйлесу.
Ал балалар сендер енді тақтадағы плакатқа қараңдаршы. Біздің бақша қандай? (Үлкен, әдемі, қаншама көп көкөністер бар. Бұл бақшаны қалай көкөністермен толтырдық? Осы бақшаны біз әр түрлі тапсырмаларды орындап толтырдық. Бұл сендердің алған, білетін білімдерін.
Үйге тапсырма: 1) 5 - жаттығу. 124 бет.
2) Жаңа сөздерді жаттау. 124 бет.
Балалар балабақшасында өсірілетін өсімдіктер және олардың ерекшелігі
Мектеп жасына дейінгі балалардың мінез - құлық мәдениетін тәрбиелеу жолдары
Асқабақ - асқабақ тұқымдасына жататын бір және көпжылдық шөптесін өсімдіктер
Гүлзар және көкөніс бақшасы
Балалар бақшасындағы жер учаскесінің маңызы
Көшеттерді отырғызудың агротехникасы
Тіл дыбыстарын сәбилер тобына дұрыс айтуға үйрету
Дидактикалық ойындар арқылы балалардың экологиялық тәрбиесін табиғат құбылыстарымен байланыстыру
Жас өспірімдерді табиғаттың тылсым күштерін туған жердің, табиғатын білуге, құстар мен жануарлар, өсімдіктер әлемін қорғауға, сақтауға, оқытып үйретуге және салауатты өмір салтын қалыптастыруда
Алманың сұрыптары
ҚАЗАҚСТАНДА ӨСЕТІН ЖЕМІС ДАҚЫЛДАРЫНЫҢ СОРТТЫҚ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
Тіршілік процестерін реттеу тақырыптарын оқып қайталау
Өңделген немесе шіріген ағаштарда өсетін қыналардың экологиялық топтары
Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтап, қайталауға арналған есептер шығару. Оқушылардың логикалық ойлау, есептеу қабілеттерін дамыту
Токтың жұмысы мен қуатының физикалық мағынасын қайталау
Жай қайталау
Өтілген тақырыптарды қайталау
Көкөністердің бәрін тазалап жуып алыңыз
Қазақ тілінің төл технологиясы сатылай кешенді талдау арқылы фонетикадан алған теориялық білімдерін қайталау
Көкөністердің бәрін жуып тазалап алу керек