Гүлдер туралы

Сабақтың мақсаты

  • 10 санынан азайту тәсілімен таныстыру.
  • Қосу кестесі туралы білімдерін бекіту, есеп шығару дағдыларын дамыту; сәйкес теңдіктер мен теңсіздіктерді жазу және оқуды меңгерту.
  • Шығармашылық қабілеттерін арттыру, логикалық ойлауын дамыту.
  • Саналылыққа, сыпайылыққа, әдептілікке тәрбиелеу.

Көрнекіліктер

Плакаттар, кеспе қағаздар, жанглер суреті, сандар жазылған доптар, слайдтар.

Сабақтың түрі

Интеграциялық сабақ.

Әдіс-тәсілдер

Талдау–жинақтау, сұрақ–жауап, түсіндіру, көрнекілік.

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану, математика, музыка.

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру және кіріспе

Өзін-өзі тану сабағында адам бойында 5 асыл және 5 жаман қасиет болатынын білдік. Демек, біз 10 қасиеттің ішінен 5 асылды бойымызға дарытып, 5 жаманнан аулақ болуға ұмтыламыз.

Математикада бүгін 10 саны төңірегінде жұмыс жасаймыз: тақырыбымыз — 10 санынан азайту. Сабақ барысында 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайтуға байланысты есептер шығарып, түрлі тапсырмалар орындаймыз.

Бүгін — наурыздың 1-і, көктемнің алғашқы күні. Табиғат оянып, ағаштар бүршік атып, жапырақ жаяды. Осы көріністі еске түсіріп, бұтақтағы жапырақтардың сыңарын табу сияқты шағын назар аударту жұмысын жүргіземіз.

2) Оқулықпен жұмыс

Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс: 84-бет. 1-мысалды қарастырамыз.

Талқылау сұрақтары: берілген өрнек — қосудың компоненттері ме, әлде азайтудың компоненттері ме? Нені табамыз?

Мысалды тақтада орындап, айырманың мәнін табамыз.

3) Көрнекілікпен жұмыс: «Жанглер» ойыны

Тақтадағы сурет бойынша «жанглерге көмектесейік»: берілген доптардағы сандар арқылы өрнек құрастырамыз.

Қосу (2 өрнек)

3 + 7 = 10
7 + 3 = 10

Қорытынды: қосылғыштардың орнын ауыстырғанмен, қосынды өзгермейді.

Компоненттер: қосылғыш, қосылғыш, қосынды.

Азайту (2 өрнек)

10 − 2 = 8
10 − 8 = 2

Қорытынды: қосу мен азайту — бір-біріне кері амалдар.

4) Дәптермен жұмыс және өзін-өзі бағалау

Дәптерлерімізді ашып, 1-мысалды орнымызда орындаймыз.

Өзін-өзі бағалау тапсырмалары

8 + 2 =
4 + 6 =
4 + 3 =
2 + 8 =
10 − 4 =
10 − 8 =
10 − 2 =
10 − 6 =

Тақтадағы жауаптармен салыстырып, өзімізді бағалаймыз.

5) Мәтінді есеп: талдау және шығару

3-есепті іштей оқимыз. Бір оқушы есепті дауыстап оқиды, кейін талдау жасаймыз.

Талдау сұрақтары

  • Есеп не туралы? — Гүлдер туралы.
  • Не белгілі? — Барлығы 10 гүл, оның 3-еуі қызыл.
  • Не белгісіз? — Ақ гүлдердің саны.
  • Қалай табамыз? — Азайту амалы арқылы.

Шешуі

10 − 3 = 7

Жауабы

7 ақ гүл бар.

6) Логикалық тапсырмалар (жұмбақ-есептер)

Тал басында тізіліп
Он жапырақ тұр еді.
Жел соқты да үзіліп
Ұшып кетті біреуі.
Ізінше оның жұлынып
Түсті тағы бесеуі.
Тұр әлі де ілініп —
Жапырақтың нешеуі?

Жауабы: 4

Он асықтың үшеуін
Досың сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолыңда қалады?

Жауабы: 7

Алшаға кеп күнара
Қонушы еді бір ара.
Бүгін тоғыз туысын
Ертіп келді бұл ара.
Сонда бүгін алшаға
Келіп қонды қанша ара?

Жауабы: 10

Аулада бес үйрек,
Қорада үш үйрек.
Бір үйрек тығылды,
Бір үйрек жығылды.
Қалғаны неше үйрек?

Жауабы: 6

7) Топтық жұмыс

Әр топқа тапсырма: азайтуға қатысты 2 өрнек құрастырып, азайтқыштың астын сызыңдар.

I топ

10 − 6 = 4
10 − 8 = 2

II топ

10 − 7 = 3
10 − 4 = 6

III топ

10 − 2 = 8
10 − 3 = 7

8) Кеспе қағазбен жұмыс

0 + 5 =
5 + 0 =
10 − 5 =
9 − 9 =
8 − 8 =
5 − 1 =

9) Танымдық жұмыс

Бос орынға қойылатын тиісті фигураны тауып, заңдылықты түсіндіреміз.

Тапсырма: үлгі қатарын қарап, жетіспейтін фигураны анықта.

10) Сабақты қорыту, бағалау және үй тапсырмасы

Қорыту сұрағы: не үйрендік? — 10 санынан азайтуды, қосу мен азайтудың байланысын қайталадық.

Бағалау: оқушыларды мадақтап, ауызша бағалау жүргізіледі.

Үйге тапсырма
Оқулық: 81-бет, № 2.