Ұйымдастыру кезеңі - оқушылармен сәлемдесіп, жоқ оқушыларды түгелдеу

Сабақтың тақырыбы

Сан аралықтарына есептер шығару

Сабақтың мақсаты

1) Білімділік

Оқушыларды теңсіздіктердің шешімін сан аралығымен жаза білуге және координаталық түзуде кескіндей білуге қалыптастыру.

2) Дамытушылық

Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, математикалық тілде сауатты сөйлей білу қабілеттерін дамыту.

3) Тәрбиелік

Оқушыларды тез ойлап, дәл шешім табуға, бір-бірін сыйлауға, шапшаңдық пен шыдамдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі

Білім мен дағдыны қорытындылау сабағы.

Сабақтың әдісі

Сұрақ-жауап, есептер шығару.

Көрнекілігі

Плакаттар, тест тапсырмалары, деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен сәлемдесу, сыныптағы жоқ оқушыларды анықтау.
  • Оқу құралдарының түгел болуын қадағалау.
  • Сынып тазалығы мен тәртібіне көңіл бөлу.
  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

2) Үй тапсырмасын тексеру

№990 есеп (оқушылар дәптерлерін алмастыру арқылы тексереді).

1. Сәуле
2. Кесінді
3. Интервал
4. Жартылай интервал

3) Қызығушылықты ояту

Көрнекілік стратегиясы: берілген сан аралықтарының атауын және теңсіздік түрінде жазылуын анықтаңдар.

Сан аралығы Сан аралығының аты Теңсіздікпен жазылуы
[-3; 2]
(-∞; 4)
(1; 6)
(-2; +∞)
Сан аралығы Сан аралығының аты Теңсіздікпен жазылуы
(-4; 5)
(-∞; 2]
[-1; 3]
(-6; 8]
Сан аралығы Сан аралығының аты Теңсіздікпен жазылуы
(-∞; 2]
(-2; 7]
[-1; 6]
(-4; 3)

Ескерту: «(-∞; a)» және «(a; +∞)» белгілеулері сәйкесінше ашық сәуле түріндегі аралықтарды білдіреді.

4) Түсіну кезеңі (оқулықпен жұмыс)

№995 (1) Берілген сандардан [-3; 8,5] аралығына тиістілерін теріп жазыңдар: -4; -2; -6; 0; 7; 9,3; 8,4.

Жауабы: -2; 0; 7; 8,4.

№995 (2) Берілген сандардан (-∞; 4,8] аралығына тиістілерін теріп жазыңдар.

Жауабы: (тапсырмада сандар тізімі көрсетілмеген).

№996 Қос теңсіздіктердің шешім жиынын координаталық түзуде кескіндеп, сәйкес сан аралығын белгілеп көрсетіңдер.

5) Қолдану кезеңі (деңгейлік тапсырмалар)

Төмендегі сан аралықтары бойынша тапсырмаларды орындаңдар:

1-аралық

[-1,7; 4]

2-аралық

(-4; 5]

3-аралық

(-∞; 5]

4-аралық

[-2; +∞)

A деңгейі

Сан аралығының атауын жазыңдар.

B деңгейі

Сан аралығының координаталық түзудегі кескінін салыңдар.

C деңгейі

Сан аралығын теңсіздік түрінде жазыңдар.

6) Сергіту сәті (логикалық есеп)

Егер фигуралар сандармен белгіленген болса, төмендегі суретке қай жауап сәйкес келеді? (Сурет тапсырмада берілмеген.)

A

388 131 388

B

331 838 811

C

113 383 188

D

881 313 811

7) Топтау (тест тапсырмаларымен жұмыс)

1) (-∞; 5] сан аралығының аты

  • a) ашық сәуле
  • b) интервал
  • c) сәуле

2) Белгіленуімен жаз: 1-ден 4-ке дейінгі кесінді

  • a) [1; 4]
  • b) (1; 4)
  • c) [1; 4)

3) Теңсіздіктердің шешімін сан аралығымен жаз

  • a) (2; 6]
  • b) [2; 6)
  • c) [2; 6]

4) Сан аралығындағы бүтін сандарды тап: (4; 7]

  • a) 4; 5; 6
  • b) 4; 5; 6; 7
  • c) 5; 6; 7

5) [-4; 5) аралығындағы ең кіші және ең үлкен бүтін санды тап

  • a) -4 және 4
  • b) -4 және 5
  • c) -3 және 5

Қорытынды бөлім

8) Сабақты қорытындылау

Өткен тақырып бойынша негізгі ұғымдарды қайталау: сан аралықтарының түрлері, атауы және теңсіздік түрінде жазылуы.

9) Оқушылар білімін бағалау

Оқушылардың жауаптары мен орындаған жұмыстары негізінде бағалау жүргізіледі.

10) Үйге тапсырма

№1003, №1004.