Тақ сан мен жұп сандарды табу

Сабақ туралы қысқаша мәлімет

Пәні

Математика

Сыныбы

2-сынып

Тақырыбы

Білімді тиянақтау

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Өткен тақырыптарды еске түсіріп, есептер шығару арқылы білімді тиянақтау.

Тәрбиелік

Сыпайылыққа, ұқыптылыққа және шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Дамытушылық

Ой-өрісті, ойлау мен есте сақтау қабілеттерін және есеп шығару дағдыларын дамыту.

Құрал-жабдықтар және әдіс

Көрнекілігі

  • Интерактивті тақта
  • Кестелер
  • Кеспе қағаздар
  • Бақылау кестесі

Өту әдісі

Ф.Я. Вассерманның B және C технологиясы элементтері.

Сабақ барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.
  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
  • Ой қозғау: интерактивті тақтадағы сандарды жылдам атап шығу (жылдамдыққа арналған тапсырма).

II. Өтілген тақырыптарды еске түсіру

1 т = 1000 кг

1 ц = 100 кг

1 кг = 1000 г

1 м = 10 дм

1 м = 100 см

1 км = 1000 м

III. Жаңа сабақ

Өткен тақырыптарды қайталау арқылы түсіндіру

Өлшем бірліктерін түрлендіру

  • 200 см = 20 дм

  • 500 см = 50 дм = 5 м

  • 3 ц = 300 кг = 300000 г

  • 2 т = 20 ц = 2000 кг = 2000000 г

Ауызша есептеулер

  • 24 + 45 = 69

  • 63 + 12 + 3 = 75 + 3 = 78

  • 72 + 66 − 10 + 2 = 138 − 10 + 2 = 128 + 2 = 130

Есте сақтау тапсырмасы

Келесі сандарды есте сақтап, қайта жазу:

25 76 347 968 1 237 2 365 9 617 2 231 327 10 263

Оқушылардың жұмыс нәтижесін әр кезеңде интерактивті тақтадағы Бақылау кестесіне «+» белгісі арқылы белгілеп отыру ұсынылады.

Тапсырмалар жүйесі (B–C элементтері)

1) Байқау

Оқушылар бір рет шапалақ ұрады

Түрлендіру

  • 700 см = 70 дм

  • 6 кг = 6000 г

  • 6 м = 60 дм = 600 см

  • 7 ц = 700 кг = 700000 г

  • 800 см = 80 дм = 8 м

  • 9 т = 90 ц = 9000 кг = 9000000 г

Есептеулер

  • 41 + 24 = 65

  • 58 + 32 + 9 = 90 + 9 = 99

  • 95 + 79 − 100 + 5 = 174 − 100 + 5 = 79

Бағалау

Дұрыс орындаған оқушылар санын есептеп, орындалу пайызын анықтау.

Сергіту сәті

  • 1-ден 20-ға дейін санау.
  • Тақ және жұп сандарды табу.

2) Бекіту

Оқушылар екі рет шапалақ ұрады

Түрлендіру

  • 8 ц = 800 кг = 800000 г

  • 9 м = 90 дм = 900 см

  • 6 т = 60 ц = 6000 кг = 6000000 г

  • 7 т = 70 ц = 7000 кг = 7000000 г

Есептеулер

  • 34 + 68 + 7 = 102 + 7 = 109

  • 67 + 89 − 56 + 8 = 108

  • 2 т = 20 ц = 2000 кг = 2000000 г

  • 3 ц = 300 кг = 300000 г

Бағалау

Дұрыс орындаған оқушылар санын есептеп, орындалу пайызын анықтау.

Сергіту сәті

Бірлік сандарды сол қолмен жаздыру: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

3) Есте сақтау

Оқушылар үш рет шапалақ ұрады

Түрлендіру

  • 5 т = 50 ц = 5000 кг = 5000000 г

  • 7 т = 70 ц = 7000 кг = 7000000 г

  • 8 т = 80 ц = 8000 кг = 8000000 г

Есептеулер

  • 96 + 87 − 100 − 3 = 80

  • 89 + 65 − 54 + 20 = 120

Қиындықпен орындаған оқушылармен жұмыс

Мысалдарды дұрыс шығара алмаған оқушыларды тақтаға шығарып, тапсырманы тақтада тұрып түсіндіру.

Сергіту сәті

«Доп лақтыру» ойыны.

Ұзындық өлшем бірліктерін қайталау

1 км = 1000 м

1 м = 10 дм

1000 м = 1 км

10 дм = 1 м

IV. Бағалау және қорытынды

  • Оқушыларды бағалау және мадақтау.
  • Интерактивті тақтада бақылау кестесін көрсету.
  • Есепті дұрыс әрі шапшаң шығарған оқушыларды «+» белгісімен белгілеу.