Тісті күту

Сабақ туралы мәлімет

Пән / сынып

Қазақ тілі, 7-сынып

Сабақтың түрі

Дәстүрлі сабақ

Тақырып

Тісті күту. Тіркесті сөздердің емлесі

Сабақтың мақсаты

Білімділік

  • Тақырып бойынша мәлімет беру.
  • Оқу техникасын жетілдіру, аударма жұмыстарына көңіл бөлу.
  • Жүйелі сөйлеуге және тақырыпты жүйелі баяндауға үйрету.

Дамытушылық

  • Тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілетін дамыту.
  • Тіл белсенділігін және жазу мәдениетін дамыту.
  • Есте сақтау қабілетін жетілдіру, сөздік қорды байыту.

Тәрбиелік

  • Тазалыққа және ұқыптылыққа баулу.

Әдіс-тәсілдер

  • Түсіндіру
  • Сұрақ-жауап
  • Әңгімелесу
  • Тіл дамыту

Көрнекілік және байланыс

Көрнекілік

Кітап, суреттер, грамматикалық кесте

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі, қазақ әдебиеті

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  1. 1Сәлемдесу.
  2. 2Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебін анықтау.
  3. 3Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II. Өткен сабақты қайталау, пысықтау

184-бет, 2-тапсырма: мәтіннің мазмұнын сұрау.

III. Жаңа түсінікті қалыптастыру

1) Кіріспе сөз

Тақырыптың маңызын түсіндіру, тіс күтімінің денсаулыққа әсерін талқылау.

2) Сұрақтарға жауап беру

  • Қос сөз деген не?
  • Қос сөздердің қандай түрлері бар?

3) Мәтінмен танысу (оқылым)

Тісті күту

Денсаулық + тіл дамыту

Әдемі тіс — адам көркі. Тісі жоқ адам дұрыстап шайнай алмайды. Тамақты жақсылап шайнап жұту қажет, әйтпесе асқазан ауыруы мүмкін.

Тісті үнемі тазалап, күту керек. Тіс дұрыс күтім көрмесе, бұзылады. Сондықтан тісті 3–4 жастан бастап күткен дұрыс.

Тісті щеткамен және тіс пастасымен тазартқан жөн. Тазартқаннан кейін ауызды бірнеше рет таза сумен шайып шығу керек. Тісті тазарту үшін қылы жұмсақ щетканы қолданған дұрыс.

Ойланайық

Сен тісіңді тазалайсың ба?

Қалай тазалайсың?

IV. Жаңа сабақты бекіту (жазылым)

2-тапсырмадағы сөз тіркестерін пайдаланып, сөйлемдер құрап жазу.

бара-бара айта-айта киім-кешек таза ғана тек екеуден денсаулықты сақтауға

V. Сабақты қорыту

Сен сағат нешеде тұрасың?

Бетіңді-қолыңды немен жуасың?

Тісіңді немен тазалайсың?

Сен таңертең қайда барасың?

VI. Үй тапсырмасы

186-бет, 3-тапсырма: мәтінді әңгімелеу.

VII. Бағалау және рефлексия

Оқушылардың қатысуы мен тапсырмаларды орындау сапасына қарай бағалау жүргізіледі. Сабақ соңында қысқаша рефлексия жасалып, сабақ жоспарының толық нұсқасы қарастырылады.