Тапқыр достар Сабақтың мақсаты
Сабақтың тақырыбы: Тапқыр достар
Сабақтың мақсаты: а) Білімділік: Оқушылардың физика пәні бойынша танымын, ұғымын арттыру, түсінігін тереңдету.
ә) Дамытушылық: Ойын арқылы оқушылардың ой – өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін арттыру, бұрынғы физикалық ұғым түсініктерін жаңа ұғымдармен толықтыру, оны одан әрі дамыту.
б) Тәрбиелік: Оқушылардың физика пәнініе деген қызығушылығын ояту, ойын арқылы оқушыларды имандылыққа, адамгершілікке, тапқырлыққа, өз бетімен ізденуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: ой қозғау әдісі, дамыта оқыту.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, дайындаған слайдтар, физикалық дана сөздер.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.
Ойын шартымен таныстыру.
Бүгінгі ойынға екі топ қатысады. Олар: Тапқырлар мен Алғырлар тобы. Ойынды бастау үшін екі ұяшық беріледі, соны топ басшылары таңдау керек. 1 номері шыққан топ бірінші бастайды.
1 - тур
Сөз тапқанға кезеңі
Тақтада төрт ұяшық берілген. Әр ұяшықтағы тапсырмаларды ретімен орналастырып, артық сөзді алып тастау керек.
1 - ші ұяшық: Күн, өткен, сөз, құнды, жоғалмас, оралмас, жәрмеңке.
(Өткен күн оралмас, құнды сөз жоғалмас)
2 - ші ұяшық. Қызған, соқ, темірді, балқыған, кезде.
(темірді қызған кезде соқ)
3 - ші ұяшық. Ұзын, қол, күймес, болса, балға, көсеу.
(Көсеу ұзын болса, қол күймес)
4 - ші ұяшық: Десең, сыйлас, болам, жаулас, десең, ел, қор, болам, кіріспе.
(Қор болам десең жаулас, ел болам десең сыйлас)
2 - тур
Сен білесің бе?
Тақтада сегіз ұяшық берілген. Ұяшықтардың санының өсуіне қарай тапсырмалар да күрделене береді. Тапсырманы орындаған оқушы сол ұяшық баллын өз тобына қосады. Бір ұяшықта тосын сый бар.
5 - ұяшық: тосын сый, балл бірден беріледі.
10 - ұяшық: Доп 3м биіктіктен еденге түсіп, одан ыршып, 1 м биіктікке көтеріледі. Доптың жолын, орын ауыстыруын анықта. (2м, 4м )
5 - ұяшық: Бір адам 5 км жолды 2 сағ. Жүрді, осындай қашықтықты 5 адам неше сағатта жүріп өтеді? ( 2 сағатта)
15 - ші ұяшық: Массасы 5, 4 кг - ға тең алюминий құймада заттың қандай мөлшері бар?
(200 моль)
15 - ші ұяшық: Қандай биіктікте массасы 2 кг жүктің потенциалдық энергиясы 10 кДж - ға
тең? (0, 5 м)
5 - ші ұяшық: Изопроцестерді ата. ( изобара, изотерма, изохора)
10 - шы ұяшық: Жүк 8с ішінде 32 тербеліс жасайды. Тербеліс периодын анықта. (0, 25с)
5 - ші ұяшық: Қаз бір аяқпен тұрғанда салмағы 5 кг болса, екі аяқпен тұрғандағы салмағы
қанша? ( 5 кг)
3 - тур
Ойлан тап
Тақтадағы берілген сөзден бір минут ішінде бірнеше сөз жазып шығу керек. Дұрыс жауапқа бір балл беріледі.
ы р ғ а қ т ы л ы қ п е н
4 - тур
Тапқырлар
Тақтаға әр топқа арналған бес суреттен көрсетіледі. Әр суретке 15 секунд ішінде мақал – мәтелдер айту керек.
Алғырлар тобына берілген суреттер: бұлақ, бидай, кітап, үй, жүгері.
Тапқырлар тобына берілген суреттер: құдық, бесік, жылқы, тау, жаңбыр.
Сабақты қорытындылау. Топтың әр турдағы және жалпы баллын хабарлап, жеңімпаз топты марапаттау.
Қазақ тілі сабағындағы дидактикалық ойындарды қолданудың тәрбиелік негіздері
Қазақ тілі сабағындағы дидактикалық ойындарды қолданудың тәрбиелік негіздері. Дидактикалық ойынға анықтама
Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында жұмбақтардың ролі
Ертегіні оқытудың тиімді жолдары
Сыныптан тыс оқытудың жалпы теориялық ерекшеліктері
Көңілді балалар әні
Бастауыш сынып оқушыларының ертегілер арқылы қиялын дамыту
Бастауыш сыныптарда шешендік өнерді оқыту маңызы
Бастауыш сыныпта математикадан ұйымдастырылатын сыныптан тыс жұмыстар және оны өткізу әдістемесі
Шешендік сөздердің көркемдік сипаты
Бас тоғанның негізделуі, Арыс-Түркістан каналын суғару мақсатында пайдалану және су әкету
Еңбекақыны есептеудегі аудиттің мақсаты мен міндеттері
Бүгінгі күндегі ата ұрпақтары қордың негізгі 4 түрлі мақсаты бар деп есептеледі
Стратегияның мақсаты, мiндеттерi және оны жүзеге асыру қағидаттары
Сертификаттаудың негізгі мақсаты
Мақсатына жеткен жан
Батыс соғыстағы мақсаты
Тәрбие мaқсаты түсінігі
Топырақты өңдеудің мақсаты мен міндеті.
Студенттердің өзіндік жұмысының мақсаты мен міндеттері