Матаның мықтылығы, қыртыстануы қандай қасиеті
Сайыс сабақ ХХІ ғасырдың жас технологы
Мақсаты. – оқушылардың білімін, жан - жақты ойлау
қабілеті мен ой ұшқырлығын сынау.
- оқушылардың алған білімдерін дамыту, шығармашылыққа баулу, өз ойын еркін жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру.
- оқушы бойындағы жауапкершілікті, ізденісті, шыдамдылықты ұштастыра отырып, алға мақсат қоюға, ұлттық мәдениеттілікке тәрбиелеу.
Сабақ барысы
Бүгінгі ХХІ ғасырдың жас технологы атты сайысымызды бастаймыз. Бүгінгі сайысымызда технология пәні бойынша алған білімі мен өнерімізді ортаға саламыз.
Бүгінгі сайысымызға білімдерімен өнерлерін күш сынасуға
келіп отырған 8 сынып оқушылары.
1. -----------------------
2. -----------------------
3.------------------------
4.-------------------------
Ал сайыскерлер өздерін таныстырып өтсін.
Білімі мен өнеріне баға беретін әділ қазылар алқасымен таныстырып өтейін.
Технология пән мұғалімдері және ағылшын пән мұғалімі
Сайыс 5 бөлімнен тұрады.
1. Бәйге 2. Тіл - өнер 3Тапқырлық 4Дода 5. Жорға
Ойын шарты бойынша Тіл - өнер айналымынан кейін ұпайы аз 2оқушы, Дода бөлімінен 2 оқушы ойыннан
шығып, Жорға бөліміне 2 оқушы сайысқа түседі.
Біздің күнделікті іс - әрекетіміз білімге, оқуға, үйренуге бағытталған. Бұл қасиеттерге қоса адамға шапшаңдық та өте қажет. Сонымен Бәйге жарысының шарты. Жауап нақты, тез болуы керек. Қай ойыншы бірінші болып қол көтереді, сол ойыншы бірінші жауап береді. Ал егер жауап болмаса, келесі сұраққа жауап бере алмайды. Дұрыс жауапты білетін келесі оқушы жауап бере алады, ал екінші ойыншы да дұрыс жауап бере алмаса, жауабын өзім айтамын сондықтан ұпай берілмейді.
Өткірдің жүзі, кестенің бізі,
Өрнегін сендей сала алмас.
Білгенге маржан, білмеске арзан
Надандар баһара ала алмас - деп Ұлы Абай айтқандай, өнерлі қыздарымызға сәттілік тілейміз.
Сонымен Бәйге сайысы 15 тест - сұрақ беріледі, бағалануы 5 ұпай.
1. Бас бармақ және сұқ саусақпен қысып алатын өлшем.
А. уыс Б. ШЫМШЫМВ жұдырық
2. Әр түрлі сәндік бөліктерді қолданатын стиль
А. РОМАНТИКАЛЫҚ Б. классикалық В. фольклорлық
3. Киімнен бөлініп алынған бөлік
А. Қалта Б КОКЕТКА В жаға
4. Матаның мықтылығы, қыртыстануы қандай қасиеті.
А. гигиеналық БФИЗИКА - МЕХАНИКАЛЫҚ В. технологиялық
5. Киімдегі қосымша пайдаланатын ұсақ бөлшектерді қалай атаймыз.
А. бейне Б. әшекей В. АКСЕСУАРЛАР
6. Қос табақ тартқанда қай жілік салынады.
А. ортан Б. ТОҚПАН В. Жамбас
7. Суретші модельердің киімдердегі элементтер жиынтығын бір жүйеге жинақтауын не деп атаймыз
А. сән Б. стиль В. КОМПОЗИЦИЯ
8. Матаның ылғал, жылу өткізгіші, жұмсақтығы қандай қасиеті. А. ГИГИЕНАЛЫҚ Б. физикалық В. Технологиялық
9. Ресейде Подольск қаласында Подольск зауыты қай жылы ашылды. А. 1900 Б. 1910 В. 1917
10. Матаны ылғады - жылумен өндеу дегеніміз не
А. пішу Б. ҮТІКТЕУ В. тігу
11. Киізге ою - өрнек басып жасалған кілемше
А. алаша Б. текемет В. ТҮСКИІЗ
12. Адам баласы тәуліктің қай мезгілінде жақсы тамақтану керек.
А. таңертең Б. ТҮСТЕ В. кешке
13. Химиялық талшықтарға не жатады
А. мақта Б. зығыр В. ЛАВСАН
14. Бұршақтардың негізгі қыздыру әдісі
А. қуру Б. СУҒА ҚАЙНАТУ В. бұқтыру
15. Не өзгермейді А. сән Б. бейне В. СТИЛЬ
БӘЙГЕ жарысынан жинаған сайыскерлеріміздің ұпай санын айту үшін әділ қазыларға сөз береміз.
Сайысымыздың келесі бөлімі ТІЛ - ӨНЕР деп аталады. Сонымен тіл - өнер жарысының шарты. мақал - мәтелдерде жасырылған сөзді тауып, үш тілде айтамыз - қазақша, орысша, ағылшынша. жазбаша, ауызша айтамыз. Әрбір дұрыс жауапқа 5ұпай беріледі.
Мақал - мәтелдер.
1. Істі ине тікпейді, икемді ( қол (тігеді
Рука -
2. Өнерлінің қолы алтын
Өлеңшінің сөзі алтын
слово
3. Кестені көңіл сызады
Қол тігеді, көз сынайды
Глаз - an eye
4. Тамақтың атасы – нан хлеб -
Ынтымақ көптің батасы.
5. Адамның көркі шүберек
Ағаштың көркі жапырақ листья - a leat
6. Қанатсыз құс, жапырақсыз ағаш - дерево - a tree
7. Баланың ұяты - әкеге
Қыздың ұяты - шешеге - мать - a mother
8. Дастарқанда наны жоқтың
Тамағының сәні жоқ.
Красота – beauty
Жібек маталардың ассортименті
Тоқыма материалдарын сынау тәсілі
Сәннің болашақ бағыттары
Бұйымды таңдау және негіздеу
Pred-a-Porter стильдегі қыз- келіншектерге арналған «РУКМИНИ» атты киім үлгісін жобалау
Полиамидті талшықтарды алу технологиясы
«Жеңіл өнеркәсіп бұйымдарының материалтануы» пәннің оқу-әдістемелік кешені
Поливинилхлоридті талшығының құрамы мен құрылысы
Бұйымға арналған маталарды таңдау
Жоғарғы сыныптың қыз балаларын еңбек сабағында ұлттық нақыштағы салтанатты көйлегін тігуді үйрету
Қандай бота
Қайдан келген, қандай сақалдар бұлар
Менің алтын қайырымды жан құрбым Тілеубектегі Анарбекқызы Жүсіпнемересі Гүлсананың бойындағы ең бір ерекше ұнайтын қасиеті - оның ақкөңілділігі мен асқан мейірімділігі
Қазақстанның табиғаты қандай әсем
Науша хан өзінің хан болып тұрған уақытында барлық елін жинап алып сұрапты: - Менің қол астымда қандай батыр бар
Бәрі мынау сыбызғының қасиеті
Ана қандай қымбат болса қазақ үшін қазақ тілі сондай қымбат
Ғалым да, шахтер да бас иетін, Ұстазым барсенің қасиетің
Жанар бұдан әлдеқандай сыр ұқты
Бақыттан сұрай кел, қызымды қандай адамға берейін