Мәтіннің түрлері
Алматы облысы, Талғар қаласындағы
№7 мектеп - лицейде қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Дарменқұлова Ғалия
Сабақтың тақырыбы: Мәтін және стиль
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Мәтінді танып, талдау. Әр мәтіннің тілдік сипатымен өзіндік құрылым, түзілім ерекшелігін білуге үйрету;
2. Дамытушылығы: Мәтінді талдау барысында грамматикалық тұлғаларға назар аудару, тілдік бірліктердің қызметін анықтауға көңіл бөлу;
3. Тәрбиелілігі: Автор еңбектерін (көркем шығарма, газет - журнал мақалалары, ғылыми зерттеу жұмыстары, ресми іскерлік хат жазбалары) зерделеп, талдап қарастыру, мәтін мен стиль арасындағы байланысты анықтау.
Сабақтың әдіс - тәсілдері:
1. Модуль құрылымымен таныстыру.
2. Жаңа тарауды тірек сызбалар арқылы түсіндіру.
3. Оқулықпен, дәптермен жұмыс.
4. Шығармашылықпен ізденіске баулу.
Сабақтың көрнекілігі: Сөзжұмбақ, ертегі, ребус құру, даналық ағашы, кеспе қағаздар, презентация
Пайданалынатын әдебиеттер:
1. М. Жанпейісова Модульдік оқыту технологиясы
2. Қ. Ибрагимов, Б. Базарғалиева. Қазақ тілі Оқулық тест, Алматы Шың , 2007
3. Б. Хасанов, А. Қасымбек Қазақ тілі 9 - сынып, Арман - ПВ , 2013
4. Білім беру технологияларының нәтижеге бағдарланған білім берудегі ерекшеліктері (Әдістемелік нұсқау) Алматы, 2006
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Модульдің құрамын, мақсатын, міндетін түсіндіру
III. Мәтіннің түрлері: Сипаттау, баяндау, пайымдау
IV. Кітаби тілдің стильдік тармақтары: Ауызекі сөйлеу стилі, ресми стилі, ғылыми стиль, көркем әдебиет стилі, публицистикалық стиль
V. Үй тапсырмасын сұрау: 13 - жаттығу. Ұлылар сөзін түсіндіріп, ойын жазу
VI. Мәтінді құру (автор) Мәтінді қабылдау (оқырман)
Келтірілген тақырыпқа орай автор мәтінді құру барысында белгілі бір дерекке, мәліметке сүйеніп, ойын жүйелі жеткізуді жоспарлайды. Автор ой - тұжырымын қорытып, тілдік бірліктерді (сөз, сөз тіркесі, сөйлем) іріктеп қолданады, мәтінді жазады. Оқырман өз ойын, автордың айтпақ ойын салыстырады. Бұл үшін әрбір сөздің лексика - грамматикалық және стильдік сипатын талдап, білуге ден қояды.
VII. Мәтіннің жоспарлары
Жоспар:
• Айтылатын ойды жинақтап, реттеу;
• Мәтін мазмұнын ашу;
• Бағдарлы жұмыс істеу;
• Ойын жеткізу
22 - жаттығу
Төмендегі жоспар негізінде мәтін құру.
Достық – қасиетті ұғым.
Достарым – мейірімді тамаша жандар.
Бағалау керек достықты!
Синтаксис сөз тіркесі мен сөйлем құрылымын зерттейді.
Стилистика синтаксистік бірліктердің жұмсалу аясы экспрессивті мағыналары, адамға әсер етуі менорынды дұрыс қолданылуы қарастырылады.
Мәтін – айтылатын ойдың жазбаша көрінісі.
Дискурс – белгілі бір жүйеге түскен оқиғасы қатысушылары бар қолданыстағы мәтін ( сахна, кино, радио, теледидар т. б. )
Көркем мәтіннің тілі
Мәтіннің функционалдық-семантикалық түрлері
Қазақ тілі сабағында мәтінді оқыту түрлері
Бастауыш сынып оқушыларын жазбаша байланыстырып сөйлеуге үйрету әдістемесі
Мәтіннің байланыстылығы
Әңгімелеу мәтінінің тілдік-стилистикалық сипаттары
Мәтіннің мағыналық жайылу теориясы
Оқушылардың тілін дамыту үшін бір тақырыпқа бірнеше мәтін алған дұрыс
Тіл білімі сөздігінде мәтін
Сауат ашудан кейінгі кезеңде мәтіндермен жұмыс істеу ерекшеліктері.
Жазаның жүйелерінің және түрлерінің жалпы сипаттамасы
Пайда, оның экономикалық мазмұны, түрлері және анықтау әдістері «Қостанай минералдары»
Несие түрлері
Еңбек ақының мәні, түрлері және принциптері.
Кеден режимінің түрлері мен мәні
Коммерциялық банктегі несиелердің түрлері
Сауықтырудың көп таралған түрлері
Инвестиция және оның түрлері
ЛЕКСИКОЛОГИЯ ЖӘНЕ ОНЫҢ ТҮРЛЕРІ МЕН САЛАЛАРЫ туралы
ЛЕКСИКОЛОГИЯ ЖӘНЕ ОНЫҢ ТҮРЛЕРІ МЕН САЛАЛАРЫ