Екі қолды қосқанда, Болып шықты қанша алма

Сабақ туралы қысқаша мәлімет

Аймақ
Атырау облысы, Исатай ауданы, Зинеден селосы
Білім беру ұйымы
Ю. Гагарин атындағы орта мектеп
Сынып
Мектепалды даярлық сыныбы
Тәрбиеші
Курмашева Нұргүл Мұхамбетқалиевна
Білім беру саласы
Таным
Пәні
Қарапайым математикалық түсінік
Тақырыбы
Есеп және оның құрылымдық элементтері: шарты, сұрағы, шешуі, жауабы.

Сабақтың мақсаты

  • Есеп ұғымымен және оның құрылымдық элементтерімен таныстыру.
  • Сұрақ қою және оған жауап беру дағдыларын дамыту.
  • Балаларды есеп құрастыруға үйрету.
  • Шапшаңдық пен белсенділікке тәрбиелеу.

Әдістер мен құрал-жабдықтар

Әдістер

  • Көрнекілік
  • Ойын әдісі
  • Ауызша жұмыс

Көрнекіліктер

  • Кеспе сандар
  • Әртүрлі заттар мен суреттер
  • Әліппе дәптері

Ауызша жұмыс: тірек білімді жетілдіру

Сабақ басында балалардың логикалық ойлауын және күнделікті өмірдегі сандық ұғымдарды қолдануын дамыту мақсатында қысқа сұрақ-жауап жүргізіледі.

Сұрақ

Төрт күшікте неше аяқ бар?

Сұрақ

Екі мысықта неше құйрық бар?

Сұрақ

Аптаның екінші күнін ата.

Сұрақ

Қыс неше айға созылады?

Сұрақ

Қар мен көрпеге не ортақ?

Жаңа сабақ: есеп және оның құрылымы

1) Есеппен таныстыру

Мұғалім есептің мәтінін оқиды және балалармен бірге талдайды:

Автотұрақта 6 машина тұрды. Бір машина кетіп қалды. Неше машина қалды?

Шешуі 6 − 1 = 5

Шарт

Автотұрақта 6 машина болды, 1 машина кетті.

Сұрақ

Неше машина қалды?

Шешуі

6 − 1

Жауабы

5 машина қалды.

Осы арқылы балалар есептің шарты (бізге белгілі мәлімет), есептің сұрағы (табу керек нәрсе), сондай-ақ шешуі мен жауабы болатынын меңгереді.

2) Әліппе дәптерімен жұмыс

Балалар тапсырмаларды дәптерде орындайды: сандарды сәйкестендіру, заттарды санау, қарапайым қосу-азайтуға қатысты жаттығулар.

Сергіту сәті

Оң қолымда екі алма,
Сол қолымда екі алма.
Екі қолды қосқанда,
Болып шықты қанша алма?

Қорытынды бөлім

Тапсырма

Алмаларды екі себетке бөліп сал.

Сұрақ-жауап

Балалардың түсінгенін нақтылау үшін қысқа сұрақтар қойылып, жауаптары тыңдалады.

Мадақтау

Белсенді қатысқан балалар мадақталып, ынталандыру сөздері айтылады.

Сабақ соңында балалар есептің негізгі бөліктерін атап, қарапайым есеп құрастыруға талпынады: шарт, сұрақ, шешуі, жауабы.