Шалқан Дұрыс шалқан

Сабақтың мақсаты

1) Білімділік

Екінші сыныпта өтілген материалдарды ертегі арқылы қайталау және бекіту.

2) Тәрбиелік

  • Ұқыптылыққа, әдептілікке баулу.
  • Сабақта өзін-өзі ұстай білуге дағдыландыру.
  • Ертегі арқылы достыққа, бірлікке, татулыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
  • Достарына және ата-анасына көмектесудің маңызын түсіндіру.

3) Дамытушылық

  • Жазбаша және ауызша жұмыстарды өздігінен, сондай-ақ жұппен орындауға баулу.
  • Сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс айту дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың сипаттамасы

Сабақтың түрі
Қайталау сабағы
Білім беру әдістері
Түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ-жауап, көрнекілік
Қолданылатын принциптер
Ғылымилық, жүйелілік, бірізділік, саналылық
Пәнаралық байланыс
Математика, орыс тілі
Көрнекіліктер
Суреттер, кеспелер, сөзжұмбақ

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

2 минут

Сыныппен қысқа диалог

  • Сәлеметсіздер ме, балалар! Отырыңыздар.
  • Бүгін сыныпта кезекші кім?
  • Бүгін қандай күн? (Мысалы: мамырдың жиырмасы.)

Өткен сабақты еске түсіру (ертегі бойынша)

  1. Өткен сабақта қандай ертегімен таныстық? — «Достар».
  2. Ертегі не туралы? — Татулық, бірлік, еңбек туралы.
  3. Кейіпкерлері кімдер? — Аю, қасқыр, қоян, түлкі, тышқан.
  4. Аю не істейді? — Бал жинайды.
  5. Қоян не істейді? — Сәбіз жинайды.
  6. Тышқан не істейді? — Қоян мен аюға тамақ дайындайды.
  7. Қасқыр мен түлкі не істейді? — Ойнайды.
  8. Оларды үйден кім қуып шығады? — Аю.
  9. Неліктен? — Еңбек етпей, тек ойнағандары үшін.
  10. Үйде кімдер қалады? — Аю, тышқан және қоян.

Түйін сұрақ

Еңбек етпей, тек ойнап жүруге бола ма? — Жоқ.

Бағалау жүйесі (кесте арқылы)

Әр тапсырмадан кейін оқушылардың қалташықтарына түсті төртбұрыштар салынады:

  • Қызыл — «5»
  • Көк — «4»
  • Жасыл — «3»

2) «Шалқан» ертегісі арқылы тапсырмалар

Кезең-кезеңмен

Тақтаға «Шалқан» суреті ілінеді. Атамыз шалқанды еккен, бірақ ол өспей тұр. «Өсуі үшін тапсырмаларды орындауға көмектесіңдер» деген тапсырма беріледі.

Есептер (екі топпен)

5 минут

Мақсат: есептерді тез әрі дұрыс шығару.

5 + 3
5 + 6
6 + 4
10 − 4
18 − 10
10 + 2
2 + 4
11 + 6
19 − 9
3 + 5
9 − 3
9 + 6
15 − 5
10 + 5
10 − 9
8 − 5
7 + 6
20 − 9
9 − 4
7 − 6

Нәтиже

Шалқан өсіп қалды, енді оны тартып алу керек.

Атаға көмек: жазбаша жұмыс

5 минут

Ата: «Мен сендер сияқты көп оқыған жоқпын. Осы жазбаша жұмысты орындауға көмектесіңдер».

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар

  • Көктем … келді.
  • Қар … еріді.
  • Құстар … ұшып келді.
  • Күн … жылы.
  • Маусымда мен … барамын ауылға.
  • Жаз айлары: …, …, тамыз (маусым, шілде).
  • Жазда … жауады жаңбыр.
  • Жаңбыр … жауады.
  • Жемістер … піседі.
  • Жалқаулармен … аразбын.

Атаға көмектестік, бірақ шалқан әлі де шықпады. Көмекке әжені шақырамыз.

Әжеге көмек: сөзжұмбақ және мақал-мәтел

7 минут

Сөзжұмбақ шешілсе, мақал-мәтел шығады. Әр сөздегі қызылмен белгіленген әріптерді теріп алып, сөйлемді оқимыз.

Сөздер (қазақша)

Түлкі Жайын Наурыз Бота Қарлығаш Мамыр Тоқылдақ Жолбарыс Аю Сәуір Желтоқсан Жасыл Ақпан Кітап Шие Кірпі Етік Қызыл Тиін

Сөздер (орысша)

Лиса Сом Март Верблюжонок Ласточка Май Дятел Тигр Медведь Апрель Декабрь Зеленый Февраль Книга Вишня Ежик Сапоги Красный Белка

Шыққан мақал-мәтел

Тазалық — саулық кепілі.

Оқушылар мақалдың мағынасын өз сөздерімен түсіндіреді.

Әжеміздің көмегімен де шалқан шықпады. Келесі көмекші — немере.

Немереге көмек: топтастыру

5 минут

Мақсат: сөздерді жемістер, көкөністер және азық-түлік болып топтастыру (үш топпен).

Жемістер

Алма, алмұрт, жүзім, шие, алхоры, анар

Көкөністер

Қияр, сәбіз, картоп, пияз, қызанақ, орамжапырақ

Азық-түлік

Нан, май, сүт, айран, қант, шұжық

Немере бәрін үйренді, бірақ шалқан әлі қозғалмай тұр. Көмекке Ақтөсті шақырамыз.

Ақтөске көмек: «артық сөзді тап»

2 минут

Әр қатарда төрт сөз беріледі. Соның біреуі дұрыс емес — сызып тастаңыз.

Үй жануарлары

  • Тотықұс, лақ, қозы, торай
  • Бота, шортан, ешкі, жылқы
  • Қой, құлын, түйе, тауық

Аңдар / Құстар

  • Тиін, қоян, сәбіз, қасқыр
  • Қозы, аю, жолбарыс, түлкі
  • Маймыл, піл, кірпі, үйрек

Үй құстары

  • Тауық, шие, әтеш, қаз
  • Қаз, тауық, аю, әтеш
  • Үйрек, тауық, күркетауық, алма

Өте жақсы! Бірақ шалқан әлі де орнында. Көмекке мысықты шақырамыз.

Мысыққа көмек: әріпті толықтыр

3 минут

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойыңыз (кеспелермен жұмыс).

Қ...лам, с...зғыш, ек..., к...ктем, б...р

Қ...л, а...қ, г...л, тере...е, ес...к, та...та

Т...йе, ...ой, құ..., күнд...лік, қ...с, ...ш

С...ыр, б...зау, көй...ек, т...рт, қ...р

Дәп...ер, көкт..м, та...та, орынд...қ, б...с...ріп

...шіргіш, ...ағаз, д...әптер, к...тап, ...ш

Бо...а, еш...і, қа...ам, кіт...п, ал...ы, ес...к

Ә...е, қыз...л, үст...л, ал..а, алм...рт, т...рт

Үйдегілердің бәрі бірігіп еңбек етті: ата, әже, немере, Ақтөс, мысық. Бірақ шалқан әлі де шықпады. Енді көмекке тышқанды шақырамыз.

Тышқанның шарты: «Менің отбасым» таныстырылымы

7 минут

Тышқан көмектесуі үшін әр оқушы отбасының суретімен шығып, өз отбасын таныстырады.

Үлгі мәтін

Мынау менің отбасым.

Мынау менің анам. Оның аты — Азиза.

Мынау менің әкем. Оның аты — Жанбол.

Мынау менің ағам. Оның аты — Саят.

Мынау менің әпкем. Оның аты — Саяжан.

Мынау мен. Менің атым — Аяла.

Мен екінші сыныпта оқимын. Мен жеті жастамын.

Ортақ нәтиже

Бір, екі, үш… бәрі бірге көмектесіп, шалқанды тартып алдық!

Қорытындылау

4 минут

Сабақ барысында қандай тақырыптарды еске түсірдік? Шалқанның өсуі үшін не істедік? Ата мен әжеге қалай көмектестік? Немере қандай көмек сұрады? Ақтөс пен мысыққа қандай көмек қажет болды?

Бағалау

Сабақ бойы жиналған төртбұрыштардың түстеріне қарап, әр оқушының бағасы қойылады.

Қоштасу

Сау болыңыздар!