Бас әріпке сәйкес кіші әріпті таңдау
Сабақтың тақырыбы мен жалпы сипаттамасы
Сабақтың тақырыбы: At the Zoo
Бұл сабақта оқушылар хайуанаттар бағындағы жануарлар тақырыбы арқылы жаңа сөздерді меңгереді, көпше түрді білдіретін these және жіктеу есімдігі they сөздерімен танысады. Сонымен бірге Mm әрпі мен оның дыбысталуын дұрыс айтуға жаттығады.
Сабақтың мақсаты
- Жаңа лексикалық бірліктермен таныстыру: a lion, a kangaroo, an eagle, a giraffe.
- Көпше түрдегі these және they есімдіктерін енгізу.
- Жануарлар туралы үлгілік жағдаятта ауызша сөйлеу дағдысын қалыптастыру.
- Mm әрпімен таныстыру және дұрыс дыбыстау дағдысын дамыту.
Күтілетін нәтиже
-
ПәндікҚызықтыратын нысан туралы ақпарат сұрау және соған сәйкес әрекет ету дағдысы қалыптасады; Mm әрпінің дыбыстық бейнесі графикалық бейнесімен сәйкестендіріледі.
-
ТұлғалықЖануарларға сүйіспеншілік қалыптасады және оларға қамқорлық танытуға тәрбиеленеді.
-
Жүйелік-әрекеттікОсы тақырып бойынша оқылған материалды қолдана отырып, тілдік әрекеттерді орындау дағдылары дамиды.
Материалдық қамтамасыз ету
- CD ойнатқыш
- Оқу қызметіне ынталандыратын смайлдар
- Кенгуру, арыстан, бүркіт және т.б. бейнеленген флэш-карталар
- Оқулық
- Жұмыс дәптері
- Қарындаштар топтамасы
Пәнаралық байланыс
Музыка және қоршаған ортамен байланыс орнатылады: ағылшын тілінде жануарлардың атауларын үйрену, ән айту және қимылды сергіту жаттығулары арқылы тілдік материал бекітіледі.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
Good morning, good morning,
Good morning to you!
Good morning, good morning,
I am glad to see you!
Good morning, good morning,
We are glad to see you!
How are you?
Fine, thanks.
Sit down, please.
II. Тақырып пен мақсатты хабарлау
Бүгін біз хайуанаттар бағындағы жануарлардың атауларымен танысамыз: a lion, a kangaroo, an eagle, a giraffe.
Сонымен қатар жаңа сөздерді үйренеміз: these және they.
III. Тірек білімді белсендіру (фонетикалық жаттығу)
Балаларға қонаққа Mr. Wise Crow келеді. Оқушылар онымен амандасады: “Good morning, Mr. Wise Crow.”
Mr. Wise Crow (мәтін үлгісі)
Hello, children. How are you? Today the weather is wonderful. When I went outside, the sun was shining, a gentle breeze was blowing, and bees were buzzing above the flowers. Do you know how bees sound? [z], [z], [z]. Let’s try to make the buzzing sound: [z], [z], [z].
Мұғалім оқушылардың назарын [z] дыбысына аударады және оның бүгінгі сабақтағы сөздерді дұрыс айтуға көмектесетінін түсіндіреді: these, they, this.
IV. Жаңа материалмен жұмыс
Оқулықпен жұмыс: 1-жаттығу (Listen and learn)
Track 45
Бүгін біз Әлібек, Анар және Ботамен бірге хайуанаттар бағына барамыз. Оқушыларға сұрақ қойылады: олар қандай жануарларды көрді және хайуанаттар бағында қандай жануарлар болады? Оқушылардың жауабы: жабайы жануарлар.
Мұғалім wild сөзін еске түсіріп, тіркесті енгізеді: wild animal. Сондай-ақ жаңа сөздердің мағынасы түсіндіріледі: they, jump, swim, fly.
Аудиомәтін (Track 45)
Alibek: Let’s go to the zoo.
Anar: Look! These are lions. Look! A bear! Bears can swim.
Bota: These are kangaroos. They can jump, but they can’t swim.
Alibek: These are eagles. They can fly.
Alibek: They have bears.
Anar: But they don’t have monkeys.
These vs This (көпше және жекеше)
This is a kangaroo.
These are kangaroos.
This is a bear.
These are bears.
This is a monkey.
These are monkeys.
This is a lion.
These are lions.
This is a giraffe.
These are giraffes.
Can / can’t (жылдам шолу)
Lions can swim.Yes.
Kangaroos can jump.Yes.
Eagles can’t swim.Yes.
Bears can’t jump.No.
Bears can swim.Yes.
Сұрақ: What can and can’t they do?
Дидактикалық ойын: мұғалім флэш-карта көрсетеді, оқушылар жануарды атап, оның не істей алатынын және істей алмайтынын айтады.
Example: It’s a kangaroo. It can jump. It can’t fly.
Оқулықпен жұмыс: 3-жаттығу (Learn the new letters and new words)
Track 46–47
Жаңа әріппен таныстыру үшін қайтадан Mr. Wise Crow шақырылады. Мұғалім Mm әрпін және осы әріптен басталатын сөздерді енгізеді: moon, monkey, mouse, mummy.
Track 46 (айтылымға үлгі)
M, m — [m], [m], [m]
[m] moon, [m] moon
M, m — [m], [m], [m]
[m] monkey, [m] monkey
Track 47 (ән)
M is for Moon.
M is for monkey.
M is for mouse and M is for Mummy.
I like, I like, I like letter M.
Мұғалім [m] дыбысын анық бөліп айтқызып, сөздерді қайталатады.
Сергіту сәті
If you’re happy and you know it, stamp your feet, (stamp, stamp)
If you’re happy and you know it, stamp your feet, (stamp, stamp)
If you’re happy and you know it, and you really want to show it,
If you’re happy and you know it, stamp your feet, (stamp, stamp)
Дәптермен жұмыс
1-жаттығу: Find the words and circle
Сканвордтағы сөздерді тауып, дөңгелектеп қоршаңдар.
2-жаттығу: Match (toys vs animals)
Animals
monkey, lion, kangaroo, dog
Toys
plane, train, doll, ball
Сөздерді екі топқа бөліп, категориясымен сызық арқылы сәйкестендіріңдер.
3-жаттығу: Match the big letter to the small one
Бас әріпке сәйкес кіші әріпті таңдаңдар.
4-жаттығу: Trace
Mm әрпін бастырып жазыңдар.
5-жаттығу: Write the letter. Say the words
Сөздегі жетіспейтін әріпті жазыңдар және осы әріптен басталатын сөздерді атаңдар.
V. Сабақты қорытындылау
Бүгінгі сабақта жануарлардың атауын білдіретін жаңа сөздермен таныстық: a lion, a kangaroo, an eagle, a giraffe.
Сонымен қатар Mm әрпін және осы әріптен басталатын сөздерді үйрендік: moon, mummy, monkey, mouse.
Бағалау және кері байланыс
Мұғалім әр баланың жетістігін атап өтеді, ынталандыру смайлдарын қолданады. Well done!
Қоштасу
Goodbye, children!