Киев қаласы қай мемлекетте

Сабақ тақырыбы

Адамның досы

Сабақ типі

Жаңа сабақ.

Негізгі бағыт

Әдіс-тәсілдерді түрлендіре отырып, жаңа тақырыпты меңгерту және мәтіннің түпкі ойын анықтау.

Құндылық

Адамгершілікке, адалдыққа, қарапайымдылыққа және сыпайылыққа тәрбиелеу.

Сабақ мақсаттары

Білімділік

  • Әдіс-тәсілдерді түрлендіре отырып, жаңа сабақты меңгерту.
  • Мысалды оқи отырып, негізгі ойды анықтау.

Дамытушылық

  • Оқушылардың ой-өрісін кеңейту.
  • Тілдік және сөздік қорын молайту.
  • Өз ойын нақты әрі жүйелі жеткізе білуге үйрету.
  • Шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік

  • Адамгершілік пен адалдықты қадірлеуге тәрбиелеу.
  • Қарапайым, сыпайы болуға дағдыландыру.

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім мен оқушылар амандасады: «Сәлеметсіздер ме! Қайырлы күн!»

Психологиялық дайындық

«Бүгінгі көңіл-күйлерің қалай?» Оқушылар көңіл-күйлерін бет-әлпеттері арқылы көрсетеді.

2) Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап бере отырып, тақтадағы ілінген түсті дөңгелектерді ашып, сабақ тақырыбын шығарады: Адамның досы

Сұрақтар

  1. Қыздың аты кім?
  2. ЭЕМ дегеніміз қандай сөз?
  3. Сирена деген не?
  4. Киев қаласына немен бармақ болды?
  5. Киев қаласы қай мемлекетте орналасқан?
  6. ЭЕМ не істей алады?
  7. Ұшақтың ұша алмайтынын немен хабарлады?
  8. Сағат нешеге дейін билет сатылмайтын болды?
  9. ЭЕМ неліктен «ақылды көмекші» деп аталды?
  10. Сирена қандай болды?
  11. Қандай есептегіш машиналарды білесіңдер?

3) Жаңа сабақ

Әр топ мәтінді мақсат қоя отырып оқиды және берілген тапсырманы орындайды.

1-топ

Әңгімедегі Балғынға мінездеме беріңдер.

2-топ

Балғынның әкесі қандай адам?

3-топ

Мәтінде кітап туралы не айтылған?

4) «Қытайша десерт» әдісі

Берілген мәтін бөліктерін ретімен орналастырып, мәтінді тұтас күйінде құрастырыңдар.

Сергіту сәті

Қарлығаш боп ұшайық,

Қане қанат жазайық.

Ұшып-ұшып алайық,

Орнымызды табайық.

5) Топтық жұмыс

1-топ

Шағын шығарма жазыңдар.

2-топ

Кітапты құрметтеуге байланысты қандай ережелерді білесіңдер? Өз ережелеріңді құрастырыңдар.

3-топ

Білім мен кітап туралы мақал-мәтелдерді теріп жазыңдар.

6) Коллаж

Берілген суреттердің ішінен тек мәтін мазмұнына қатысты суреттерді іріктеп алып, ватманға жапсырыңдар. Қажет емес суреттер қолданылмайды.

7) «Бес жолды өлең»

5 жолды тұжырымдама үлгісі бойынша құрастырыңдар:

  1. 1-сөз: Кім? Не?
  2. 2-сөз: Қандай?
  3. 3-сөз: Не істейді?
  4. 4 сөзден тұратын сөйлем
  5. Тақырыптың синонимі

8) Бағалау

Оқушылардың сабақ барысында орындаған жұмыстары бағаланады.

9) Рефлексия

Тақтаның екі жағына күн және бұлт суреттері ілінеді. Оқушылар стикерге өз пікірін жазып, сабақ ұнаса — күннің астына, ұнамаса — бұлттың астына жапсырады.

Күн

«Ұнады» пікірлері.

Бұлт

«Ұнамады» пікірлері.