Оқығандарын топта талқылату
ОҚО, Созақ ауданы, Шолаққорған жалпы орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Өтепов Талғат Рәзімханұлы
Пән / Сынып
Әдебиет, 5-сынып
Сабақ тақырыбы
М. Мақатаевтың «Барлығы да сендердікі» өлеңі
Мақсаты
Өлеңнің мазмұнын, тақырыбы мен идеясын түсіну, құрылымын талдау.
Оқып-үйренудің нәтижесі
- Өлеңнің мазмұнын біледі.
- Тақырыбы мен идеясын ашады.
- Өлең құрылымын талдайды.
Әдіс-тәсілдер
Сабақ барысы
Қызығушылықты ояту кезеңі
Жалпы уақыт: 16 минут-
1) Сыныпты ұйымдастыру. Оқушыларды түгелдеу. «Біздің сынып» тақырыбындағы слайдты көрсету.
4 мин -
2) Үй тапсырмасын сұрау. М. Мақатаевтың «Фантазия» өлеңін жатқа айту.
5 мин -
2 мин
3) Өткен сабақты бекіту (сұрақтар арқылы).
- Ақын ертегідегі қиял мен бүгінгі шындықты қалай байланыстырған?
- Өздерің бұрын оқыған қиял-ғажайып ертегілерде қиял мен шындық арасында байланыс бар ма?
-
4) «Автор орындығы» әдісі. Оқушыларды ортаға шақыру.
3 мин -
2 мин
5) Топқа бөлу. Стикерлер тарату арқылы 4 топқа бөлу:
Заман Өмір Қазына Мұра
Мағынаны ажырату кезеңі
Негізгі жұмысЖаңа сабақ
Бүгінгі сабақтың тақырыбы: М. Мақатаевтың «Барлығы да сендердікі» өлеңі.
1 минут
I тапсырма
Аудиожазбадан «Барлығы да сендердікі» өлеңін тыңдату.
II тапсырма
«Ойлан. Жұптас. Бөліс.» тәсілі арқылы тапсырмаларды орындау (слайдта көрсетіледі).
- Әр топ мүшесі оқулықтағы өлеңді жеке оқиды. (2 мин)
- Оқығандарын жұпта талқылайды. (1 мин)
- Оқығандарын топта талқылайды. (1 мин)
- Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. (2 мин)
Талқылау сұрақтары
- Өлең кімдерге арналып айтылған?
- Ақын нені мұра етіп ұсынады?
- Ата ұрпақтар кімдер? Олар сендерге қандай қазына қалдырады?
- Ақын сендердің болашақтарыңа қандай сенім артады?
III тапсырма
Әр топқа өлеңнің бір шумағы беріледі. Топтар өлең құрылымын талдайды. Жұмысқа талдау парағы ұсынылады.
Еске түсіру: негізгі ұғымдар
- Ұйқас
- Өлең тармақтарындағы сөз аяқтарының үндесуі.
- Шумақ
- Аяқталған синтаксистік ой.
- Бунақ
- Әр тармақтағы дауыс толқынының соқпағы.
- Тармақ
- Өлеңнің әрбір жолы.
- Буын
- Тармақтағы дауысты дыбыстар санына қарай бөлінуі.
- Тақырып
- Автор суреттеп отырған өмір құбылысы.
- Идея
- Автордың суреттеп отырған өмір құбылысына берген бағасы.
Әр топтан бір оқушы шығып, талдау нәтижесін оқиды.
Қорытынды. Сабақ ақынның өсиет сөзімен түйінделеді.
5 мин