Оқушылардың монета туралы бұған дейін алған білімдерін еске түсіретін тақырыптарды талқылап, қалыптастырушы бағалау жүргізу
Сабақ тақырыбы
Тақырып: Монеталар (Математика, 1-сынып)
Ұзақ мерзімді жоспар: 4А — Күнделікті өмірдегі есептеулер
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар
- 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталарын бір-бірінен ажыратады және салыстырады.
Оқушылардың басым бөлігі
- Құны әртүрлі монеталарды қолданып, қажетті соманы жинақтайды.
Кейбір оқушылар
- Құны әртүрлі монеталарды қолданып, қажетті соманы жинақтап, дәлел келтіріп, қорытынды жасайды.
Бағалау критерийлері
- Құны әртүрлі монеталарды пайдаланып, төлемнің бірнеше тәсілін (түрліше төлем) жасай алады.
Тілдік мақсаттар
Негізгі сөздер мен терминдер
монета
құны
тиын
теңге
құнын есептеу
қажетті сома
валюта
Диалогқа арналған пайдалы тіркестер
- Сіз ұлттық валютамызды атай аласыз ба?
- Сіз осы монеталар арқылы қажетті соманы қалай жинақтар едіңіз?
- Сіз үшін ақшаның қандай қажеттілігі бар деп ойлайсыз?
- Берілген заттардың құнын жаза аласыз ба?
Құндылықтарға баулу
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығын қалыптастыру.
Пәнаралық байланыс және ресурстар
Пәнаралық байланыс
Дүниетану, көркем еңбек.
АКТ қолдану дағдылары
- Таныстырылым (презентация) пайдалану.
- Электронды оқулықпен жұмыс.
Бастапқы білім
- Оқушылар монеталарды таниды.
- Теңгелік монеталарды өсу ретімен атай алады.
- Теңгелік монеталарды кему ретімен атай алады.
Сабақ барысы
Сабақтың басы
Шаттық шеңбері
- Амандасу.
- Әр елдің амандасу рәсімімен амандасу (бейнежазбаны қарап, қайталау).
Топқа бөлу
Монеталар арқылы топқа бөліну.
Қызығушылықты ояту
- Монеталардың сылдыры жазылған аудионы тыңдау.
- Ішінде теңге монеталары бар (1, 2, 5, 10, 20, 50, 100) қалталарды сілкіп дыбыс шығару және оқушылардан: «Қалтаның ішінде не бар?» деп сұрау.
- Алдыңғы білімді еске түсіріп, қалыптастырушы бағалау жүргізу (мадақтау арқылы).
Оқу диалогы
- Қалталарда не бар?
- Монета туралы не білесіңдер?
- Монета дегеніміз не? (ақша)
- Күнделікті өмірде ақша қажет пе?
- Ақшаны қалай табуға болады?
- Қазақстанның ұлттық валютасы қалай аталады?
Оқу міндетін қою
- Бүгінгі сабақта теңге және ақша туралы білімімізді толықтырамыз.
- Ақшаның күнделікті өмірдегі қажеттілігін анықтаймыз.
Таныстырылым (дүниетанумен байланыс)
- Қазақстанның валютасы қалай аталады?
- Тағы қандай елдердің ақшасын білесіңдер?
- Құны аз монеталардан бастап біртіндеп көрсетіп, әр монетаның номиналын сұрау арқылы таныту.
Сабақтың ортасы
Тапсырма №1
«Ойлан, жұптас, бөліс»
Нұсқаулық
Берілген монеталардың құнын салыстырыңыз.
Ескерту: бастапқы мәтінде салыстырылатын монеталардың тізімі толық берілмеген.