Балабақшаға нан қалай әкелетінін бақылау
Айналамен танысу
Тақырыбы: Ас атасы нан
Мақсаты: Дән тұқымымен таныстыру, бидайдан нан жасалатынын айта отырып, дастарханға жеткенге дейінгі істелетін еңбек мазмұнымен, қолданылатын, техникалардың аттарымен таныстыру. Диханшылардың еңбегімен таныстыру, үлкендердің еңбегін бағалай білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық мақсаты: Балалардың ақыл - ой белсенділігін арттыру. Өлең, мақал – мәтелдер арқылы тіл байлығын дамыту.
Тәрбиелік мақсаты: Берілген тапсырманы орындауға, еңбекқорлыққа тәрбиелеу, нақыл сөздердің тәрбиелік мәнін түсінуге талпындыру.
Білімділігі: Еңбектерінің жемісін көру.
Жаңа сөздер: Наубайхана, диірмен, комбайн, дихан, қырман, масақ.
Әдіс – тәсілдер: Түсіндіру, көрсету, сұрақ жауап арқылы сөздердің мағынасын түсіндіру.
Көрнекі құралдар: Нан түрлері, ұн және масақ.
Алдын – ала жүргізілетін жұмыстар: Балабақшаға нан қалай әкелетінін бақылау.
Сабақтың барысы:
- Балалар сендердің көңіл – күйлерін қалай?
- жақсы
- Олай болса көңілді болғанда не істейсіңдер? Қол шапалақтау
- Ренжігенде (Қабақ түйеміз)
- Таң қалғанда (Көздерін бақырайту)
- Қуанғанда (Күледі)
- Ендеше біз – бірімізге жылы лебімізді білдірейік.
Күніміз жақсы болсын
Аспанымыз ашық болсын
Деніміз сау болсын
Күніміз сәтті болсын.
- Балалар жылдың қай мезгілі?
- Күз мезгілі
- Бір жылда неше мезгіл бар?
- Бір жылда 4 мезгіл бар.
- Кәне атап шығайық
- күз, қыс, көктем, жаз
- Күз мезгіліне қандай айлар жатады?
- қыркүйек, қазан, қараша
- Кәзір қандай ай?
- Кәзір қазан айы
Күз мезгілінде молшылығы көп жеміс – жидек пісіп, қамба астыққа толтырады.
Ал енді мына суретке назар аударамыз:
1 сурет. Мынау трактор, бұлар көктемде жерде жыртып, жыртылған жерге тұқым себеді.
Тұқым мынадай болады. Көрсету
Егін масағын көрсету.
2 сурет. Мынау егін орып жүрген комбайн, комбайн астықты жинап машинаға артады.
3 сурет. Мынау диірмен. Диірменнен ұн тартып шығады. Ұн мінекей мынадай болады. көрсету
4 сурет. Ұнды наубайханаға жіберіп, әр түрлі нандар шығарады, оны балабақшаға жібереді.
Тақпақтар
Күз
1 бала
Біреу астық түсіріп
Біреу бидай ұшырып
Жатқан мезгіл күз
Алдым соны түсіріп
2 бала
Көк майсалы көрікті
Алқаптағы көп егін
Бұл күндері киіпті
Сары жібек көйлегін
3 бала
Берекесін сыйлауға
Өлкемізге күз келді
Жемістерін жинауға
Шақырады біздерді
Сергіту
Берекелі, алтын күз
Бізге асық бересің
Ерінбесек балақай,
Үлкен болып өсеміз.
Ойын: суретті орны – орнына қою
- жер жыртқан трактор
- егін
- егін жинаған комбайн
- наубайхана
- Дүкендегі нандар
Мақал – мәтелдер
1. Ас атасы нан
Нан атасы дән
2. Еңбек түбі береке,
Көптің түбі мереке
4-5жастағы балалардың психологиялық даму сатыларын анықтау
Мектепалды даярлық топта оқиғалы - рөлді ойындарды ұйымдастыру мен өткізу
Стандарттың негізі - баланың әлеуметтік және отбасылық тәрбиесін оңтайлы үйлестіру идеясы
Балалардың психологиялық даму сатыларын анықтау
Сьёторгет балабақшасының интерьері
МЕКТЕПКЕ ДЕЙІНГІ БАЛАЛАРДЫҢ ОЙЛАУ МЕН СӨЙЛЕУІНІҢ ТЕОРИЯЛЫҚ АСПЕКТІЛЕРІ
Мектепке дейінгі мекемелердегі тәрбиеші педагогтардың сөйлеу мәдениетін қарастыру
Педагогты бала тәрбиесіндегі отбасы мәселелерімен таныстыру
Балаға тым жанашырлық таныту
Балардың ойлау ерекшеліктері
Экономикалық өкіметке кім және қалай қожалық етуде - меншік және меншік құқығы
ҚҰНАНБАЙҰЛЫ АБАЙ (ИБРАҺИМ)
Философия және саясаттану факультетінің 2006 жылы 19 желтоқсандағы Ғылыми кеңесінің мәжілісінің № 3 хаттамасынан
Бақылау жұмысына дайындық
Құнанбаев Абай
Көркем шығарманы компазициялық құрылысы жағынан талдау
Өзіндік бақылауға бейімдеу шарттары
Алдыңғы қатарлы мемлекеттердегі қаржылық бақылаудың ұйымдастырылуы.
Жыныс қатынасынан жұғатын аурулар
Абай Құнанбаев