Қызығушылығын арттыру
Методикалық нұсқаулар
Жаңа тақырыпты түсіндірмелі-иллюстративтік әдіс арқылы беріп, ұлттық ою-өрнектермен таныстыру ұсынылады. Проблемалық-зерттеу әдісі арқылы оқушылардың алған білімін бекітіп, шығармашылық тапсырмалар орындату тиімді.
Қазақ халқының эстетикалық көзқарасын тереңірек түсіндіру үшін түстік колоритке арнайы назар аудартқан жөн. Ойлау қабілетін және шығармашылық машықты дамытуда өздік жұмыс тәсілдерінің маңызы зор: оқушылар бояу түстерін өздері таңдап, композиция құрастырады.
Сабақты әдебиет және тарих пәндерімен байланыстыру оқушы білімін жүйелеуге, сөздік қорын байытып, тілін дамытуға көмектеседі.
Негізгі екпін
- Ұлттық ою-өрнекті тану және қолдану мәдениетін қалыптастыру.
- Түстік үйлесім (колорит) арқылы эстетикалық талғамды дамыту.
- Өзіндік жұмыс арқылы композициялық ойлауды күшейту.
Сабақтың мақсаты мен міндеттері
Жалпы мақсат
Оқушының қызығушылығын арттыру арқылы шығармашылық қабілетін дамыту.
Білімділік
Ою-өрнек түрлерімен таныстыру. Ою-өрнек салу арқылы қол моторикасын жаттықтырып, шеберлігін ұштау.
Дамытушылық
Есте сақтау қабілетін, жылдамдық пен шапшаңдық қасиеттерін дамыту.
Тәрбиелік
Эстетикалық тәрбие беру; ұйымшылдыққа, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу. Жұмыс үстінде ұқыптылыққа, өзінің және өзгенің уақытын бағалауға үйрету.
Қажетті құрал-жабдықтар
- Ою-өрнектің негізгі 4 тобы бейнеленген көрнекілік плакаттар
- Слайд (презентация)
- Альбом
- Қайшы, түсті қағаз, желім, картон
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу, оқушыларды түгелдеу.
- Жаңа сабаққа зейінді шоғырландыру.
- Құрал-жабдықтарды тексеру.
II. Жаңа сабақ
Қазақстанда ертеден келе жатқан ою-өрнек түрлері 350-ден асады. Жасалу ерекшелігіне қарай олар төрт топқа бөлінеді:
Зооморфтық
Жануар бейнесіне негізделген өрнектер.
Өсімдік өрнектері
Өсімдік әлемінің пішінін бейнелейтін өрнектер.
Космогониялық
Күн, ай, жұлдыз секілді аспан денелерімен байланысты өрнектер.
Геометриялық
Геометриялық пішіндерден құралған өрнектер.
III. Қызығушылықты арттыру: ою-өрнектің қолданылуы
Ұлттық өрнектер күнделікті өмірде кең қолданылады. Мысалы, оларды елтаңбадан, тудан, киім үлгілерінен, қару-жарақтан, ыдыс-аяқтан, киіз үй жабдықтарынан және өзге де тұрмыстық бұйымдардан кездестіреміз.
IV. Өзіндік жұмыс
- Түсті қағазға ең қарапайым өрнекті түсіріп, ою қиюды үйрену.
- Бүктеу әдісін меңгеру.
V. Топтық жұмыс
Қағаз бетіне өрнек салып, композицияны бірлесе құрастыру және орындау.
VI. Қорытынды
Оқушылардың жұмыстарын талдап, орындалу сапасын бағалау. Жұмыстағы ұқыптылық, уақытты тиімді пайдалану, түстік үйлесім және композициялық шешімдерге назар аудару.