Халық педагогикасындағы дене тәрбиесі
Педагогика
Сабақтың тақырыбы: Эстетикалық, дене тәрбие.
Халық педагогикасындағы сұлулық - сымбат, дене тәрбиесі.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік мақсаты: Эстетикалық тәрбие туралы түсінік қалыптастыру. Эстетикалық тәрбиенің тарихы, мақсаты, міндеттері, компоненттері, ұлттық өнердегі алатын орны жайлы ақпарат беру.
2. Дамытушылық мақсаты: Студенттердің өз көзқарастарын еркін жетуін, бірінің сөзін бірі тыңдай білуін, талғампаздығын, байқағыштығын, ізденімпаздығын, мақсатқа ұмтылушылығын, қарым - қатынасқа тез түсе білуін дамыту.
3. Тәрбиелік мақсаты: Студенттерді ұйымшылдыққа, сұлулыққа, тәрбиелілікке, қайырымдылыққа, қазақ халқының салт - дәстүрлерін құрмет тұтуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың әдіс – тәсілдері: сұрақ – жауап, іздену, талдау, жинақтау, ойлаудың анализ, синтез, жинақтау, салыстыру тәсілдері мен ойша қорытудың (индукция, дедукция) түрлері, проблемалы - визуалды әдіс, түртіп алу әдісі, еркін жазу стратегиясы.
Сабақтың көрнекілігі: слайд, карточкалар, үлестірмелі парақшалар
Пәнаралық байланыс: психология, этнопедагогика
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
• Студенттермен сәлемдесу
• Аудиторияның тазалығына көңіл бөлу
• Психологиялық дайындық
“Менің есімімді ата” жаттығуы
Мақсаты: топқа деген жағымды сезімді дамыту.
Уақыты: 5 минут.
Нұсқау: Қазір мына доп сіздердің қолдарыңызға тиеді. Бұл допты ұстаған адам өз есімін айтуы тиіс. Доп барлығына тигеннен соң, жаттығу аяқталады. Ал енді өз есімдеріңізді жазып, төсбелгіні әрлеңіздер.
Сабақ барысы:
3 құрылымдық бөліктен тұрады:
І Теориялық білім беру;
ІІ Шығармашылық тапсырмалар;
ІІІ Практикалық жұмыстар;
І Теориялық білім беру; (20 мин)
Ақпарат беру блогы:
Жоспары:
1. Эстетикалық тәрбиенің мәні, міндеттері.
2. Халық педагогикасындағы дене тәрбиесі
3. Адамның жеке басының эстетикасы
Сезімнің әсемділігі адамгершіліктің құнды жағы...
Онсыз, бұл сезімсіз данышпан да, талант та, ой да жоқ (В. Г. Белинский)
Салт - дәстүр, сұлулық туралы;
ІІ Шығармашылық тапсырмалар
"Менің эстетикалық талғамым" шағын эссе жазу.(7 мин)
(ырғағы ақырын музыка ойнап тұрады.)
“Қасиеттер тізімі” жаттығуы
Төменде берілген таблица әр студентке таратылады.
Мақсаты: студенттерге өз күштерін тексеруге, өзін терең білуге көмектесу және өнімді іс - әрекетке кедергі келтіретін мінез - құлқын өзгерту.
Уақыты: 10 минут.
Нұсқау: Келесі қасиеттер тізіміне жылдам қараңыз. Сіздің пікіріңізше қай қасиет сізге сәйкес келеді. Соған “+” белгісін қойыңыз. Бұл қасиет сәйкес келмейді десеңіз “-” белгісін қойыңыз. Жауапқа сенімді болмасаңыз “?” белгісін қойыңыз.
Мінез - құлық қасиеттері “+”
“-”
“?” Қандай қасиеттерді өзгерткіңіз келеді?
Өзіме ұнаймын
Өзгелерден қорқамын және реніштімін
Адамдар маған сенуіне болады
Мейірімді жүзді әрқашан да сақтаймын
Әдетте шынайы пікірді айтамын
Жиі дұрыс жасаймын
Өзімді ұстаймын
Өмір маған ұнайды
Өзімді ұстай алмаймын
Өзім үшін өзім ойлаймын
Уақытты бекерге өткіземін
Өз мамандығымда білімдімін
Өз күшіме қосымша таба алмаймын
Әдетте қате пікір айтамын
Адамдар маған ұнайды
Өз қабілетімді дамыта алмаймын
Адамдар арасында болғанды ұнатпаймын
Өзіме көңілім толмайды
Өзгенің пікіріне бағыныштымын
Өз қабілетімді қолданамын
Өз сезімімді білемін
Өзімді ыңғайсыз сезінемін
Адамдар менен қашады
Уақытты жақсы пайдаланамын
Сауықтыру міндеттері - дене тәрбиесі жаттығулары көмегімен мектепке дейінгі балалардың денсаулықтарын күшейту
Халық педагогикасындағы дене тәлім – тәрбиесінің негізгі қағидалары және соның ішіндегі дене тәрбиесінің маңызы
ЭТНОПЕДАГОГИКА пәнінің лекция жинағы
Этнопедагогика пәнінен дәрістер кешені
Отбасында баланың мерейі әке
Абай мен Мағжан педагогикасындағы үндестік
Қазақ этнопедагогикасының тәрбие бағыттары, олардың мақсаты мен міндеттері
Этнопедагогика пәнінің лекция курсы
Халықтық педагогиканың бала тәрбиесіне ықпалы
Қазақ халқының еңбек тәрбиесі дәстүрлерін үздіксіз білім беру жүйесінде пайдалану тұжырымдамасы
ҚР «Халық Банкі» АҚ құрылымы
Қазақстанның халықаралық экономикалық қатынастардағы орны
ХАЛЫҚТЫҢ ДЕНСАУЛЫҒЫНЫҢ НЕГІЗІ
Патшалық өкіметтің Қазақстанда саяси билігінің орнығуы (1867-1891 ж.ж)
Халықаралық кедендiк ынтымақтастық және мемлекеттiк экономикалық қауiпсiздiк
Экономикалық өкіметке кім және қалай қожалық етуде - меншік және меншік құқығы
Халық ертегілернің бала дүниетанымын қалыптастырудың маңызы
Қазақстан республикасының Нидерландымен халықаралық қарым – қатынысы
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дастанындағы халықтық педагогика негіздері
Халықаралық экономикалық қатынастар. туралы