Ұлты қандай екен, балалар

Сабақ туралы мәлімет

Өтетін орны
Батыс Қазақстан облысы, Бөкей Ордасы ауданы, Хан Ордасы ауылы
Білім ордасы
Жәңгір хан атындағы жалпы білім беретін орта мектеп
Пән
Ана тілі (2-сынып)
Сабақ түрі
Жаңа сабақ
Сабақ тақырыбы
Ашық сабақ: «Атамекен аяулы». Мұзафар Әлімбаев. Аңырақай. Алтынемел. Түркістан өлкесі.

Мақсат-міндеттер (құзыреттілікке бағыттау)

Ақпараттық құзыреттілік

Оқушыларға Қазақстан қорықтары туралы, сондай-ақ туған жерді жырлаған ақындар жөнінде мағлұмат беру. Ақын шығармалары арқылы туған жердің сұлулығы мен байлығын таныту.

Коммуникативтік құзыреттілік

Ауызша және жазбаша жұмыс арқылы өз ойын жүйелі жеткізу дағдыларын дамыту. Жауапкершілікке, жинақылық пен ұқыптылыққа баулу; туған жерді мақтанышпен бағалап, құрметтеуге тәрбиелеу.

Проблеманы шешу құзыреттілігі

Өз әрекетін бақылау, салыстыру, қорытынды жасау біліктерін жетілдіру. Өзіндік бақылау мен бағалауға дайын болуына ықпал ету.

Педагогикалық тәсілдер және ресурстар

Технологиялар

  • Білім беруді ізгілендіру
  • Үш тұғырлы тіл бағдарламасы
  • СТО әдістері: ой қозғау, рефлексия, Блум кубигі, постерлермен жұмыс

Әдістер, байланыс, құралдар

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік.

Пәнаралық байланыс: ән, тарих, дүниетану.

Оқыту құралдары: интернет жүйесі (Skype), магнитті тақта мен суреттер, АКТ, онлайн сабақ.

Сабақ барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, оқушыларды түгендеу, назарларын сабаққа аудару.

Мұғалім сөзі:

«Сәлеметсіздер ме, балалар!»

Рефлексия: автопортрет

Сабақ басында оқушылардың көңіл күйін көтеріп, еркіндік атмосферасын қалыптастыру мақсатында қысқа шығармашылық тапсырма орындалады.

Түсіндіру:

Портрет — адамның бейнесі салынған сурет.

Автопортрет — адамның өз бейнесін өзі салуы.

Тілдік байланыс: portrait — painting.

  1. Ақ қағазды сол қолға алып, бас үстіне қойыңыздар.
  2. Оң қолға қалам алып, қағазға бет пішінін сызуды бастаңыздар.
  3. Көз, мұрын, ауыз, құлақ, бас пішінін белгілеңіздер.
  4. Суреттерді көрсету және қысқа пікір айту.

Қорытынды мадақтау: «Жарайсыңдар, жақсы суретші екенсіңдер!»

Үй тапсырмасын тексеру: Блум кубигі

Өткен сабақтағы білімді бекіту үшін мұғалім Блум кубигін қолданады: түскен санға сәйкес сұраққа жауап беріледі.

Сұрақ Жауап
1 Жүсіпбек Аймауытов кім? Жазушы.
2 Жүсіпбек Аймауытов қай облыста дүниеге келген? Павлодар облысы.
3 Қандай романнан үзінді оқыдық? «Қартқожа».
4 «Қартқожа» романы не туралы? Оқушы жауабы (мазмұндау арқылы толықтырылады).
5 Қартқожа бала кезінде қойтастан нені теруші еді? Жуа.
6 Ауылының қарасы көрінгенде Қартқожа кімді бірінші есіне алды? Әжесін.
7 Топай деген не? Үлкен малдың асығы.
8 Тұңғышбай деген кім? Қартқожа жоқта қайтыс болған ағасы.

Негізгі бөлім: жаңа сабаққа кіріспе (музыка арқылы)

Музыка пәні мұғалімінің нұсқауы:

«Жарайсыңдар, балалар! Қазір әдемі әндер тыңдаймыз. Ән сөздеріне мұқият назар аударыңдар. Кейін сұрақтарға жауап бересіңдер.»

1-сұрақ

Тыңдаған әндеріңізді сөзбен сипаттап көріңіздер.

көтеріңкі көңілсіз қуанышты қайғылы әлсіз күшті

2-сұрақ

Көтеріңкі, қуанышты көңіл күймен және күшті дауыспен айтылған өлең не туралы?

Оқушылар жауабы: Туған ел туралы.

Ой қозғау: жасырын портрет

Тақтадағы суреттің артында бір адамның портреті жасырылған. Оқушылар сұрақтарға сүйене отырып, кім екенін болжайды.

  • Бұл адамның мамандығы қандай?
  • Қай жерде дүниеге келген?
  • Ұлты қандай?
  • Бос уақытында немен айналысқанды ұнатады деп ойлайсыңдар?
  • Келбетін сипаттап беріңдер: бет-бейнесі, киген киімі.

Жауап:

Бұл — ақын атамыз Мұзафар Әлімбаев.

Мұзафар Әлімбаев туралы қысқаша мәлімет

Мұзафар Әлімбаев — қазақтың ақыны, аудармашысы, жазушысы. Ол 1923 жылы дүниеге келген, Ұлы Отан соғысына қатысқан.

Шығармашылық мұрасы

Ақынның көптеген өлеңдері әнге айналып, халық арасында кеңінен орындалып жүр. Мысалы: «Менің Қазақстаным», «Өшпес от», «Жүрек лүпілі».

Сондай-ақ ол ертегілер, жұмбақтар, жаңылтпаштар да жазған.

Келесі қадам

Мұғалім ақынның «Күз» атты өлеңін мәнерлеп оқып береді.