Тастың әңгімесі
Топтамадағы сабақтар тізімі:
1. Үстеу туралы түсінік
2. Жапон балладасы
3. Әбділда Тәжібаевтың Толағай әдеби ертегісі
4. Махамбет – ұлы тұлға
Сабақтың мақсаты: Әңгімелердің тақырыбын айқындап, идеялық мәнін ашу, маңызын түсіндіру, оқушылардың қоғамдық - саяси көзқарасының қалыптасуына ықпал ету, тіл байлығын дамытып, өз ойларын еркін жеткізе білуге, мәнерлеп оқуға жаттықтыру;.
Қолданылатын көрнекілік: слайд, Ғ. Мүсіреповтың шығармашылық жинақтары
Сабақ түрі: жаңа әдеби шығарманы меңгеру сабағы.
Әдіс - тәсіл: интерактивтік әдіс (пікірлесу, сұрақ - жауап, талқылау)
Сабақ барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысы, даярлығы тексеріліп, назарлары сабаққа аудартылады.
2. Қандай іске кіріссең де таза қолмен кіріс . Үй тапсырмасы бойынша Ғабит Мүсіреповтің Автобиографиялық әңгімесіне талдау жұмыстары жүргізіледі.
1) Бір оқушы тақтаға Ғабит Мүсірепов туралы сызба сызады.
2) Екінші оқушы Автобиографиялық әңгімеде жазушының суретіндегі сүйікті ұстазы Б. Өтетілеуов туралы тірек - сызбаны сызады.
3. 1945 жыл Қас қағым сәттегі алапат .
1945 жылғы 6 және 9 - тамыздағы Америка Құрама Штаттарының II дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін Жапонияны тізе бүктіру мақсатындағы Хиросима, Нагасаки қаларына атом бомбасын тастағаны жөнінде мұғалімнің кіріспе әңгімесі тыңдалады.
1945 жыл 6 - тамыз. Таңертеңгі 8 сағат 15 минут. Хиросима.
1945 жыл 9 - тамыз. Нагасаки.
Бомба күші 20 мың тонна тринитротолуола.
Апат отының ыстықтығы – 300 000 градус.
Екі қалада 300 мыңнан астам адам 2 секундта қырылып қалды. Әлі күнге дейін радиоактивтік сәуле өткен адамдардың балалары, немерелері ауруға шалдығып өмірімен қоштасуда.
а) Жапон балладасы - атом апаты туралы шығарма.
б) Арқаның әңгімесі
Бірінші қатарға алдыңғы сабақта Арқаның әңгімесін оқып келу тапсырылған. Оқушылар әңгіме мазмұнын қысқаша көркем әңгімелейді. Адамның арқасының суреті...
в) Көздің әңгімесі .
Екінші қатар Көздің әңгімесін мазмұндап әңгімелейді. Көздің үлкейтілген суреті тақтаға ілінген).
г) Тастың әңгімесі .
Үшінші қатар Тастың әңгімесін әңгімелейді. Ескерткіш қара тас столдың үстінде!.
4. Сынып жұмыс Терең сыршыл сезімталдықпен жазылған туынды .
Мәтін бойынша жұмыс.
Сұрақтар мен тапсырмалар.
5. Қазақстан – бейбітшілікті сүйетін ел .
а) Семей полигонының жабылуы.
Олжас Сүлейменовтің Невада - Семей қозғалысын ұйымдастыруы.
ә) Кейіпкер адамзат баласына қандай тілек тіледі? (Мәтін бойынша теріп жазу).
6. Бейбітшілік – халық ұраны .
а) Мұғалім сабақты қорытады.
б) Оқушылар білімі бағаланады.
7. Адамзат, атом апатынан сақтан! Үйге осы тақырыпта шағын ойтолғау жазып келу.
Ғабит Мүсіреповтың өмірі мен шығармашылығы
Ғ. Мүсрепов өмірі
Ғ. Мүсірепов шығармаларының көркемдік ерекшеліктері.
Қажылықтың қасиеттерi
Ғабит Мүсірепов – сыншы
Абай поэммалары
Ғабит Мүсіреповтің шығармашылығы
М.Әуезов – үлкен ойшыл ғалым, ұлағатты ұстаз
Алтынсарин дер едік
Экологиялық туризмнің негізгі міндеті – табиғатты сырттай бақылау
Жырдың қысқаша әңгімесі мынадай
Қыз Жібек бұрынғы батырлар әңгімесі сияқты жортуылшы, жорықшыл ердің әңгімесі
Тастың кереметіне көзі жеткен бала
(Күнделік жазған келіншектің әңгімесі) - Мектеп қабырғасында оқып жүргенде - ақ күнделік жазумен айналысушы едім
Сабақтастың қай түрі