Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, Қызыл жұлдыз ауылы, Намазбай Ақшабаев атындағы орта мектебініңматематика пәні мұғалімі Байтанаева Динара Кенесбекқызы6 сынып
Сабақ туралы мәлімет
- Аймақ
- Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, Қызыл жұлдыз ауылы
- Мектеп
- Намазбай Ақшабаев атындағы орта мектеп
- Пән
- Математика
- Сынып
- 6-сынып
- Мұғалім
- Байтанаева Динара Кенесбекқызы
- Сабақтың тақырыбы
- Рационал сандарды салыстыру
- Сабақтың типі
- Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың мақсаты
- Оң және теріс сандарды салыстыруды үйрету.
- 0 санын оң және теріс сандармен салыстыруды меңгерту.
- Теріс сандарды салыстырудың ережелерін (модуль ұғымын қолдана отырып) бекіту.
Сабақтың барысы
1-қадам. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, қатысымды тексеру және сыныпты сабаққа дайындау.
2-қадам. Топқа бөлу және сергіту
Оқушылар геометриялық фигуралар арқылы топтарға бөлінеді. Қысқа сергіту сәті ұйымдастырылады.
1-топ
Формулалар
2-топ
Математикалық терминдер
3-топ
Сандар түрлері
4-топ
Геометриялық фигуралар
Тапсырма: геометриялық фигураларды жазып шығу.
3-қадам. Үй тапсырмасын тексеру
Тексерілетін тапсырмалар:
-
№345
(1, 2, 3)
-
№348
(1, 2)
-
№353
(1, 2)
4-қадам. Мағынаны тану (ашық сұрақтар)
- Координаталық түзуде 0-ден оңға қарай бағытта сандар кеми ме, әлде өсе ме?
- Координаталық түзуде 0-ден солға қарай бағытта сандар қалай өзгереді?
- Координаталық түзуді пайдаланып, берілген сандарды салыстырыңдар.
5-қадам. Жаңа тақырыпты меңгерту
Жаңа тақырып «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі арқылы меңгертіледі: оқушы алдымен жеке ойланады, жұбымен талқылайды, кейін сыныппен ортақ қорытынды бөліседі.
6-қадам. Бекіту және бағалау
Әдіс: «Допты тосып алу»
Оқушыларға ауызша ашық сұрақтар қойылады:
- Координаталық түзуде рационал сандар қалай салыстырылады?
- Қандай сандар 0-ден үлкен?
- Қандай сандар 0-ден кіші?
- Теріс сандар модульдері бойынша қалай салыстырылады?
Топтық жұмыс: салыстыр
1-топ
- -3 және 2
- 3 және 0,3
- 3,8 және -0,8
2-топ
- 8 және -2
- -3 және 5,3
- -14 және -18
3-топ
- 0 және -9
- 9,2 және -1,2
- -5 және -7
4-топ
- -6 және 0
- 3,5 және -7
- -9 және -1
Ескерту: бастапқы мәтіндегі жазылуы түсініксіз кейбір өрнектер оқуға жеңіл болуы үшін жұп сандарды салыстыру түрінде берілді.
7-қадам. Жұптық жұмыс (оқулық есептері)
№365
(1)
№366
(1, 4, 7)
№368
есеп
№370
есеп
№374
есеп
8-қадам. Өмірмен байланыстыру
Оң және теріс сандарды күнделікті өмірмен байланыстыру арқылы ұғым бекітіледі:
Теріс сандарға мысал
- Ауа райының суықтығы (температураның төмен болуы).
- Көлдің тереңдігі (теңіз деңгейінен төмен өлшенуі).
Оң сандарға мысал
- Ауа райының ыстықтығы (температураның жоғары болуы).
- Таудың биік шыңы (теңіз деңгейінен жоғары болуы).
«Ең, ең, ең…» деп сипатталатын қызықты деректерді байқайсыздар ма? Адамды таңғалдыратын мұндай деректер дүниетанымды кеңейтіп, жалпы мәдени білімді де толықтырады.
Дүние жүзіндегі ең үлкен сарқырама
Анхель сарқырамасы
Венесуэла — шамамен 1000 м
Дүние жүзіндегі ең биік шың
Эверест
Азия — 8848 м