Сабақтың барысы. Жазу жолындағы әріптерді жазу
Сабақтың тақырыбы: Ж дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты: 1. Ж дыбысы және әрпімен таныстыру. Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата білу. Сөздерге дыбыстық талдау жасау.
2. Әдептілікке, адамгершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
3. Оқушылардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамытып, тіл байлығын арттыра отырып сөздерді байланыстырып сөйлеуге төселдіру.
Әдісі: әңгімелесу, түсіндіру, топтастыру жұмысы.
Көрнекі құралдар: кеспе әріптер мен буындар үлестірмелі суреттер, әліппе дәптер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеу назарларын сабаққа аударып, оқу - құралдарын дайындату.
1. Өтілген әріпті еске түсіру.
Бір айналым сөйлеу ойынын ойнату арқылы ішіңде Ы дыбысы бар сөздерді ойлап табу.
ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
- Балалар қазір қай мезгіл?
- Күз мезгілі.
- Дұрыс.
Олай болса табиғатта қандай өзгерістер болады? Жапырақтар сарғаяды т. б.
Қоңыздар қалай дыбыстайды?
Жапырақ сөзінде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?
- Қоңыздар қалай дыбыстайды?
- Олай болса бүгінгі өтетін қандай дыбыс деп ойласыңдар? - Ж
- Ж Ж Ж жеп бәріміз қайталайық қалай айтылып тұр?
- Сонда ол қандай дыбыс? Оқулықта қандай түспен боялған?
- Баспа және жазбаша түрімен таныстыру, ауада жазу. Дауысты және дауыссыз екенін өздері ажыратады.
IV. Оқулықпен жұмыс.
1. Бір буынды, екі буынды сөздерді оқыту.
жа, жу, жо. Жа - ға, жа - лау, жу - ас.
Ж дыбысы сөздің басында, ортасында көздеседі.
2. Бағандағы сөздерді оқыту. Мағынасын түсіндіру.
V Дәптермен жұмыс.
1. Жазу жолындағы әріптерді жазу.
2. Буындық диктант.
VI Сөздік диктант.
VII Сабақты қорытындылау, бекіту.
- Біз не үйрендік?
- Г дыбысы мен әрпі.
Балалардың білімдерін бағалау.
VІІІ Үйге тапсырма.
Сауат ашу барысында оқу мен жазу процесінің психофизиологиялық ерекшеліктері
Сөздерден сөйлем құрау
Бірінші сынып оқушысының физиологиялық негіздері
Бөлшектердің сызбасын орындаудың тәжірибелік жұмыстары
Оқушының сауаттылығын арттырудағы тілдік ұғымды меңгерту.
Коммуникативтік ойын технологиясының педагогикалық әдістемесі
Сызуды оқыту әдістемесі
Бастауыш сыныпта дамыта оқыту технологиясының тиімділігі
Бастауыш сынып оқушыларының көркем жазу дағдыларын қалыптастыру және жетілдіру жолдары
Сауат ашу кезеңіндегі көрнекіліктердің түрлері
Қаржылық лизингті жүзеге асыру барысында қатысушы субъектілер анықталып,міндеттері және құқықтары белгіленеді
Шылым шегу барысында не нәрсе болады
Информаторлы ақпаратты талдау әдістерін зерттеу барысы
Өлкеде азамат соғысының басталуы және оның барысы
Сапарғали Бегалин – балалар жазушысы
Сабақ барысындағы бақылауым
Сабақтың міндеттері
Сейітжан Омаров (22 маусым 1907, Ақмола облысы Атбасар ауданы Керегетас ауылы - 19 желтоқсан 1985, Алматы) - жазушы, аудармашы
Қазақстан Жазушылар және Журналистер одағының мүшесі
Қазір Жазушы баспасының директоры