Қазақ халқының салт - дәстүрлері
Сабақтың тақырыбы: "Халықтар достығы"
Мақсаты: А) Қазақстан Республикасындағы халықтар достастығы мен принциптерін білу. Көпұлтты ел екендігін жете білу және ұғыну.
Ә) Қазақ халқының салт - дәстүрі мен ұлттық тағамдары туралы мәліметтерді іздену жұмыстары арқылы өзгелермен ой бөлісу. Танымдық тапсырмалары арқылы балалардың ойлау қабілет -
терін дамыту.
Б) Барлық ұлт өкілдерімен достық қарым - қатынас пен келісімде, өмір сүре білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер, тапсырмалар, мақал - мәтелдер, жұмбақтар, оқулық,
Интерактивті тақта, тест тапсырмалары, скрепки, ақ қағаз,
Сабақ әдісі: түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ - жауап, кластер, іздену, бес жол өлең, топпен жұмыс, морфология анализ, эмпотия әдісі
Сабақ барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
А)- Қазір кімнің көңіл - күйі өте тамаша, қол көтерсін!
Кімнің досы осы сыныпта отыр, қолын шапалақтасын!
- Кім өз - өзіне сенімді, қол көтерсін!
- Бүгін біздер сабақта не істейтінімізді білетін бала қолын шапалақтасын!
- Қазір не істейтінімізді білмейтін бала қол көтерсін!
Б) Қазір қандай мезгіл? (көктем мезгілі) Оның ерекшелігі неде? (күн жылына бастап, құстар ұшып келеді)
Біздер де құстар тезірек ұшып келуіне көмектесейік
Сергіту сәті. Мейірімді торғай, қараторғай,
Тезірек бізге келе ғой ұшып,
Сендер үшін жатырмыз үйшік салып,
Кішкентай емес ол үп - үлкен сарай.
Осы көктем мезгілінің және бір ерекшелігін атаңдаршы.
(мерекелер көп, наурыз мерекесін қарсы аламыз, көктемгі демалысқа шығамыз)
В) Үй жұмысына шолу.
Қазақ халқының дәстүрі мен ұлттық тағамы туралы аналарымыздан сұхбат алу.
(бірнеше оқушыны тыңдау)
Бауырсақ
Бауырсақ халқымыздың ертеден келе жатқан ұлттық тамағы. оны бидай ұнынан ашытып барып ұзынша немесе домалақ етіп үлгіде дайындап алып майға пісіреді.
Құймақ
Құймаққа ұнға жұмыртқа, қант, май, сүт қосып, су араластырып сұйық күйінде қазан сияқты ыдысқа майға пісіреді.
Наурыз көже
Наурыз көжеге жеті түрлі дәм салынып пісіріледі.
Тұз, май, ет, бидай, тары, сүт, қамыр сияқты жеті дәмнен құралуы тиіс. Наурыз көжеге арнап, соғымның жамбасы мен жая, қазы - қарта сақталады. Оған құрт езіліп, уыз да құяды.
Қазақ халқының салт - дәстүрлері
1. Отау көтеру дәстүрі
2. Тәрбие дәстүрлері:
Атқою (ғұрып) Бесікке салу (салт) Тұсаукесу (салт)
3. Отбасы, тұрмыс дәстүрлері:
Бата (дәстүр) Көрімдік (салт) Шашу (ғұрып)
4. Еңбек дәстүрлері:
Асар (салт) Көген той (дәстүр) Сабан той (дәстүр)
5. Наурыз дәстүрлері:
Наурыз көже Наурыз бата Наурыз тілек
В) Наурызға тілектері:
1. Төрт түлік ақты болсын!
Өрісің малға, үйің жанға толсын!
Көк тәңірі нұрыңды аяма,
Жер тәңірі ырысыңды аяма,
Әділжанды тағынан тайдырма,
Әз халықты бағынан айырма!
Басыма бас қос,
Жасыма жас қос,
Асыма ас қос!
Қазақ халқының салт - дәстүрлері
МЕКТЕП ЖАСЫНА ДЕЙІНГІ БАЛАЛАРДЫҢ ҚАЗАҚТЫҢ САЛТ-ДӘСТҮРЛЕРІ НЕГІЗІНДЕ АДАМГЕРШІЛІК ҚҰНДЫЛЫҚТАРЫН ҚАЛЫПТАСТЫРУ
Қазақтың салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарының тәрбиелік мәні
ҚАЗАҚ ХАЛҚЫНЫҢ АУЫЗ ӘДЕБИЕТІНІҢ САЛТ-ДӘСТҮРЛЕРІНІҢ ТӘРБИЕЛІК МӘНІ
Бастауыш білім беру сатысында қазақ халық дәстүрлерін тәрбие құралы ретінде пайдаланудың педагогикалық шарттары
Қыз айту
Болашақ мұғалімдерді халық педагогикасының элементтерін мектептің оқу-тәрбие үдерісінде пайдалануға даярлаудың педагогикалық негіздері
Салт - дәстүр ұлттық тәрбие
Қазақ салт-дәстүрінің тәрбиелік негіздері
Қазақ-салт дәстүрлері арқылы оқушыларды имандылыққа тәрбиелеу туралы ақпарат
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Қазақстанның халықаралық экономикалық қатынастардағы орны
Оңтүстік Қазақстан облысындағы несие нарығының қазіргі жағдайын талдау
Қазақстан Республикасындағы ақша реформалары және оның ерекшелiктерi
Қазақ тiлiн оқытудың, ұйымдастырудың әдiстемелiк ерекшелiктерi
Қазақстандағы саяси PR технологияларының сайлау кампанияларындағы қолдану
Қазақстанның ұлттық экологиялық проблемалары
Оңтүстік Қазақстан облысы топонимиясының физикалық-географиялық астарлары
Патшалық өкіметтің Қазақстанда саяси билігінің орнығуы (1867-1891 ж.ж)