Сиырдың төлі - бұзау
Сабақ туралы мәлімет
Орны: Жамбыл облысы, Т. Рысқұлов ауданы, Құлан ауылы, «Балапан» балабақшасы
Тәрбиеші: Аманжолова Жанар Байрамбаевна
Тақырыбы: Үй жануарлары
Білім беру саласы: Таным, Шығармашылық
Бөлімі: Экология, Мүсіндеу
Мақсаттар мен міндеттер
Танымдық мақсат
- Үй жануарларының не үшін «үй жануарлары» деп аталатынын түсіндіру.
- Үй жануарларының атауларын дұрыс айтуға үйрету.
- Төлдерін танып, дыбыстарын ажырата білу дағдысын дамыту.
Тәрбиелік және шығармашылық мақсат
- Үй жануарларына қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
- Ермексазды илеу және алақан арасында домалақтау тәсілдерін меңгерту.
- Ұқыптылыққа, тазалыққа баулу.
Қажетті ресурстар
Көрнекіліктер
Тақырыпқа сай суреттер, ойыншық үй жануарлары.
Әдіс-тәсілдер
Түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын.
Тілдік жұмыс
Сөздік: үй жануарлары.
Билингвизм: сиыр — корова, бұзау — телёнок.
Инклюзивтік қолдау
Балалармен жеке жұмыс жүргізіледі: сұрақтарды жеңілдетіп қою, жауапты бірге құрастыру, тапсырманы кезең-кезеңмен орындау.
Сабақ барысы
Мотивациялық кезең: «Шаттық шеңбері»
Күннің көзі ашылсын,
Көкке шуақ шашылсын,
Қайырлы таң, достарым,
Сәлеметсіз бе, әпкейлер!
Ұйымдастыру-ізденіс: жұмбақ шешу
Тәрбиеші балаларға жұмбақ жасырады. Балалар мұқият тыңдап, шешуін табады.
Кішкене ғана бойы бар,
Айналдыра киген тоны бар.
Жауабы: Қой
Екі найзасы бар,
Екі айнасы бар,
Төрт сылдырмағы бар,
Бір сыпырғышы бар.
Жауабы: Сиыр
Тақырыпты ашу: үй жануарларының пайдасы
Суреттер арқылы балалар қандай үй жануарларын көріп тұрғанын айтады.
Тәрбиеші қорытындылайды: бұл жануарлардың бәрін бір сөзбен үй жануарлары дейміз. Үй жануарларының адамға пайдасы мол, сондықтан олар қорада бағылады.
Адамдар үй жануарларына қамқорлық жасап, жем, су, шөп береді. Сиыр бізге сүт береді, сүттен айран, май, құрт, ірімшік жасаймыз.
Бейнематериал
Балалар үй жануарлары туралы бейнероликті тамашалап, атауларын қайталайды.
Төлдерімен танысу
Сиырдың төлі: бұзау
Қойдың төлі: қозы
Жылқының төлі: құлын
Ешкінің төлі: лақ
Түйенің төлі: бота
Ойын: «Төлін тап»
Мақсаты: есте сақтау қабілетін дамыту.
Шарты: тақтада үй жануарларының суреттері ілулі тұрады. Балалар әр жануардың жанына өз төлінің суретін тауып іледі.
Дыбыстарын тыңдау
Теледидардан жануарлардың өзіне тән дыбыстарын тыңдап, қай жануар екенін анықтайды.
Кейіпкердің келуі: Әже қонақта
Балалар әжемен амандасады.
Әже:
Сәлеметсіңдер ме, балалар!
Тәрбиеші әженің базарлығын көрсетіп, балалармен бірге атауын атайды.
Түсіндіру: бұл тағамдар сиырдың сүтінен жасалады.
Сиыр туралы қысқаша түсінік
- Сиырдың төлі — бұзау.
- Сиыр «мө-мө-мө» деп дыбыстайды.
- Билингвизм: сиыр — корова.
Сергіту сәті
Біздерде бар қуыршақ,
Бұзау, қозы, құлыншақ,
Ойыншықтар тыңдайды,
Айтқаныңнан шықпайды.
Шығармашылық жұмыс: «Құрт жасау» (ермексазбен)
Балалар әжеге сыйлық ретінде құрт жасап береді. Ол үшін ақ түсті ермексазды алақан арасына салып жұмсартады, кейін оң алақанмен домалақтап, шағын түйірлер жасайды.
Қауіпсіздік ережелері
- Жеңді түріп алу.
- Ермексазды ауызға салмау.
- Үстелге және киімге жақпау.
- Жұмыстан кейін қолды таза жуу.
Тәрбиеші:
Қараңызшы, біздің балалар сізге қандай әдемі құрт жасап берді!
Әже:
Балалар, сендерге көп рақмет! Мен енді үйге барып, жасаған құрттарыңды аталарыңа көрсетейін.
Қорытынды ойын: «Не жоқ?»
Шарты: үстел үстіне ойыншық үй жануарлары қойылады. Тәрбиеші бір ойыншықты алып тастайды, балалар қайсысы жоқ екенін табады.