Балалардан бүгінгі сабақтан үйренгендерін сұрау

Ер Төстік бізде қонақта

Бұл — математика пәні бойынша қорытынды сабақ. Сабақ барысында балалар жыл бойы өткен білімдерін қайталап, бекітеді және ертегі желісі арқылы тапсырмаларды қызығушылықпен орындайды.

Сабақтың мақсаты

  • Сан және санау дағдыларын бекіту.
  • Геометриялық пішіндер, көлем ұғымдарын қайталау.
  • Кеңістікті және уақытты бағдарлау бойынша білімді нығайту.
  • Логикалық ойлау қабілетін дамыту.
  • Ертегі арқылы математикаға қызығушылықты арттыру.
  • Шапшаңдық пен тапқырлыққа баулу.

Әдіс-тәсілдер және көрнекілік

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.

Көрнекілік

Сандар, түрлі фигуралар, мультимедиялық тақта, суреттер.

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі — «Жылулық шеңбері»

Тәрбиеші балаларды шеңберге тұрғызып, бау арқылы бір-біріне жүрек жылуын жеткізуді ұсынады. Балалар күннің шуағын алақандарына «жинап», бір-біріне бере отырып, бәрі бірге тілек айтады:

  • Армысың, жарқын күн!
  • Армысың, көк аспан!
  • Армысың, жер-ана!
  • Армысың, жан досым!
  • Армысыздар, қонақтар!

2) Қызықтыру сәті — Ер Төстіктің келуі

Әуенмен Ер Төстік келеді. Ол мұңайып, көңілі жабырқап тұрады.

Ер Төстік

«Сәлеметсіңдер ме, балалар? Мен сендерден көмек сұрағалы келдім. Менің 8 ағам бар, ал мен — 9-шы, ең кенжесімін. Ағаларымды Тау шатқалында мекендейтін Тасбол деген жауыз сиқыршы сиқырлап қойыпты. Енді не істерімді білмей тұрмын. Қайтсем ағаларымды құтқарамын?»

Экрандағы дауыс — Тасбол

«Мен сиқыршы Тасболмын. Ер Төстік, мен сенің ағаларыңды тасқа айналдырдым. Енді сен жалғыз қалдың. Сен балалардан көмек сұрап жүр екенсің ғой? Тапсырмаларыңды одан сайын қиындатамын. Ха-ха-ха!»

Тәрбиеші балалармен бірге: «Ер Төстіктің ағаларын Тасболдың сиқырынан құтқарамыз ба?» — деп шешім қабылдайды. Осылайша сабақ тапсырмалар легіне жалғасады.

3) Тапсырмалар жүйесі

Әр тапсырма математиканың белгілі бір бөліміне негізделген: санау, геометрия, салыстыру, кеңістікті және уақытты бағдарлау, тілдік дағдылар.

1-тапсырма: «Гүлдерге көмектес»

Сан және санау

Әр түрлі гүл суреттерінде берілген есептерді қателеспей шығарып, дұрыс жауабын табу.

2-тапсырма: «Қандай геометриялық пішіндерден құралған?»

Геометриялық пішіндер

Бағдаршам суретіне қарап, оның қандай геометриялық пішіндерден құралатынын атау.

3-тапсырма: «Өсу және кему ретімен орналастыр»

Реттеу және салыстыру

Сиқырлы сандықтағы Ер Төстік пен ағаларының суреттерін өсу және кему ретімен орналастыру.

4-тапсырма: «Пішіндер арқылы сурет құрастыр»

Құрастыру

Берілген геометриялық пішіндер арқылы Ер Төстіктің ағасының бейнесін құрастыру.

5-тапсырма: «Салыстыру»

Логика

Берілген нысандарды белгілері бойынша салыстыру (үлкен-кіші, ұзын-қысқа, көп-аз және т.б.).

6-тапсырма: «Жол картасын бейнеле»

Кеңістікті бағдарлау

Тасболдың мекеніне апарар жолдың картасын құрастыру: ағаш, тау, күн, бұлт, тас, көл, гүлдер сияқты суреттерді жасыл матаға өз орын тәртібімен жапсыру.

7-тапсырма: «Қатесін тап»

Уақытты бағдарлау

Төрт жыл мезгілі берілген суреттерден қате салынған мезгілді анықтау және дұрыс нұсқасын айту.

8-тапсырма: «Кім жылдам?»

Жылдамдық

Шапшаңдыққа арналған қысқа тапсырмалар топтамасын орындау.

9-тапсырма: «1-ден 5-ке дейін үш тілде айту»

Тілдік ықпалдастық

1-ден 5-ке дейінгі сандарды үш тілде айту.

4) Сергіту сәті

«Көңілді жаттығу» арқылы балалар қысқа қимыл-қозғалыс жасап, бой сергітеді.

5) Нәтиже — ағаларды босату

Тасбол

«Балалар, сендер сұрақтарыма мүдірмей, дұрыс жауап бердіңдер. Ер Төстікке көмектесіп, білімдеріңді көрсеттіңдер. Енді оның ағаларын босаттым — қарсы алыңдар!»

Ер Төстік

«Балалар, сендерге көп рақмет! Сендер болмасаңдар, не істер едім? Міне, ағаларым Тасболдың сиқырынан құтылды. Көп-көп рақмет!»

6) Қорытынды

Сабақ соңында тәрбиеші балалардан бүгінгі сабақта нені қайталап, нені үйренгендерін сұрайды. Балалар өз әсерлерімен бөлісіп, негізгі ұғымдарды (сан, пішін, кеңістік, уақыт) қайта атап өтеді.