Интертақтадағы фигураларды атау

Математика • 2-сынып

Ұзындықты өлшеу: метр (м)

Бұл сабақта оқушылар күнделікті өмірде жиі қолданылатын ұзындық өлшемдерінің жаңа бірлігі — метрмен танысады. Сондай-ақ метр, дециметр және сантиметр арасындағы байланысты түсініп, өлшеу дағдыларын тәжірибе арқылы бекітеді.

Сабақтың мақсаттары

  • Ұзындықты өлшеудің бірлігі ретінде метрдің қажеттілігін түсіндіру; метр арқылы өлшеудің мәнін ашу және оны қолдануды үйрету.
  • Метр, дециметр, сантиметр бірліктерінің арақатынасын ұғындыру; сынық сызықпен таныстыру және геометриялық фигураларды дұрыс атай білуге жаттықтыру.
  • Бір амалмен шығарылатын есептерді шешу дағдыларын дамыту; екі таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыруды бекіту.
  • Алған білімді өмірде қолдануға қызығушылық пен ынта қалыптастыру.

Көрнекіліктер

  • Сантиметрлік лента, сызғыш
  • Кесте, интербелсенді тақта
  • Мата дүкені бейнеленген слайд
  • Күшік пен аққоян суреттері

Тәсілдер мен ұйымдастыру

  • Қолданылатын технология: дамыта оқыту
  • Әдістері: ізденісті-проблемалық, сарамандық жұмыс, топаралық жарыс
  • Сабақ түрі: жаңа білімді меңгеру

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін интербелсенді тақтадағы суретке назар аударамыз. Мұғалім сұрақ қояды: «Балалар, біз не көріп тұрмыз?» Оқушылар: «Күн».

Қимыл-қозғалыс арқылы сергіту ойыны

Күн бұлт арасынан шығуға талпынып тұр. Бұлтта жаңбыр суы бар. Жаңбыр тоқтағанда күн ашылады. «Жаңбырды жаудырып, күнді құтқарайық!»

  • Үш саусақпен парта үстін тықылдату
  • Алақанмен партаға жеңіл соғу
  • Аяқпен топырлату
  • Қол шапалақтау және үш саусақпен шапалақтау

Қолды жоғары созайық — күннің көзін ашайық.

II. Жаңа сабақ

1) Сарамандық жұмыс

Оқушыларға дециметрлік жолақшалар таратылады. Мақсат — кесінділердің ұзындығын өлшеп, өлшем бірліктерін салыстыру.

А) Кесінділерді өлшеу

Оқулықтың 8-бетіндегі екі кесіндіні өлшейміз. Екі кесіндінің ұзындықтарын қосамыз: 1 дм + 1 см = 1 дм 1 см.

Ә) I топ тапсырмасы

Кітаптың мұқабасын өлшеп, нәтижесін дециметрге айналдырамыз. Талқылау сұрағы: «Адамдар күнделікті өмірде нені өлшейді? Қандай заттардың ұзындығын өлшейді?»

Б) II топ тапсырмасы

Тақтаның ұзындығын өлшейміз. Талқылау: сантиметрмен өлшеу тиімді ме, әлде дециметрмен бе? Ұзын заттарды өлшеуде ірі бірлік ыңғайлырақ болатынын қорытындылаймыз.

Негізгі байланыстар

Есіңе сақта

1 дм = 10 см

Есіңе сақта

1 м = 10 дм

Есіңе сақта

1 м = 100 см

Қорытынды: ұзындықты өлшеуде метр жиі қолданылады: 1 м = 10 дм = 100 см.

III. Сергіту сәті

1, 2, 3 — демаламыз, күш жинап,
Бестік баға аламыз,
Қуанып үйге қайтамыз.

IV. Геометриялық фигураларды атау

Интербелсенді тақтадағы фигураларды атаймыз. Оқушылар аққоянға фигуралардың атын айтып, дұрыс атауын бекітеді.