Балалардың назарын тақтаға аудару
БҚО, Орал қаласы • №30 «Гүлдер» бөбекжайы
ІІ санатты педагог-психолог: Бақтыгереева Жансая Самиғоллақызы
Форматы
Психологиялық сағат (ортаңғы топ)
Тақырыбы
«Менің танымдық әлемім»
Негізгі бағыт
Танымдық үдерістерді дамыту
Мақсаты мен міндеттері
Негізгі мақсат
Мектеп жасына дейінгі балалардың танымдық үдерістерін дамыту және қоршаған орта туралы түсініктерін қалыптастыру.
Міндеттер
- Іс-әрекет барысында өз ойын жүйелі әрі дұрыс жеткізе білуге баулу.
- Ойын арқылы ойлау тәсілдерін дамыту, заттарды салыстыру дағдыларын күшейту.
- Зейін, қысқа мерзімді есте сақтау және сезім мүшелері арқылы ажырату қабілеттерін жетілдіру.
- Шығармашылық қиялды дамыту, ұжымдық әрекетке ынталандыру.
Қолданылған құрал-жабдықтар
АКТ құралдары
Интерактивті тақта, бейнематериал
Көрнекілік
Сурет қиындылары, пішіндер
Ойын материалдары
Алма, банан, лимон
Шығармашылық
Акварель, жіп, бояу/әшекейлеу құралдары
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық дайындық
Балалар «шаттық шеңберіне» жиналып, қолдарындағы шырақтарымен жылы жүзбен сәлемдеседі. Барлығы бірге өлең жолдарын айтады:
Қуан, шаттан, алақай,
Қуанатын күн бүгін.
Күліп шықты күн бүгін,
Қайырлы таң! Қайырлы күн!
Жұмбақ арқылы тақырыпқа шығу
Педагог балаларға жыл мезгілі туралы жұмбақ жасырады. Балалар жауап беріп, қазіргі мезгілдің көктем екенін айқындайды.
Көктем белгілерін талқылау
- Ауа райы жылынады.
- Қар еріп, жылғалардан су ағады.
- Құстар қайта оралады, жаңбыр жауады.
Одан кейін балалар интерактивті тақтадағы көктем құбылыстарын қимыл-қозғалыс арқылы бейнелейді.
Топтарға бөліну және сюжеттік кіріспе
Педагог балаларға үш түрлі бейне ұсынады. Әр бала өз қалауымен бір бейнені таңдап алады. Таңдалған бейнелер бойынша балалар «Маша мен Аю» мультфильміндегі кейіпкерлермен (Аю, Маша, бал) байланыстырып, топтарға бөлінеді.
Интернет-хат
Осы сәтте «хат келді» деген дыбыс естіліп, балалардың назары тақтаға аударылады. Хат Аюдан келеді: ол Машаның қателіктерін түзетуге және тапсырмаларды орындауға көмектесуді сұрайды.
«Құрметті “Гүлдер” бөбекжайының бүлдіршіндері! Мен — сендердің сүйікті “Маша мен Аю” мультфильміндегі Аюмын. Машаның соңғы кезде ұмытшақ болып жүргені байқалады. Сендерден Машамен бірге тапсырмаларды дұрыс орындауға, қателіктерін түзетуге көмектесулеріңді сұраймын. Сендерге сенемін. Сәлеммен, достарың — Аю.»
Маша қонаққа келеді, балалар амандасады. Интерактивті тақтадан мультфильм үзіндісі көрсетіледі, көрініс қысқаша талданады.
I тапсырма: «Есте сақта» жаттығуы
Мақсаты
Қысқа мерзімді көру арқылы есте сақтауды арттыру және зейінді дамыту.
- 1 Тақтадан бірнеше сурет көрсетіледі. Балалар суреттерді атайды. Содан соң суреттер жасырылып, балалар көргендерін қайта жаңғыртады.
- 2 Бірнеше пішін ұсынылады: балалар пішіндердің атауын, санын және орналасу ретін айтады. Кім көбірек есте сақтағаны анықталады.
II тапсырма: «Бұл не?» ойыны
Мақсаты
Сезім мүшелері арқылы заттарды ажырату және негізгі қасиеттеріне қарай жіктеу дағдыларын дамыту.
Ортаға екі бала шығады, көздері орамалмен байланады. Бір балаға банан, екіншісіне лимон беріледі. Балалар пішінін, иісін, дәмін, қатты-жұмсақтығын сипаттап, соңында заттың атын атайды. Кейін барлық бала кезекпен қобдишадан зат таңдап, көздері байлаулы күйде сипаттайды.
III тапсырма: «Менің достарым»
Мақсаты
Шығармашылық қиялды шыңдау, көрнекі-әрекеттік ойлауды дамыту және ұжымдық еңбекке баулу.
Аюдың айтуынша, тентек Маша оның достарының суреттерін жыртып тастаған. Балалар қиындыларды үстел үстінде құрастырып, суреттерді қалпына келтіреді (Аю, Арыстан, Жираф, Қасқыр, Маша).
IV тапсырма: психологиялық сергіту сәті
«Ғажайып орманға саяхат»
Педагог «1, 2, 3» дегенде балалар Машамен бірге ертегі әлеміндегі ғажайып орманға саяхат жасайды. Барлығы шеңбер бойымен жүріп, қимыл-қозғалыс арқылы көріністерді бейнелейді: ашық күн, көпірден өту, ойдым-ойдым жерлерден абайлап өту, шалшықтан секіру, аяққа жабысқан балшықты қағу, кедергілерден өту, гүл теру. Соңында «1, 2, 3» дегенде терең тыныс алып, балабақшаға қайта оралады.
V тапсырма: түстерді ажырату және бояу
Тапсырма
Берілген суреттердің дұрыс түстерін анықтап, өз түсіне сай бояу.
1-топ
Суретті акварельмен бояйды.
2-топ
Жіптерді жапсыру арқылы безендіреді.
3-топ
Бояумен әшекейлейді.
Жұмыс соңында әр бала нені және қандай түспен бояғанын айтады, сондай-ақ суреттегі заттардың санын санайды.
Қорытынды және кері байланыс
Сабақ соңында балалар ортаға шығып, ұсынылған смайликтердің ішінен өзіне ұнағанын таңдайды. Таңдаған смайликпен бүгінгі тренингтің ұнаған-ұнамағанын, Машамен бірге қандай тапсырмалар орындағанын және не үйренгенін әңгімелейді.
Машаның қорытынды сөзі
«Мен балалардан көп нәрсе үйрендім. Енді жіберген қателіктерімді қайталамаймын. Балалар сияқты мен де зерек боламын».
Аюдың алғысы
Аю балаларға алғыс білдіріп, алғыс хаттар мен шағын сыйлықтар табыстайды. Балалар Машамен қоштасып, «Сау бол!» деп шығарып салады.
Ескерту: «Толық нұсқасын жүктеу» жолы бастапқы мәтінде көрсетілген, бірақ бұл нұсқада файл/сілтеме берілмейді.