Бір сәбізім соңында, Қалып қойды қолымда

Сабақ құрылымы және тапсырмалар

Мақсаты мен күтілетін нәтижелер

Бұл сабақта оқушыларға жаңа тақырып түсіндіріледі және әр оқушының өз бетінше де, топта да жұмыс нәтижесін көрсете білуіне жағдай жасалады. Сонымен қатар оқушылардың ойлау, сөйлеу, көркем жазу және өзін сенімді көрсету қабілеттері дамытылады. Сабақ бірлікке, ынтымаққа және білімге құштарлыққа тәрбиелеуге бағытталған.

Күтілетін нәтиже

  • Оқушылар жаңа сабақты меңгереді.
  • Алған білімін болашақта өз қажетіне жарата алады.

Жұмыс форматы

Сабақ барысында жеке жұмыс, жұптық талқылау және топтық тапсырмалар үйлестіріледі. Бұл тәсіл әр оқушыға өз ойын жеткізуге, тыңдауға және қорытынды жасауға мүмкіндік береді.

Өз бетінше жұмыс Топтық жұмыс Сөйлеу дағдысы

Психологиялық ахуал

Сабақ басында көңіл күйді көтеріп, бірлескен әрекетке жұмылдыратын қысқа өлең айтылады. Өлең айтылған кезде оқушылар қол шапалақтап, ырғақты сақтайды.

Өлең

Әппақ болып таң атты,

Түтін тікке шығады.

Қарлығаштар қанатын

Самғап биік ұшады.

Топ-топ, топ басайық,

Жалаудан күн жасайық.

Жаса, жаса, алтын күн,

Жаса, жаса, жарқын күн.

Ескерту: оқушылар өлең ырғағына сай қол соғады.

Қызығушылықты ояту

Келесі тапсырмада оқушылар өлеңдегі мазмұнды түсініп, санамақ арқылы логикалық ойлауын дамытады. Негізгі сұрақ: «Қанша сәбіз еді?»

Тапсырма мәтіні

Біздің үйде көжек көп,

Іштерінде өжет көп.

Әсіресе бес көжек —

Маған нағыз дос көжек.

Қолымнан кеп жем жейді,

Басқалары келмейді.

Бес көжекке достасқан

Сәбіз бердім қос-қостан.

Бір сәбізім соңында

Қалып қойды қолымда.

Сәбізімді әуелгі

Санап берші, ал енді.

Жетелеуші сұрақтар: «Бес көжекке қос-қостан берсе, неше сәбіз қажет?» және «Қолда қалған бір сәбізді қоссақ, бастапқы саны қанша болады?»

Оқуға ұсынылатын мәтіндер

Сабақтың негізгі бөлімі Е. Елубаевтың табиғат құбылыстарын суреттейтін шығармаларын оқуға және талдауға құрылады.

«Бұршақ»

Мәтінді оқып, табиғат көрінісін сипаттайтын сөздер мен тіркестерді белгілеңіз. Кейіптеу мен теңеу кездессе, талқылаңыз.

«Кемпірқосақ»

Кемпірқосақтың пайда болуын өз сөзіңізбен түсіндіріп көріңіз. Қандай түстер аталады, автор оларды қалай әсерлі жеткізеді?

Жүктеу

Қажет болса, сабақ материалдарын және мәтіндерді бөлек файл ретінде жүктеп, сынып жұмысына ыңғайлап пайдалануға болады.

Ескерту: сілтемелерді нақты файл мекенжайларымен алмастырыңыз.

Сабақ бағыты: оқу, талдау, бірлескен жұмыс.

Оқу материалы: Е. Елубаев шығармалары бойынша.