Балаларға азық - түлік түрлері туралы түсінік қалыптастыру

Ұйымдастырылған оқу қызметі: Тіл дамыту

Бұл жоспар мектепке дейінгі ұйымға арналған. Тақырып балалардың күнделікті өмірімен тікелей байланысты: азық-түлік, оның қайда сатылатыны мен қалай сақталатыны, сондай-ақ дастархан басындағы әдептілік.

Білім беру саласы
Қатынас
Оқу қызметі
Тіл дамыту
Лексикалық тақырып
Дастархан басында
Оқу қызметінің тақырыбы
Азық-түліктер
Көрнекілігі
Азық-түлік бейнеленген суреттер, шынайы тағамдар
Әдіс-тәсілдері
Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Мақсаттар

Негізгі мақсат

  • Балаларға азық-түлік түрлері туралы түсінік қалыптастыру.
  • Азық-түліктің қайда сатылатыны және қалай сақталатыны туралы мәлімет беру.
  • Дастархан басындағы әдептілік нормаларын түсіндіру.
  • Тағамды қорламауға, асты қадірлеуге тәрбиелеу.

Түзетушілік мақсат

  • Ойлау қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.
  • Ұсақ қол моторикасын жетілдіру.
  • 1–2 сөзден сөйлем құрап айту арқылы ауызекі сөйлеуді дамыту.

Сабақ барысы

Мотивациялық-ынталандырушылық: амандасу тренингі

Қайырлы таң, алтын күн!

Қайырлы таң, жер-ана!

Қайырлы таң, достарым!

Балалар дөңгелене тұрып, барлығы бірігіп қайталайды.

Тыныс алу жаттығуы

Мұрынмен дем алып, ауызбен дем шығару.

Жыл мезгілі туралы сұрақтар

  • Қазір жылдың қай мезгілі?
  • Көктем айларын атаңдаршы.
  • Көктем мезгілінің ерекшеліктері қандай?

Фонематикалық есту қабілетіне жұмыс

Құстардың және желдің дыбысын тыңдап, олардың атауын атап, сөздерді буынға бөлу.

Артикуляциялық жаттығулар

«Сағат» «Түтікше» «Тәтті тосап» «Ат шауып келеді» «Саңырауқұлақ» «Жылан»

Негізгі бөлім: азық-түлік туралы әңгіме

Бүгінгі оқу қызметінде азық-түліктің түрлері және олардың неден жасалатыны туралы әңгімелейміз. Азық-түлік дүкенде және базарда сатылады.

Азық-түліктің еттен, сүттен, ұннан жасалатын түрлері бар. Ең бастысы — тағамды қорламау, асты қадірлеу.

Есте сақтайық

  • Дастарханға келмес бұрын қолды сабынмен жуамыз.
  • Асты алдымен үйдің үлкені бастайды.
  • Үлкеннен бұрын асқа қол созбаймыз.
  • Ас ішіп отырғанда сөйлемейміз, қатты күлмейміз.
  • Газет, кітап, ұялы телефонға алаңдамаймыз.
  • Тағамды жақсы көңіл күймен ішеміз — сонда ас жақсы қорытылады.

Суретпен жұмыс

Суретке қарап, балалар сөйлем құрастырады. Тәрбиеші сұрақ қою арқылы ойды нақтылайды, сөз тіркестерін толық айтуға жетелейді.

  • Суретте не көріп тұрсың?
  • Бұл тағам дастарханға қойыла ма?
  • Оны қайдан сатып аламыз?

Логоритмика

Нан қиқымын шашпаңдар,

Жерде жатса баспаңдар.

Теріп алып қастерлеп,

Торғайларға тастаңдар.

Жұмбақтар

Өзі ащы, бірақ асты дәмді етеді.

Жауабы: тұз

Ұрмай-соқпай жылатады, әркім бірақ ұнатады.

Жауабы: пияз

Өзі аппақ қардай, шайға салсаң балдай.

Жауабы: қант

Аспан түстес сұйық, әркім ішер құйып.

Жауабы: су

Дидактикалық ойын: «Ата, тап!»

Шарты: суреттер арасынан дастарханға қойылатын тағамдарды таңдап алып, атауын айту.

Дамытатын дағдылар

  • Сөздік қор
  • Зейін
  • Жіктеу

Ұсақ моторика

Тақырыпқа сәйкес суреттерді бояу.

Қорытынды сұрақтар

  • Қазір жылдың қай мезгілі?
  • Көктем айларын атаңдар.
  • Азық-түліктерге нелер жатады?
  • Олар қайда сатылады?
  • Нан қалай дайындалады?
  • Дастархан басында қандай әдептілікті сақтауымыз керек?
Жарайсыңдар! Рахмет! Мадақтау