Сөйлемдерден етістікті табуға, етістіктің түрлерін ажырата білуге арналған тапсырмаларды орындау
Ашық сабақ 2 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Етістік
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардың етістік туралы алған білімдерін дамыта, қорытындылау. Сөйлемдерден етістікті табуға, етістіктің түрлерін ажырата білуге арналған тапсырмаларды орындау;
2. Оқушылардың зейінін, шығармашылық белсенділігін, білім, білік дағдыларын қалыптастыру;
3. Оқытудың өмірмен байланысын нығайту, шыдамдылыққа, сауаттылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес Бестігіміз аналарға шығармашылық сабақ
Принциптері: бірізділік, жүйелілік, ғылымилық.
Әдістері: қорытындылау, сұрақ - жауап, тест, ойындар.
Көрнекілігі: слайдтар, сюжетті суреттер, жауап парақтары,
Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық жағымды ахуал туғызу.
Анаға да сіз,
Балаға да сіз
Баршаңызға құрметпен
Бас иеміз біз.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
С – тобы: Аналардың жүрегін аялайық шығармалары бойынша Бір айналым сөйлесу , Б - тобы Сурет ойынша құраған мәтіндерінен бір айналым сөйлесу,
А - тобы – бір - бірін жұптап тексереді.
3. Бекіту жаттығулары:
Бинго ойыны.
Сұрақтарға жауап алу.
- Зат есім деген не?
- Зат есімнің қандай сұрақтарын білесіңдер?
- Жалқы есім деген не?
- Жалпы есім деген не?
- Кім? Кімдер? деген сұрақтар қай уақытта қойылады?
- Не? Нелер? деген сұрақтар қай уақытта қойылады?
- Етістік деген не?
- Зат есімнің жекеше түрі деген не?
- Зат есімнің көпше түрі деген не?
Дәптерде күн атын, үлгіні жазу. Ана жайлы не айта аламыз ауызша ассоциация жазу.( ана сөзін айтқанда қандай сөздер ойымызға оралады)
2. Топтық тапсырмалар:
1 - топ: Ішінде, сыртында ішкі шеңберге жалқы есімдерді, сыртқы шеңберге жалпы есімдерді жазу.
Айгүл, Анар, апа, қарындас, Әсел, Айша, сіңлі, әже, ана, Мақпал, Назым, апай, Толқын, Айжан.
2 - топ: Өлең құрау, етістіктерді тауып 2 сызықпен сызу.
Анамызды сыйлаймыз,
................. тыңдаймыз
........................................
..................... боламыз.
3 - топ: Х кестесіне берілген сөздерді салу.(зат есім және етістік деген топтарға бөлу) Ағаш, қайың, секірді, отырды, бала, қыз, жүгірді, бота, жазды, оқушы, қоян, ойнады, байлады, сүртті.
4 - топ: Сәйкестендіру тесті.
Арыстан... ұлиды.
Құндыз.. шаңқылдайды
Сауысқан... ақырады
Бүркіт... қарқылдайды
Қасқыр... сыңсиды
Бастауыш мектепте сөз таптарын оқыту
4-сынып «Қазақ тілі» оқулығының құрылымы мен құрылысы
Оқушылардың тілінде болатын кемшіліктердің себептері
Сыни ойлау технологиясымен етістікті оқыту
ҚАЗАҚ ТІЛІНЕН ЕТІСТІКТІ ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Етістікті мектепте оқыту
Мектепте етістіктің шақтарын түсіндіру жолдары
Қазақ тілінде оқытпайтын мектептерде қазақ тілін оқыту әдістемесі пәнін оқытудың әдістері
Етістікті мектепте оқытудың мақсаты мен міндеттері
Қазіргі қазақ тілі морфологиясын оқытудың теориясы мен практикасы
Жазаның жүйелерінің және түрлерінің жалпы сипаттамасы
Мәтін және онымен жұмыстың бағдарламалық талаптарын орындаудың негізгі жолы – тілдік талдау
Көйлектік маталар тобына арналған реляциондық мәліметтер қорын құру және өнімдер сапасын эксперттік бағалау
Қазақстанда жастарға арналған әлеуметтік қызмет
Программаға арналған негізгі шарттар және орындау жолдар
«Воробьев и К» КТ табиғат қорғау іс-шараларын орындау туралы ақпарат
Үкіметтің 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы
ЕТІСТІКТІҢ РАЙ КАТЕГОРИЯСЫ
Пәнді оқуға арналған методикалық нұсқаулар
Некелікпен қанағаттануға арналған сұрақнамалық тест