Мектептегі технология әдістемелік журнал
Сабақтың мақсаты
Білімдік
Жеңдерді модельдеу әдістерімен таныстыру, таңдап алған жең фасонын модельдеуге үйрету және тақырып бойынша материалды толық меңгерту.
Дамытушылық
Модельдеу саласындағы білімді тереңдету, жұмыс істеу әдіс-дағдыларын дамыту, ойдағы фасонды қағазға түсіре білуге және қиялды дамытуға үйрету.
Тәрбиелік
Жұмыс тәртібін сақтауға, еңбекті бағалауға, еңбек және тұрмыс гигиенасы ережелерін ұстануға, сондай-ақ өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу.
Құрал-жабдықтар мен көрнекіліктер
- Оқулық, дәптер
- Модельдеу бойынша кестелер
- Жеңдердің 1:4 масштабтағы бөлшек қима үлгілері
- Сызғыш, бұрыштама, лекало
- Пішуге арналған сызба, қалам
- Түрлі түсті қағаз, қайшы, желім, өшіргіш
- Техникалық құралдар (интерактивті тақта және т.б.)
Пайдаланылатын әдебиеттер
- 1.Технология оқулығы (8-сынып).
- 2.Технологияны оқыту әдістемесі (8-сынып).
- 3.Технология бойынша дидактикалық материалдар (8-сынып).
- 4.«Мектептегі технология» әдістемелік журналы, №11, 2010 ж.
- 5.«Шаңырақ» энциклопедиясы.
Сабақ жоспары
- I.Ұйымдастыру кезеңі
- II.Үй тапсырмасын тексеру
- III.Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
- IV.Жаңа сабақты түсіндіру
- V.Жаңа сабақты бекіту
- VI.Сарамандық жұмыс
- VII.Қорытынды
- VIII.Үйге тапсырма
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушылармен сәлемдесу.
- Сабаққа қатысуды тексеру.
- Сабаққа даярлығын бақылау.
- Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II. Үй тапсырмасын тексеру
Киімді модельдеу — эскиз бойынша жасалатын бұйым үлгісін дайындау үдерісі. Киімді модельдеумен суретші-модельер айналысады. Модельер адам дене бітімін, пропорциясын, пластикасын, костюм бөлшектерінің үйлесім заңдылықтарын, пішім сызықтарын және әрлеу тәсілдерін жақсы білуі керек. Сондай-ақ қосымшалар мен безендірулерді, тігін ісінің технологиясын дұрыс ажырата алуы қажет.
Өткен тақырып бойынша сарамандық жұмыс (№11)
- Кеуде бүкпесін жең түбіне ауыстыру.
- Кеуде бүкпесін мойын ойындысына ауыстыру.
Үйде оқушылар кеуде бүкпесі ауыстырылған модельдердің бірін орындап келуі тиіс.
«Кім жылдам?» сұрақтары
- 1.Модельдеудің қандай түрлерін білесіңдер?
- 2.Модельдеу дегеніміз не?
- 3.Бүкпенің жаңа бағыттарын қалай белгілейді?
- 4.Көркемдік модельдеумен кім айналысады?
III. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
Интерактивті тақтада жең түрлерінің суреттері жасырылып қойылады. Оқушылар сұрақтарға жауап берген сайын суреттер біртіндеп ашылып, жаңа тақырыпқа кіріспе жасалады.
IV. Жаңа сабақты түсіндіру
Жеңнің қысқаша тарихы
Ежелгі мысырлықтарда, парсыларда және ассириялықтарда жең болмаған.
Жең үлгісі алғаш рет византиялықтар арқылы таралған.
XII ғасырдан бастап Еуропада қондырма жең кең қолданысқа енді.
Ренессанс дәуірінде тілікті және бүрмелі жеңдер кеңінен қолданылды.
XV–XVI ғасырларда алып-салынбалы жеңдер бүрмеленіп, қымбат әшекейлермен сәнделді.
XVII ғасырдың соңында жеңнің жоғарғы бөлігі жіңішке, төменгі бөлігі кең болып, жалпақ қайырмалы манжетпен өңделді.
XIX ғасырдың 20-жылдарында жең пішімдері айтарлықтай өзгеріске түсті.
Жең сызбасына қатысты ұғымдар
-
Түзу ұзын жеңнің сызбасы
Негізгі құрылым сызбасын дұрыс құру — модельдеудің бастапқы нүктесі.
-
Жеңге қажетті өлшемдер
Негізгі өлшемдерді дәл алу жеңнің қонымын анықтайды.
Жеңнің негізгі түрлері
Қондырма жең
Жеке пішіліп, қолтық ойындысына қондырылады.
Реглан жең
Иық сызығын айналып өтіп, мойын ойындысынан басталады.
Тұтас пішілген жең
Алдыңғы/артқы боймен бірге тұтас кесіледі.
Құрастырылған жең
Бірнеше бөлшектен құрастырылады.
Киімді модельдеудің үш негізгі принципі
- 1. Киім адамның сыртқы және ішкі болмысына үйлесуі керек.
- 2. Арнаулы киім мақсатқа сай әрі қолдануға ыңғайлы болуы тиіс.
- 3. Киімнің қолданылу аясына қарай материал дұрыс таңдалуы қажет.
V. Жаңа сабақты бекіту
«Графикалық диктант»: төмендегі тұжырымдардың дұрыс-бұрыстығын анықтаңдар.
- 1.Жең үлгісі ең алғаш рет Ресейден келген.
- 2.Кеуде бүкпесін орнын ауыстыру арқылы жаңа модельдер алуға болады.
- 3.Жұ, Иа, Ба өлшемдерін алдыңғы бой сызбасын сызғанда пайдаланамыз.
- 4.Модельдеудің үш түрі бар.
- 5.Пішіміне қарай жең 4-ке бөлінеді.
- 6.Жең аузы тар жеңді «қанатша» деп атаймыз.
- 7.Техникалық модельдеу — эскизден немесе суреттен модельдеу.
- 8.Жеңнің негізгі сызбасын сызғанда ЖБа, ЖКа өлшемдері қажет.
- 9.Жеңнің түрлеріне «жапырақша», «қанатша», «сопақша» жатады.
- 10.Тілігі бар жеңдер ең алғаш Ренессанс дәуірінде пайда болды.
VI. Сарамандық жұмыс
Бұл кезеңде өздеріңді суретші-модельер ретінде сезініп, жең моделін жасайсыңдар.
Құрал-саймандар және материалдар
Жұмыс қорапшасы, сызғыш, бұрыштама, лекало, қаламдар, өшіргіш, желім, қайшы, жең пішімі.
Тапсырма
Жоспар бойынша сызбаға (эскизге сәйкес) модельдік өзгерістер енгізу:
- 1.Түрлі түсті қағазға жең пішімін сызу.
- 2.Контур бойынша қиып алу.
Нәтиже мен талқылау
Оқушылар дайындалған базалық сызбалар негізінде маусымдық сән үрдістеріне сай модельдеу дағдыларын жетілдіреді.
Сән журналдарындағы түрлі киім модельдерін, маталарды және фурнитураларды пайдаланып, сәндегі негізгі бағыттарды көрсетеді.
Киімнің дамуы өндірістің, техниканың өсуімен және қоғамның әлеуметтік жағдайымен тығыз байланысты екені атап өтіледі.
Мойын ойындысын, кеуде пішімін, жеңді және басқа да бөлшектерді өзгерту тәсілдері түсіндіріліп, көрсетіледі.
VII. Қорытынды
Сабақ соңында оқушылардың жауаптары мен орындаған жұмыстары бойынша қорытынды жасалып, негізгі ұғымдар қайталанады және келесі қадамдарға бағыт беріледі.
VIII. Үйге тапсырма
- 1. Сән журналынан заманауи үлгідегі 3 жеңнің эскизін салып, қысқаша сипаттама беру.
- 2. Таңдалған үлгілердің техникалық лекалосын жасау.
Автор туралы мәлімет
Орны
Қызылорда қаласы, №112 орта мектеп
Пән мұғалімі
Баймаханова Алтынай Булатбековна