Өлеңді оқып беру түсіндіру
Пәні: Өзін - өзі тану.
Тақырыбы: Шаңырақ жарастығы
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттері: Мейірімділік, қайырымдылық, ізгілік, таза ниет, адал еңбек.
Сабақ мақсаты: Балалардың махаббат , сыйластық құндылықтары туралы түсінік беру.
Міндеттері:
- шаңырақ жарастығы, сыйластығы туралы түсінік қалыптастыру.
- жағымды қарым – қатынас жасау іскерліктерін дамыту.
- өзара сыйластыққа тәрбиелеу. Ресурстар құралдар, суреттер
Сабақтың көрнекі құралдары: тақырыпқа арналған суреттері, оқулық, дәптер
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Тыныштық сәті. Нұрға бөлену
• Балалар ыңғайланып отырады;
• Қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қояды;
• Аяқтарын айқастырмайды;.
• Арқаларын тік ұстайды;
• Жайлы әуен тыңдайды;
Тыныштық сәті Нұрға бөлену Жайлы әуен тыңдайды. Үй тапсырмасын тексеру
3. Дәйексөз:
Шаңырақ сәні – сыйластық
Шаңырақтағы сыйластық сүйіспеншілік, бірлік, ынтымақ, бауырмалдық, қамқорлық, өзара түсінісу шаңырақтың сәнін кіргізіп, жарастық орнатады.
Дәйек сөздің мағынасын түсіндіру.
Бәріне хормен айтқызу
Ұлдарға айтқызу
Қыздарға айтқызу
4. Әңгімелесу.
Бір шаңырақта тұратын адамдар арасындағы сыйластық туралы айту.
Өз отбасыңның сыйластығы туралы әңгімелеу.
Ия, дұрыс айтасыңдар балалар, бір шаңырақ астында тұратындардың бір - біріне сыйластығы, махаббаты, бауырмалдығы, бір - бірімен ынтымағы, татулығы, бірлігі шаңырақ жарастығын құрайды.
Мәтінмен жұмыс Сүйіспеншілік
Сендер болсаңдар қайысын шақырған болар едіңдер?
Сүйіспеншілік бар жерде – байлық пен сәттілік бар дегенді қалай түсінесіңдер.
Тапсырма: Өлеңді оқып беру. Көмек
Таза ұстаймын үйімді.
Менен жұмыс қала ма
Ілгішке іліп киімді,
Көмектесем мамама.
Боласың, - деп - жақсы адам,
Қостар мамам мұнымды
Кешке балабақшадан
Алып келем інімді.
Мұғалім сыйы.
Әр адам көзін ашып дүниеге келгенде мейірімді, жүрегі жылы жанды көреді. Ол - Ана. Қанаттыға қақтырмай, тұмсықтыға шоқтырмай бауырына басып, біз үшін жанұшыра шырылдайтын да – Ана. Ана – бұл жел жағымызға пана, біріміз үшін дара, дана тұлға. Ана дегенде сөзге келмейтін тіл, лүпіл қақпайтын жүрек, мөлтілдемейтін жанар жоқ. Балаға анадан артық, анадан қымбат жан жоқ. Әрбір ана отының өшпеуін, бақытының көшпеуін, шаңырағының құламауын, сәбиінің жыламауын, сұм соғыстың болмауын, қызыл гүлдің солмауын тілейді.
Әңгімелесу
Мәтінді оқып беріп түсіндіру.
Өлеңді оқып беру түсіндіру.
Мұғалім сыйы
6. Шығармашылық жұмыс топпен.
Әр бала өз шаңырағы туралы эссе жазу
Шағын әңгіме жазу
7. Топпен ән айту. Е. Өтетілеуовтың Мен қазақ баласымын атты өлеңін айтады.
Бұтағы - бабасының,
Ұрпағы – атасының,
Шуағы - әжесінің,
Тұяғы - әкесінің,
Тілегі – анасының,
Тірегі – ағасының
Түлегі – даласының
Дарытқан бар асылын
Мен – қазақ баласымын!
Жерінде – бабасының,
Елінде – атасының,
Көңілінде - әжесінің,
Қолында – анасының,
Жолында – ағасының,
Төсінде – даласының
Тапқан өз жарасымын.
Мен қазақ баласымын!
Ән салу
8. Үй тапсырмасы. Дәптермен жұмыс.
Балалар, әр күнді ұмытылмас мереке етіп өткізуге болады. Қалай дейсіңдер ғой? Ол үшін мынадай мерекелік кесте жасап алу қажет деп ойлаймын.
Дүйсенбі -
Күлкі күні - Әр адам бұл күні шаңырағында, сыныбында біріне - бірі күле қарап, қалжыңдасып көңілді әңгімелер айтады.
Сейсенбі -
Тосын сый күні Бұл күні бір шаңырақ астында тұратындар бір - біріне тосын сый дайындап қуантады. Мысалы: қолдан жасалған бұйым жасау
Сәрсенбі –
Еңбек күні Бұл күні бір шаңырақ астында тұратындар бірлесе еңбек етеді. Мысалы: ағаш отырғызады, көршілеріне достарына көмек беру.
Бейсенбі -
Тазалық күні Бұл күні шаңырақ астында жиналып шаңырақ айналасын мұнтаздай тазалау
Жұма күні
Интеллектуалды орта күні Бұл күні шаңырақ астында бәрі бір жерге жиналып қызықты кітаптар оқу. Ойындар ұйымдастыру.
Сенбі күні
Патшалық күні Бұл күні шаңырақ астында бәрі бір жерге Шаңырақ патшалығын орнату сыпайылық, әдептілік, ізеттілік көрсету қажет
Жексенбі күні
Жұлдызды күн Бұл күні шаңырақ астында бәрі бір жерге жиналып аулаға шығу
Дәптермен жұмыс
9. Соңғы тыныштық. Жай әуен мен көзді жұма отырып бүгінгі сағаты елестету сабақ ұнадым тұжырым жасау. Мен сендердің шаңырақтарыңа шын жүрегімнен бақыт тілеймін. Ал сендер де достарыңның шаңырағына жақсы тілектеріңді айтыңдар.
Шет тілдеріне оқытудың инновациялық әдістері жайлы
Мектеп жасына дейінгі балалардың тілін дамыту методикасы
Әдеби шығармалар арқылы балалардың тілін дамыту
Тәрбиешінің кіріспе әңгімесі
Бастауыш сыныпта көркем шығарманы оқыту әдістерін диагностикалау критерийлерін тұжырымдау
ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ САБАҚТАРЫНДА ЛИРИКАЛЫҚ ШЫҒАРМАЛАРДЫ ОҚЫТУДЫҢ ӘДІСТЕМЕСІ
Бастауыш сыныптарда мысалдарды оқыту
Мәнерлеп оқудағы тіл заңдылықтары
Бастауыш мектеп оқушыларын әдебиеттік оқу сабақтарында Абай шығармалырын оқыту арқылы тәрбиелеу
Тіл ұстарту жұмысына магнитафонды пайдалану
ҚР қоғамдық жаңа даму кезеңінде жоғары білім беру
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
XX ғасыр басындағы тарихи білім беру жүйесі
Қазіргі кездегі қазақстандағы білім беру жүйесіндегі проблемалар
Несиелік қатынас субъектілері қарыз беруші және қарыз алушы
ХХ ғасыр басындағы тарихи білім беру
Техникалық процесті қауіпсіз жүргізу техникасын оқып- үйрету
Педагогика тарихында оқушыларға эстетикалық тәрбие беру жайлы ой-пікірлер
ҚР «Білім беру туралы» заңына
гуманистік тәрбие беру